Wielu kongresmenów było tego dnia nieobecnych, a opinia publiczna rzuciła się w wir przedświątecznych przygotowań. Dziś większość Amerykanów nadal nie orientuje się, jak działa najważniejsza instytucja w ich kraju, mimo że jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za problemy ekonomiczne USA i wielu innych państw na całym świecie. A bilans stuletniej działalności FED jest doprawdy katastrofalny. Od jego powstania w USA miało miejsce 18 recesji i/lub kryzysów gospodarczych (1918, 1920, 1923, 1926, 1929, 1937, 1945, 1949, 1953, 1958, 1960, 1969, 1973, 1980, 1981, 1990, 2001, 2008), a wartość dolara spadła o 98%.

 

Poniżej zamieszczam kilka faktów na temat FED-u (wraz ze źródłami), które powinni znać nie tylko sami Amerykanie. System ten jest bowiem, jak niegdyś komunizm, towarem eksportowym i wiele krajów przyjęło ten sam lub zbliżony model prowadzenia swojej polityki monetarnej.

 

1. FED jest federalny tylko z nazwy. To całkowicie prywatna instytucja, której 100% akcji należy do banków komercyjnych. Jest to oczywiste pogwałcenie amerykańskiej konstytucji, której art. I, ust. 8 mówi, że jedynie rząd ma prawo emitować środki płatnicze i ustalać ich wartość.

 

2. W 1963 r. prezydent John F. Kennedy wydał dekret prezydencki nr 11110 (Executive Order 11110), upoważniający amerykański Departament Skarbu do emitowania własnych banknotów pod nazwą „United States notes”. W tym samym roku został zamordowany.

 

3. Okres największego boomu gospodarczego w historii Stanów Zjednoczonych przypadł na lata 1865-1898 (ang. Gilded Age). W tym czasie nie było w USA ani banku centralnego, ani podatku dochodowego. Dziś amerykańska ordynacja podatkowa ma długość prawie 13 mil, a dług publiczny dawno przekroczył 17 bilionów USD. Jak przyrasta dług USA w czasie rzeczywistym, możesz zobaczyć tutaj.

 

4. FED to maszynka do robienia długu. Od jego powstania amerykański dług publiczny wzrósł 5000-krotnie. Mechanizm zadłużania jest prosty. Prawo do emisji (bezwartościowego) pieniądza ma wyłącznie FED. Oznacza to, że rząd, chcąc sfinansować dowolny projekt czy inicjatywę, musi pożyczyć pieniądze od FED-u, tym samym generując dług publiczny, który spłaca społeczeństwo w formie podatku dochodowego. Nie jest dziełem przypadku, że podatek dochodowy w USA wprowadzono w tym samym roku, w którym powołano FED.

 

5. W latach 1800-1913 inflacja w Stanach Zjednoczonych była zjawiskiem sporadycznym (średnio 0,5% rocznie). Jednak z chwilą przejęcia przez FED kontroli nad polityką monetarną na stałe wpisała się w amerykański krajobraz gospodarczy (średnio 3,5% rocznie według oficjalnych statystyk). Tyle że oficjalne statystyki zafałszowują rzeczywisty obraz. Gdyby liczyć amerykańską inflację wg tej samej metody, która obowiązywała za kadencji prezydenta Jimmy’ego Cartera, wahałaby się ona między 8 a 10%. Przy okazji polecam stronę www.shadowstats.com, gdzie można znaleźć wszystkie amerykańskie wskaźniki gospodarcze liczone według starszych metodologii.

 

inflacja_USA

6. Obecne działania FED-u łudząco przypominają te z okresu Republiki Weimarskiej. Nie trzeba być omnibusem z historii, żeby wiedzieć, czym to się skończyło.

7. Bank centralny ma każdy ze 187 członków Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Funkcjonują one na takich samych bądź podobnych zasadach, co FED.

Argumentów przeciwko istnieniu banków centralnych jest wiele. Mógłbym je tu wyliczać znacznie dłużej, ale nawet z tych kilku przytoczonych można wysnuć wniosek, że ustanowienie banku centralnego w państwie, a następnie powierzenie mu kontroli nad polityką monetarną oraz roli emitenta jedynego legalnego środka płatniczego jest prostą drogą do zniewolenia społeczeństwa. Co gorsza, takie zniewolone społeczeństwo potem jeszcze płaci za swoją niewolę w formie różnych podatków i danin publicznych, które idą do kieszeni klasy rządzącej, międzynarodowej finansjery oraz na poczet niemożliwego do spłacenia długu.

Więcej statystyk i ciekawych faktów na temat amerykańskiej gospodarki znajdziesz we wpisach pt. Zmierzch imperium oraz Z cyklu obalamy mity, odc. 1 – Ameryka wychodzi z kryzysu.

 

Źródła zdjęć:

1. FED: www.stephansmithfx.com.
2. Diagram: www.theburningplatform.com.

 

Polub bloga na Facebooku:
http://www.facebook.com/thespinningtopblog.

 

Zobacz też: Co ty kurwa wiesz o pieniądzu.