BIZNES
Like

Rewolucja czy krach, a może zamach?

11/10/2013
948 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Rewolucja czy krach, a może zamach?

      Resort finansów przewidział  rewolucję w emeryturach i…  opublikował projekt  zmian w systemie emerytalnym. Jaki będzie wpływ projektu na przyszłych emerytów? W projekcie przewidziany jest dobrowolny wybór OFE bądź  ZUS. Czas wyboru zacznie się od 1 kwietnia 2014 r. i trwać będzie trzy miesiące. W tym okresie przyszli emeryci będą mogli zdecydować  gdzie oszczędzać będą swoją emeryturę. Oszczędzanie w OFE przestanie być obowiązkowe  i  od 1 kwietnia każdy członek OFE będzie mógł zdecydować, czy chce, by jego 2,92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do funduszu, czy  do ZUS na specjalne subkonto. Deklarację będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłać ją pocztą lub przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP. Osoby które nie dokonają wyboru i będą trafiać do […]

0


images      Resort finansów przewidział  rewolucję w emeryturach i…  opublikował projekt  zmian w systemie emerytalnym. Jaki będzie wpływ projektu na przyszłych emerytów?

W projekcie przewidziany jest dobrowolny wybór OFE bądź  ZUS. Czas wyboru zacznie się od 1 kwietnia 2014 r. i trwać będzie trzy miesiące. W tym okresie przyszli emeryci będą mogli zdecydować  gdzie oszczędzać będą swoją emeryturę. Oszczędzanie w OFE przestanie być obowiązkowe  i  od 1 kwietnia każdy członek OFE będzie mógł zdecydować, czy chce, by jego 2,92 proc. składki emerytalnej nadal trafiało do funduszu, czy  do ZUS na specjalne subkonto. Deklarację będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłać ją pocztą lub przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP. Osoby które nie dokonają wyboru i będą trafiać do ZUS bo decyzja o OFE lub ZUS nie będzie decyzją ostateczną. Po upływie dwóch lat będzie można zmienić zdanie. W 2016 roku po raz pierwszy  ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu składek między ZUS, a OFE co cztery lata.

W dokonaniu wyboru pomóc ma ministerstwo pracy i finansów po przez publikację aktualnej informacji o wysokości waloryzacji konta i subkonta w ZUS oraz  o wynikach inwestycyjnych wszystkich funduszy emerytalnych. W projekcie przewidziane są rozszerzenia prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze.

Pieniądze na subkontach w ZUS, które będą wypłacane na emerytury, będą mogły być dziedziczone do 3 lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Do dodatkowego oszczędzania na emerytury w trzecim filarze zachęcać Polaków ma również Rząd i wprowadzi  zryczałtowanie stawki dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 %. Dochód, który jest przekazywany na IKZE pozostanie zwolniony z podatku, tak jak to jest obecnie a na IKZE będzie można wpłacić co roku 120 proc. średniego wynagrodzenia, co odpowiada obecnie kwocie 4 tys. 456 zł.

Oszczędzanie w OFE ma być tańsze a opłaty pobierane przez fundusz mają spaść z 3,5  na 1,75%. Za zarządzanie  środkami klientów będą pobierały mniej również fundusze.

Opłaty naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE; spadną z 0,8 proc. do 0,4 proc.       ZUS zajmie się wypłatą emerytur ze składek gromadzonych w OFE. Zaproponowano wprowadzenie obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na okres lat dziesięciu przed emeryturą w ratach co miesiąc.

Przed ryzykiem złej daty uchronić ma takie właśnie rozwiązanie. Czy uchroni?

Pod uwagę wzięto  sytuację, kiedy to świadczenia osób przechodzących na emeryturę byłyby znacznie niższe i tak przejście na emeryturę wypadłoby np. w czasie giełdowej bessy. Obowiązkiem ZUSu będzie informowanie o stanie kont swoich klientów.

Wprowadzone zmiany dotkną również OFE i część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS.

Zgromadzone środki  trafiłyby na subkonta w ZUS, a następnie byłyby waloryzowane i dziedziczone  podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach . Natomiast akcje stanowiące około połowy aktywów pozostać maja w funduszach.

Od dnia 4 lutego 2014 r. fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa.

Przewidziano również, że OFE będą musiały lokować minimum 75 proc. aktywów w akcje a od 1 lipca 2014 r. nastąpi uwolnienie limitów inwestycyjnych dotyczących lokowania aktywów OFE.

Rząd ma nadzieję i liczy na to, że dzięki temu składki przekazywane do OFE będą lokowane w realną gospodarkę, a jakość inwestycji w nią ma ulec znacznej poprawie.

Czy korzystnie  wpłynie  tona tempo wzrostu gospodarczego?  Po czyjej stronie będą korzyści? Jak wpłynie to na przyszłych emerytów?  Czy nie będzie to zamach na nasze emerytury?

0

Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758