BIZNES
Like

Horrendalne koszty zarzadzania OFE – bez zmian

10/10/2013
798 Wyświetlenia
5 Komentarze
3 minut czytania
Horrendalne koszty zarzadzania OFE – bez zmian

Wprawdzie nikt nie chciał się ze mną założyć, że rząd nie zmniejszy odpisu “za zarządzanie OFE”, którą pobierają sobie PTE od zgromadzonych aktywów – ale byłem spokojny o wygraną.

0


Horrendalne koszty zarządzania OFE – bez zmian

Janusz40, czw., 10/10/2013 – 22:56

Wprawdzie nikt nie chciał się ze mną założyć, że rząd nie zmniejszy odpisu “za zarządzanie OFE”, którą pobierają sobie PTE od zgromadzonych aktywów – ale byłem spokojny o wygraną.

Zapis Art. 136 w dotychczasowej ustawie o OFE określający stawki za zarządzanie pozostaje w mocy (skreślono jedynie pkt 2b z tego Art. wyłączając tym samym incydentalne finansowanie z aktywów OFE koszty wynikłe z otwarcia rachunku premiowego. Owe stawki to wartości zawierające się między 0,045 % a 0,015 % wartości aktywów, które PTE odpisują sobie CO MIESIĄC. Degresja stawek następuje zgodnie z drabinką zapisaną w ustawie w zależności od wielkości aktywów posiadanych przez poszczególne fundusze.

Gdyby założyć, że średni wskaźnik odpisu za zarządzanie wynosi np 0,04 % miesięcznie (rocznie, to już 0,48 %) – wówczas z tego tytułu PTE pobiorą sobie za 2013 r. 1,344mld. zł. Rzeczywiste wartości omawianych wskaźników można oczywiście dokładnie wyliczyć na podstawie udziału 14 PTE w łącznym kapitale OFE na poziomie 280 mld. zł.

Twórcy OFE i obecni rządowi ekonomiści (zależni w widoczny sposób od międzynarodowego kapitału) doskonale wiedzą o awersji naszych publicystów i dziennikarzy do matematyki i rzucili na żer zmniejszenie tzw. prowizji od wpłacanych składek – z 3,5 % do 1,75 %; w komunikatach enigmatycznie też podaje się, iż mają być zmniejszone opłaty za zarządzanie OFE. Nic takiego projekt jednak nie przewiduje.

Mała zabawa matematyczna: przykładowa miesięczna składka do OFE – 100 zł; w ciągu 40 lat tytułem prowizji OFE pobiorą sobie 1.680 zł. (przy stawce 3,5 %), lub 840 zł.(przy stawce 1,75 %).

Natomiast pobrany przez PTE odpis “za zarządzanie” to w ciągu 40 lat: 0,04 % od 24.000 zł. (średnia wartość zgromadzonych składek) po pomnożeniu przez ilość miesięcy – wyniesie 4.608 zł. Czyli ponad 10 % wartości wpłacanych składek.

Właśnie dlatego twórcy OFE – dwaj panowie B. i inni “eksperci” i eksperci ekonomiczni – także skupieni w radzie kierowanej przez K. Bieleckiego – robią wodę z mózgu przyszłym emerytom i nie mówią o konfiturach w których brali, lub biorą swój udział.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

 1. Ilu w tej chwili jest obywateli zgłoszonych do OFE? Tak by policzyć przychody jakie dostają na rozpiż

  0
 2. z tego co obserwuje i czytam, to dochodze do wniosku, ze bez rewolucji nie obedzie sie w tym kraju. wprawdzie to zdestabilzuje nasza panstwowosc na jakis czas, ale innej metody nie widze. piszecie, udowadniacie, odkrywacie, ale nic w czynie za tym nie idzie. a nie sadze rowniez, ze system wykazuje jakiekolwiek tendencje do samoistnej naprawy. przychodzi moment, ze trzeba zadzialac odwaznie, to zaczyna sie chowanie glowy w piasek. tak kraju nie zmienimy. wyglada na to, ze zdiagnozowalem problem. przyda sie w Polsce drugi Hugo Kollataj, tylko zdecydowanie bardziej skuteczny.

  0
  • Furthermore she also offers you two wourokt routines specifically developed to melt away fats and concentrate on washboard abs. Her name is Isabel Signifiant Shedd Rios writer of The Weight loss plan Res Procedure. Authenticate out her web page at The diet program Options Technique and get good at from history of successful witout a doubt answered the question In .Exactly what is the fastest way to lose excess weight?In free bodyweight in any-healthy way by dancinghow to shed bodyweight dance. Maintaining clear of sugars as part of your foods? Do not want to expose any included calories? If you are, you are probably hoping tricky to go extra weight. You’ll find so lots of things that may help you decline bodyweight but one of the best implies is a hypnotic approach. Employing trance to shed excess fat had been proven handy immediately after lots of analysis and trials. Even though individuals may still uncertainty the appropriateness and veracity of trance, however, a number of people now can state the truth that that they been treated along with self applied-self esteem was improved. Getting an specialized plus a fitness expert ought to invigorate you in the direction of do much more wourokt. Expert’s guide may also guarantee you that every one people spending so much time could make use of great consequence from other correct coaching as well as experienced direct. Isn’t it about time to wring the exact negligence absent and commence a nutritious existence as well as prime new solutions to reduce weight. A limitless plus common teaching program need to lead to progressive however revolutionary burn up associated with excess fat as well as weight-loss.

   0
 3. First of all I would like to say superb blog! I had a quick question in which I’d
  like to ask if you don’t mind. I was interested to know how
  you center yourself and clear your head before
  writing. I have had difficulty clewring my mind inn getting
  mmy thoughts out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying
  to figure out how to begin. Any recommeendations
  or tips? Appreciate it!

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816