Tylko wredna polska stonka zaglosuje znow na donka !.
Pozdrowienia !
Wolności ! której dobra nie docieka
Gmin jarzma zwykły, nikczemny i podły,
Cecho dusz wielkich ! ozdobo człowieka,
Słowa te może nie za bardzo są znane, a też i zapewne niezbyt zrozumiałe. Czasem dobrze jest przypomnieć sobie o czym było mówione kiedyś w szkole. Kiedyś, bo teraz już raczej nie.
Wolności ! której dobra nie docieka
http://www.sciaga.pl/tekst/27476-28-hymn_do_milosci_ojczyzny_analiza_i_interpretacja
Troska o Państwo musi być kojarzona z takimi pojęciami jak determinacja, służba, honor, odwaga. Bez tych słów i postawy zgodnej z tymi słowami, troska o Polskę zamienia się w "leżenie plackiem przed", "Gry i zabawy na wolnym powietrzu", "cyrk Palonegokota", "łatanie dziury", "bigosowanie", "mieszanie kapusty", "konfabulacje", "zwalanie na innych", "kręcenie lodów", "podawanie", "kastrowanie umysłów", "palenie głupa". Warto więc wrócić do pięknego kazania ks. płk. Sławomira Żarskiego -"Patriota – człowiek z wyobraźnią". Oto fragmenty: Ostatnimi laty patriotyzm, jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego, przestał być uważany za konieczny dla egzystencji. Zaradność w zaspokajaniu własnych potrzeb i gromadzenia dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego, stała się wartością. U podstaw III Rzeczpospolitej miejsce patriotyzmu, zajęło stwierdzenie jednego z pierwszych premierów "nowej" […]
Troska o Państwo musi być kojarzona z takimi pojęciami jak determinacja, służba, honor, odwaga. Bez tych słów i postawy zgodnej z tymi słowami, troska o Polskę zamienia się w "leżenie plackiem przed", "Gry i zabawy na wolnym powietrzu", "cyrk Palonegokota", "łatanie dziury", "bigosowanie", "mieszanie kapusty", "konfabulacje", "zwalanie na innych", "kręcenie lodów", "podawanie", "kastrowanie umysłów", "palenie głupa".
Warto więc wrócić do pięknego kazania ks. płk. Sławomira Żarskiego -"Patriota – człowiek z wyobraźnią". Oto fragmenty:
Ostatnimi laty patriotyzm, jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego, przestał być uważany za konieczny dla egzystencji. Zaradność w zaspokajaniu własnych potrzeb i gromadzenia dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego, stała się wartością. U podstaw III Rzeczpospolitej miejsce patriotyzmu, zajęło stwierdzenie jednego z pierwszych premierów "nowej" Polski, który powiedział, że "aby zostać bogaczem, to pierwszy milion trzeba ukraść".
Każda społeczność, która swe prawa opiera na "anty-wartościach", napełnia się bólem i krzywdą.
Czy w czasie zeszłorocznych uroczystości Święta Niepodległości, ktokolwiek z nas przypuszczał, że prawo do własnej, niepodległej Ojczyzny oraz obowiązek ochrony i obrony jej niepodległości zostanie nam przypomniane krwią Prezydenta Rzeczypospolitej, Lecha Kaczyńskiego i 95 towarzyszących mu osób?
Kolejny raz potwierdziła się prawda, że "drogę do wolności i niepodległości, krzyżami się mierzy".
Czy ktokolwiek przypuszczał u progu III Rzeczpospolitej, że aby "Polska nie zginęła" za naszego życia to koniecznie trzeba nam uczyć się miłości do Polski i Polaków?
Tak, drodzy Siostry i Bracia Polacy, żeby "Polska żyła w nas", żeby nie utraciła niepodległości, żeby Polska nie utraciła władzy nad sobą jeszcze za naszego życia i przez nasze życie, koniecznie natychmiast, od zaraz, musimy uczyć się miłości do niej i do siebie nawzajem; potrzeba od dziś uczyć się patriotyzmu!
Ojczyzna nasza umiłowana nie musi być miejscem na świecie "jękiem i gniewem drgającym", ale musi i może być "krainą mlekiem i miodem płynącym"…
Miłość ku ojczyźnie uczy patrzeć daleko w przyszłość ojczyzny i pragnie jej istnienia i pomyślności "nie tylko dziś, ale i w przyszłości. Uczy też przebaczać innym! (S. Wyszyński,Bezimienny bohater symbolem ofiarnego poświęcenia dla Ojczyzny, Warszawa, 31 października 1975)
Nauka Prymasa Tysiąclecia to nauka wielkiego Biskupa i wielkiego Patrioty, która nie może leżeć w archiwum.
Przyszedł czas, aby Prymas Tysiąclecia jeszcze raz przeprowadził nas przez czasy trudne!
Cud wcielonego ducha, pierwsze slowa z wiersza Cypriana Norwida pt. PISMO, czyli nie szermowac, krzyczéc, Lecz cala sila dzialac