Czy jest to znak skorumpowania , bo tam, gdzie chodzi o pieniądze, a założenie telewizji to kosztowne przedsięwzięcie, może dojść do korupcji, czy znak obrośnięcia w piórka i wyluzowania , odpuszczenia sobie swojego własnego radykalizmu,
Autorska strona pani Dyrektor ds. programowych nowo powstającej telewizji, zaserwowała felieton poświęcony wątpliwościom związanym z powstającą TV Republika. Felieton ostro krytykuje czołowych graczy, prominentnych założycieli tego projektu. Poddaje w wątpliwość jej niezależność, jak też dwóch głównych rozgrywających –Tomasza Sakiewicza – wiceprezesa ds. marketingu i rynku abonenckiego, oraz Rafała Ziemkiewicza współzałożyciela Telewizji Niezależna TV. Podejrzewa nawet korupcję, koterię, wręcz łapownictwo.
Powodem tej krytyki jest polemika Piotra Lisiewicza z Rafałem Ziemkiewiczem zamieszczona w weekendowym wydaniu Gazety Polskiej Codziennej, a dotycząca katastrofy smoleńskiej.
Jak pisze felietonista – … dla każdego dziecka w Polsce jest jasne, ze w Smoleńsku doszło do zamachu poprzez dwa wybuchy, nie wiemy jeszcze tylko jak te wybuchy zaistniały, czy była tam bomba, czy doszło do zestrzelenia czy może raczej do sabotażu. Niemniej pan Ziemkiewicz …”sądzi raczej, że decydującą role odegrały błędy naziemnej kontroli lotu.” –oraz że– “…jako obstawianie zera (w ruletce) odbieram np. głoszenie jako rzeczy pewnej i udowodnionej, ze w Smoleńsku doszło do zamachu.”
Ta wypowiedz zmusiła autora do „przetarcia oczu ze zdumienia”, do której to czynności zmusił nie kto inny, lecz Rafał Ziemkiewicz – „prominentny felietonista “opozycyjny” piszący jakby był cynglem Gazety Wyborczej albo jakimś innym ich autorytetem”.
Autor felietonu „Cena za TV Republika?”, rozumiejąc np. Marka Kondrata, który twierdził w wywiadzie dla Onetu „że dla niego jest jasne, ze to nie był zamach.Kondrat przyznaje się też do tego że – „włączył się onegdaj w kampanie wyborcza ze strachu przed powrotem Kaczyńskiego do władzy.”
Twierdził też, że – „rozumie takich ludzi, to lemingi, które maja taki “mental disorder” ze panicznie boja się Premiera Jarosława. To można nawet leczyć, może kiedyś powstanie nawet jakaś klinika do leczenia tego schorzenia, albo specjalne oddziały w szpitalach w całym kraju, bo to schorzenie dość powszechne w Polsce. No, ale Ziemkiewicz? Rozumiałbym, ze dostał grypy, przeziębienia jakiegoś, bo zima ostra, załapał kataru gdzieś w autobusie albo w pociągu od innych chorych pasażerów. Ale to?!.
Nie kryje swojego oburzenia, bądź przynajmniej swych wątpliwości. Wątpliwości tym większych, że zaraz po Ziemkiewiczu, na warsztat rzuca kolejnego "bohatera" i treścią felietonu w ten sposób z nim się rozprawia – „ …tuż przed Świętami, red. Sakiewicz dość ostro potępił reżysera Grzegorza Brauna za jego słowa o rozstrzeliwaniu zdrajców. (…) Zrobił dokładnie to, czego można by się było spodziewać po Gazecie Wyborczej.”
Jaka jest więc cena za „niezależność”, „prawicowość”, „słuszność i bezkompromisowość” nowego projektu?
Jaka jest cena ludzi, którzy dla autora „Ceny za TV Republika” – „byli przykładem"że się "tak trzymali przez te wszystkie lata".
Więc co się stało teraz? – "że nagle reżyser Braun jest bee, ze wracamy do kwestii wiary albo nie w zamach”, że „wracamy w naszej narracji do punktu wyjścia, zaprzeczając wszystkim faktom?
Ponadto dopytuje –„O co tu chodzi?. (…) Czy jest to znak skorumpowania , bo tam, gdzie chodzi o pieniądze, a założenie telewizji to kosztowne przedsięwzięcie, może dojść do korupcji, czy znak obrośnięcia w piórka i wyluzowania , odpuszczenia sobie swojego własnego radykalizmu, czy chęć włączenia się w nurt mainstreamowy, to nie wróży dobrze na przyszłość tej inicjatywie.”
Konkludując swój tekst pytaniem – „Czy wiec spuszczenie z tonu, ugładzenie się i “ucywilizowanie” to cena, którą trzeba zapłacić establishmentowi za możliwość powołania TV Republika? Jeśli tak, to jest to straszna cena, cena właściwie można powiedzieć, takiego harakiri.” – autor wskazuje że ostatnie wypowiedzi prominentnych uczestników projektu Republika TV, nie napawają optymizmem. Są zwiastunem „misyjności” projektu – zwycięstwa doraźnych zysków nad wolnością słowa, nad niezależnym dziennikarstwem.
Wśród założycieli i twórców telewizji są: Tomasz Sakiewicz (wiceprezes ds. marketingu i rynku abonenckiego), Rafał Ziemkiewicz, Ewa Stankiewicz (dyr. artystyczny), Piotr Lisiewicz, Joanna Lichocka, Anita Gargas, Cezary Gmyz, Tomasz Terlikowski, Dorota Kania, Paweł Lisicki, Katarzyna Gójska-Hejke
ewastankiewicz.wordpress.com/2013/01/04/cena-za-tv-republika/
Moje działania dziennikarskie poświęcone są ludzkim sprawom w myśl zasady - "razem z Wami, wspólnie dla Was", oparte na dewizie - "jeśli uważasz, że zrobiłeś już wszystko, znaczy to - że masz wiele spraw do załatwienia". Mam tez wspaniałą Rodzinę, oraz sprawdzonych przyjaciół