Należy jak najszybciej zmienić nasycony rasizmem tekst na pomniku ofiar zbrodni w Kielcach przy ul. Planty 7 z 4 lipca 1946 roku, zwanej „pogromem kieleckim”, odsłoniętym w 60. rocznicę tych wydarzeń. Tekst ten, uchwalony głosami wszystkich radnych miasta Kielce, utrwala stereotypy i nawołuje do nienawiści ze względu na narodowość. Fragment napisu: „Podburzony tłum zaatakował i zamordował Żydów” sugeruje, jako by wszyscy mieszkańcy Kielc, obecni na miejscu zbrodni, mieli za cel zamordowanie wszystkich Żydów.
Stowarzyszenie Kultura i Demokracja CIVIS Kielce, 4 lipca 2015 roku
25-604 Kielce
KRS 0000313599
Należy jak najszybciej zmienić nasycony rasizmem tekst na pomniku ofiar zbrodni w Kielcach przy ul. Planty 7 z 4 lipca 1946 roku, zwanej „pogromem kieleckim”, odsłoniętym w 60. rocznicę tych wydarzeń. Tekst ten, uchwalony głosami wszystkich radnych miasta Kielce, utrwala stereotypy i nawołuje do nienawiści ze względu na narodowość. Fragment napisu: „Podburzony tłum zaatakował i zamordował Żydów” sugeruje, jako by wszyscy mieszkańcy Kielc, obecni na miejscu zbrodni, mieli za cel zamordowanie wszystkich Żydów. Uważamy, że takie stwierdzenie jest uogólnieniem mocno niesprawiedliwym i zbyt daleko idącym, przyjmującym niedopuszczalną w polskim prawie zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Naszym zdaniem, obecny tekst na pomniku wyczerpuje także czyn z art. 256 par. 1 Kodeksu Karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Na podstawie przebiegu rozprawy sądowej, która odbyła się zaraz po zbrodni dokonanej przy ul. Planty 7 w Kielcach, wiemy, kto jej dokonał i w jaki sposób. Na winnych wykonano wyrok śmierci. Treść wspomnianego wyżej napisu na pomniku nie odnosi się w ogóle do zagadnienia, kto był prawdziwym sprawcą tej zbrodni. W związku z powyższym Stowarzyszenie wystąpi o zmianę jego treści.
Stowarzyszenie jednocześnie informuje, że zwróci się do odpowiednich instytucji zajmujących się badaniem historii celem ustalenia nazwisk sprawców bezpośrednich i pośrednich zbrodni z 4 lipca 1946 roku przy ul. Planty 7 w Kielcach Planujemy umieścić je na tablicy wmurowanej w ścianę budynku w sąsiedztwie nazwisk ofiar zbrodni. Odsłonięcia tablicy będziemy chcieli dokonać za rok, 4 lipca 2016 roku, to jest w 70. rocznicę wydarzeń.
Prezydent Stowarzyszenia KiD Civis
Jerzy Kenig
Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Jeden komentarz