Prezentujemy pracę, która zdobyła wyróżnienie w konkursie ogłoszonym w 2013 roku przez Fundację PAFERE, skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół średnich, pt.: „Lekceważenie prawa popytu i podaży”. Dziś praca Mateusza Zabłockiego.
* * *
Jednymi z podstawowych praw w ekonomii są prawa popytu i podaży. Dzięki nim, w procesie rynkowym, w wyniku wzajemnego oddziaływania jego uczestników, dostosowują się ilości i ceny sprzedawanych towarów oraz usług. Jest to mechanizm samoregulacji działalności gospodarczej, który za pomocą ceny dąży do osiągnięcia równowagi.
Niższa cena (przy pozostałych warunkach niezmienionych) powoduje wzrost wielkości popytu na określone dobro. Wyższa cena (ceteris paribus) skłania producentów do zwiększenia wielkości podaży. Gdy popyt na dane dobro rośnie, przy jego ograniczonej ilości, konkurencja między konsumentami doprowadza do wzrostu ceny. To powoduje zachętę do zwiększenia jego podaży. Jeśli zaś podaż jest zbyt duża, sprzedawca musi obniżyć cenę, by skłonić do kupna tych konsumentów, którzy nie byli do tego skłonni przy wyższej cenie. Konkurencja między producentami powoduje obniżenie cen dóbr do takiego poziomu, który umożliwia zbycie całego zapasu. Konkurencja między konsumentami prowadzi do tego, by każdy nabył to, czego pragnie najbardziej, rezygnując z mniej pożądanych przez siebie dóbr. Te dążenia prowadzą do stanu spoczynku zwanego równowagą rynkową. Ostatecznie doprowadziłyby do powstania gospodarki jednostajnie funkcjonującej, gdyby nie wciąż zmieniające się dane rynkowe [1]. Wynikiem procesu rynkowego jest powstanie struktury cen. Stanowią one rdzeń gospodarki rynkowej [2].
Mechanizm rynkowy działa samoistnie (….)
O skutkach łamania podstawowych prawd ekonomicznych…
Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001
2 komentarz