HYDE PARK
Like

Wysoki poziom promieniowania w owocach morza

01/04/2014
396 Wyświetlenia
6 Komentarze
3 minut czytania
Wysoki poziom promieniowania w owocach morza

Rządy USA i Kanady mogą próbować ukryć informacje o skażeniu promieniotwórczym jakie dociera do pacyficznego wybrzeża Ameryki Północnej. Dotyczy to szczególnie owoców morza kupowanych w sklepach. Jednak okazało się, że wystarczy licznik Geigera i prawda wychodzi na jaw, nawet w ramach szkolnego eksperymentu

0


Kanadyjska dziewczyna, Bronwyn Delakruz jest zwykłą uczennicą liceum. Nigdy nie wyobrażała sobie, że jej szkolny projekt naukowy znajdzie się na pierwszych stronach gazet na całym świecie. Ale dokładnie tak się stało.

 

Za pomocą licznika Geigera, o wartości 600 dolarów, zakupionego przez jej ojca, Delakruz mierzyła poziom skażenia radioaktywnego owoców morza zakupionych w lokalnych sklepach spożywczych. To co odnalazła było oszałamiające. Większość owoców morza, zwłaszcza produktów, które zostały wyprodukowane w Chinach, miało bardzo wysoki poziom promieniowania. Oczywista konkluzja jest taka, że musiało to zostać spowodowane przez promieniowanie pochodzące z Fukushimy.

 

Okazuje się, że kanadyjska Canadian Food Inspection Agency (CFIA), przestała badać importowane owoce morza w 2012 roku. W testach Delacruz wyszło, że niektóre badane próbki mają 1700 do 1800 zliczeń w czasie 10 minutowego okresu pomiarowego. Oficjalnie od 1450 mówi się o skażeniu. Jeśli jako źródło traktujemy Fukushimę jest to z pewnością cez-137 o półrozpadzie prawie 30 lat. Po spożyciu takiej ryby odkłada się to w naszych kościach i powoduje raka.

 

To szokujące, że przy okazji zwykłego szkolnego projektu naukowego wyszło na jaw, że ani rząd amerykański, ani kanadyjski nie bada poziomu napromieniowania sprzedawanych owoców morza, a przynajmniej o tym nie informują. Jest to zresztą jedyny powód dla którego to ćwiczenie naukowe młodej dziewczyny stało się znane na całym świecie.

 

Fuchusima

Propagacja skażenia cezem-137 – źródło: University of New South Wales

Chyba tylko względy gospodarcze powodują, że USA i Kanada nawet nie sprawdza importowanych owoców morza. Może jednak nie robi się tego publicznie, bo i tak wiadomo, co się tam znajduje i jak bardzo jest skażone. Pamiętamy co stało się z polską branżą hodowców wieprzowiny po podrzuceniu dwóch martwych dzików chorych na pomór świń. Nikomu nie zależy na załamaniu przetwórstwa i sprzedaży ryb czy krewetek, a nieuchronnie do tego doprowadziłoby podanie do wiadomości, że nie wiadomo, które ryby wolno jeść. To byłby wyrok dla branży.

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

 1. Artykuł jest przewrotny, bo dziś 1 kwietnia i okrasiliśmy go dziwnym obrazkiem, ale niestety prawdziwy.

  0
  • Avatar Krzywousty

   Przekroczenie normy o 20% to jest nic, a tyle ono wyniosło (1750 zamiast dopuszczlnego 1450).
   Nie musi to być wcale Fukoshima. Chiny mają masę własnych elektrowni atomowych, a ryby obecnie najczęściej są hodowane na farmach rybnych, łącznie z łososiem. Nie wiadomo gdzie te farmy są, a co ważniejsze to nie wiadomo czym karmione.
   Hałdy węgla kamiennego i odpadów górniczych często przekraczają normy promieniowania kilkadziesiąt i kilkaset razy.
   Dlatego w tym wypadku nie ma co panikować. Do niedawna dzieci na Śląsku jadły piasek w piaskownicach wielokrotnie bardziej skażny…
   .

   0
 2. Ciekawe, jak u nas to wygląda?

  0
 3. Avatar manekin

  “Napisane przez: Wiadomosci 3obieg.pl”
  Nie rozumiem, czytałem o tym 29-tego na “zmianynaziemi”, tam jest link (aktywny, do The Truth) art dodał: “admin”. Kto właściwie napisał ten tekst? Może jestem czepialski, ale rzutuje to u mnie na postrzeganie treści portalu(ów).

  0
  • Avatar manekin

   Najwyraźniej odpowiedź uzyskują tylko członkowie MENSA 😉
   (no dobra, zdejmuję 3obieg z “ulubione”)

   0
 4. Avatar im

  Dobry dozymetr jest niestety bardzo drogi a przydałoby się sprawdzić herbatę sprowadzaną do Polski. Parę innych rzeczy też.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217