Elewarr wyprzedaje się Niemcom? Korona sprzedaje perłę Elewarru – tytułuje farmer.pl. Portal wsparty wypowiedzią b. prezesa Drechny (któremu organa korporacyjne dwukrotnie odmówiły udzielenia absolutorium – za lata 2017/18 i 2018/19) zarzucił, obecnemu zarządowi Elewarru z prezesem Danielem Alain Koroną na czele – sprzedaż mniejszościowych udziałów w Elewatorze Sieradz Gdańskim Młynom, należącym do niemieckiego właściciela. Artykuł jest wielką manipulacją. O czym nie wspomniał farmer.pl? – Nienajlepszy stan techniczny. Artykuł opatrzono zdjęciem elewatora, ale nie Sieradza tylko z Koronowa. Stan techniczny elewatora w Sieradzu można zobaczyć na zdjęciach w google’u czy samej spółki i daleko odbiega od tego z Koronowa. Zatem ewentualne nabycie wiązałoby się z koniecznością dużych inwestycji finansowych. – Rynek w rejonie Sieradz jest trudny, mocna konkurencja i susza. – […]
Elewarr wyprzedaje się Niemcom? Korona sprzedaje perłę Elewarru – tytułuje farmer.pl. Portal wsparty wypowiedzią b. prezesa Drechny (któremu organa korporacyjne dwukrotnie odmówiły udzielenia absolutorium – za lata 2017/18 i 2018/19) zarzucił, obecnemu zarządowi Elewarru z prezesem Danielem Alain Koroną na czele – sprzedaż mniejszościowych udziałów w Elewatorze Sieradz Gdańskim Młynom, należącym do niemieckiego właściciela. Artykuł jest wielką manipulacją. O czym nie wspomniał farmer.pl?
– Nienajlepszy stan techniczny. Artykuł opatrzono zdjęciem elewatora, ale nie Sieradza tylko z Koronowa. Stan techniczny elewatora w Sieradzu można zobaczyć na zdjęciach w google’u czy samej spółki i daleko odbiega od tego z Koronowa. Zatem ewentualne nabycie wiązałoby się z koniecznością dużych inwestycji finansowych.
– Rynek w rejonie Sieradz jest trudny, mocna konkurencja i susza.
– Od lat w sprawozdaniach finansowych Elewarru (dostępnych w KRS) nie znajdziemy wzmianki o jakiejkolwiek dywidendzie z tytułu udziału w tej Spółce.
– Z informacji ujawnionych przez media, struktura własnościowa spółki powodował pat pomiędzy udziałowcami (jednemu zapewniając mniejszość blokującą w niektórych sprawach, a drugi miał większościowy udział). Taka sytuacja z natury rzeczy nie służy ani Spółce, ani żadnemu z udziałowców.
– Elewarr zamieścił na swoim portalu ogłoszenie o sprzedaży w marcu 2019 i przedłużył termin na zgłoszenie ofert aż do maja, co miało na celu uzyskanie maksymalnej ceny. Ostateczną cenę za jaką sprzedał zarząd Elewarru – swoje udziały prawdopodobnie zostanie ujawnione wraz ze sprawozdaniem finansowym za rok obrotowy 2019/2020. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów w Sieradzu Elewarr będzie mógł przeznaczyć na remonty i inwestycje w swoich obiektach magazynowych.
– Z reguły w takich spółkach, pozostali udziałowcy mają zapewnione prawo pierwokupu.
– Na zbycie udziałów zgodę musiały wyrazić organa korporacyjne Spółki Elewarr (Rada Nadzorcza i Zgromadzenie Wspólników czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).
W całej tej sprawie widać różnice w zarządzaniu firmą. Obecny zarząd poszedł do sprawy biznesowo, pozbywając się niepotrzebnych udziałów, niczego spółce nie przynoszących.
(za Wiadomości Bieżące Salon24.pl)