Nasze babcie i dziadkowe być może pamiętają czasy, gdy mrok wieczorów rozświetlały świece. Chociaż wielu z nas chętnie z nich korzysta, to jednak nie spełniają one już funkcji jedynego źródła światła. Na rynku znajdziemy bowiem całą gamę rożnego rodzaju oświetlenia, które służy nie tylko rozświetlaniu przestrzeni, ale spełnia także funkcję dekoracyjną. O wyborze odpowiedniego wyposażenia naszych mieszkań decyduje wiele kwestii. Także oświetlenie musi spełniać nasze wygórowane wymagania: odpowiadać nam wizualnie, być funkcjonalne i praktyczne. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą producenci oświetlenia, którzy projektują lampy tak, aby sprostać wysokim wymaganiom odbiorców. W przeciwieństwie do czasów, gdy w domu znajdowała się jedna lampa naftowa, dziś każde pomieszczenie domu rozświetlane jest i zdobione przez inne oświetlenie. Rodzaje lamp Wystarczy wejść do jednego marketu budowalnego […]
Nasze babcie i dziadkowe być może pamiętają czasy, gdy mrok wieczorów rozświetlały świece. Chociaż wielu z nas chętnie z nich korzysta, to jednak nie spełniają one już funkcji jedynego źródła światła. Na rynku znajdziemy bowiem całą gamę rożnego rodzaju oświetlenia, które służy nie tylko rozświetlaniu przestrzeni, ale spełnia także funkcję dekoracyjną.
O wyborze odpowiedniego wyposażenia naszych mieszkań decyduje wiele kwestii. Także oświetlenie musi spełniać nasze wygórowane wymagania: odpowiadać nam wizualnie, być funkcjonalne i praktyczne. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą producenci oświetlenia, którzy projektują lampy tak, aby sprostać wysokim wymaganiom odbiorców. W przeciwieństwie do czasów, gdy w domu znajdowała się jedna lampa naftowa, dziś każde pomieszczenie domu rozświetlane jest i zdobione przez inne oświetlenie.
Rodzaje lamp
Wystarczy wejść do jednego marketu budowalnego czy sklepu z akcesoriami wyposażenia wnętrz, by przekonać się, jak duży jest wybór oświetlenia. Poniżej przedstawiamy rodzaje lamp, wśród których możemy wybierać:
Lampy sufitowe – w większości domów i poszczególnych pomieszczeń stanowią one najważniejszy punkt oświetlenia. Gdy je włączymy, oświetlą równomiernie całe wnętrze. Możemy tutaj znaleźć lampy wiszące oraz umocowane tuż przy powierzchni sufitu plafony. Wyjątkowo dekoracyjne, dlatego umieszczane zwykle w salonach, są także żyrandole. Wśród nich wyróżnić można modele z abażurem, świecznikowe, a także ozdobione szkłem.
Lampy ścienne – w tej kategorii wyróżnić należy kinkiety, plafony i niewielkie lampki przeważnie z jednym źródłem światła, tzw. spoty. Służą one głównie jako oświetlenie dodatkowe, które można zamontować np. nad łóżkiem, lustrem łazienkowym bądź w przedpokoju. Różnorodność pozwala dopasować je do wnętrz urządzonych w każdym stylu.
Lampy podłogowe – czyli modele przeznaczone do ustawienia na podłogach. Występują w wersjach z abażurem lub szkłem, sprawdzą się jako praktyczna dekoracja salonu
Lampki nocne – przeznaczone do ustawienia na stolikach nocnych lub powieszenia nad łóżkiem. Umożliwiają czytanie i przydają się, gdy musimy w nocy wyjść, np. do łazienki.
Lampki biurowe – tutaj mowa o lampkach z jednym źródłem światła ustawianych na stołach i biurkach. Ich głównym zadaniem jest umożliwianie pracy i nauki. Wybór jest tu duży, od modeli wykonanych z tworzywa i stali, po lampki bardziej dekoracyjne, oprawione w różnorakie abażury.
Lampy dla dzieci – na rynku dostępna jest również cała gama oświetlenia dla dzieci, które często zdobione jest motywami z kreskówek. Znajdziemy tu lampki ścienne, stołowe oraz sufitowe w kształcie zwierząt czy postaci. Warto wspomnieć też o lampkach wtykowych, które pełnią raczej funkcję typowo dekoracyjną.
Zanim zdecydujemy się na konkretne lampy, warto wiedzieć, jak dobrać oświetlenie do kuchni, łazienki czy salonu. Dzięki temu dokonamy funkcjonalnego wyboru, który sprawdzi się przez długie lata.
Foto: Photo credit: kevin dooley / Foter /(CC BY 2.0)