Branża kontraktów budownictwa, zamówień publicznych jest wg „łapówkowego indeksu” Transparency International od lat najbardziej podatną na korupcje dziedziną gospodarki.
W 2010 numerem jeden, pod względem podpisanych w Polsce kontraktów na budowę autostrad była firma Strabag z Austrii. Obecnie to 22 na świecie firma budowlana. ¼ udziałów w niej ma Oleg Deripaska, którego zakłady remontowały nasze tutki. Ma on zakaz wjazdu do USA. Wart jest kilkanaście miliardów dolarów. Toczy się przeciw niemu śledztwo w Hiszpanii dotyczące prania brudnych pieniędzy, jest podejrzany o powiązania z mafią. Więcej o nim : http://rumafia.com/person.php?id=5
Strabag był posądzany o korupcyjne układy z politykami na Węgrzech, przez tamtejsze media. W Serbii z kolei podpisał umowę z kompletnie nie zananą firmą promocyjną na 3% prowizji od każdego serbskiego kontraktu. Właścicielem firmy była urzędniczka państwowa mająca mocne wpływy w tamtejszych kolejach.
http://www.antikorupcija-savet.gov.rs/en-GB/events/cid1042-1523/state-clerk-lobbying-for-five-tenders
Drugie miejsce miał pod względem podpisanych kontraktów w 2010 Budimex, będący w większości własnością hiszpańskiej firmy Ferrovial.
Wg Reutersa w lecie 2010 rozpoczęto śledztwo w sprawie korumpowania partii politycznych w Katalonii przez tę firmę. Prowizja dla partii miała wynosić 4% od kontraktów.
http://article.wn.com/view/2010/08/04/Ferrovial_paid_Catalan_party_for_contractsreports/
W 2011 trwało przydzielanie nowych kontraktów. Najwięcej uzyskały firmy Budimex, czyli Hiszpanie i Mota Engil z Portugalii, czwarty do tej pory. Po około 2 mld.
Mota Engil ma dominującą pozycję na rynku budowlanym w Malawi, gdzie realizuje miliardowe kontrakty. Afrykańskie media oskarżają ją o skorumpowanie prezydenta Malawi, poprzez min zbudowanie mu rezydencji w Portugalii i w Malawi.
http://investigativeafrica.com/2010/11/08/malawian-president-accused-of-corruption/
Tą notką, kończę cykl na temat budowy dróg i autostrad. Informacje zebrane w sieci umożliwiły mi lepsze poznanie branży kontraktów budownictwa, zamówień publicznych będącej wg „łapówkowego indeksu” Transparency International od lat najbardziej podatną na korupcje dziedziną gospodarki.
http://bpi.transparency.org/results/
Nie uważam bynajmniej, że powyższe firmy z zasady korumpują polityków. Po prostu dostosowują się do lokalnych warunków.
"Czlonek Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów............................. "My wybory wygralismy dzieki niekontrolowanemu internetowi i Facebookowi" V. Orban............. Jakosc polityki = jakosc zycia"