Jeśli chodzi o dochód narodowy na głowę mieszkańca, to są spory, czy przegoniliśmy już w tym względzie Portugalię, czy jeszcze nie.
Dochód Korei Południowej na głowę mieszkańca jest porównywalny z Japonią, a firmy takie jak Samsung, Goldstar (obecnie LG), Hyundai, czy KIA stały się znane na całym świecie, także z niezawodności przewyższającej często produkty firm niemieckich i amerykańskich.
W 1950 roku bogatsza i uprzemysłowiona Korea Północna napadła na biedniejszą i pozbawioną przemysłu, żyjącą z rolnictwa Koreę Południową. Korea Południowa w 1953r. wyszła z wojny domowej jako kraj zniszczony z liczbą ludności 25 mln, czyli mniej więcej tyle co Polska w 1945r.
Obecnie Korea Południowa ma 51 mln ludzi i nowoczesną gospodarkę (mikroelektronika, samochody). Poziom mikroelektroniki osiągnął w Korei Płd. tak wysoki poziom, że amerykańskie firmy, Apple i Intel zamawiają tam wykonanie swoich procesorów. Koreańczycy opanowali produkcję układów scalonych w technologii 10 nanometrów (prace nad niższymi trwają) podczas gdy amerykański producent procesorów Intel ma trudności z własną produkcją w technologii 14 nanometrów.
Nota bene, rodzimy konkurent Intela firma AMD zamawia procesory na Tajwanie w firmie TSMC w podobnej technologii. TSMC zapowiada przejście wkrótce na technologię 3-nanometrową.
Dla porównania według danych z 2006 roku osiągnięcia rosyjskiej mikroelektroniki zatrzymały się na poziomie procesu fotolitograficznego 180 nm wdrożonego w przodujących w tej dziedzinie firmach na świecie w latach 1999r-2000r. Od 14 lat brak jakichkolwiek informacji na temat nowych rosyjskich „osiągnięć” w dziedzinie produkcji układów scalonych i mikroprocesorów.
Polska (38mln) nie produkuje obecnie, ani własnych samochodów, ani żadnych podzespołów elektronicznych, a tym bardziej z zakresu mikroelektroniki półprzewodnikowej. Jeśli chodzi o dochód narodowy na głowę mieszkańca, to są spory, czy przegoniliśmy już w tym względzie Portugalię, czy jeszcze nie.
Dochód narodowy Korei Płd. na głowę mieszkańca jest porównywalny z Japonią, a firmy takie jak Samsung, Goldstar (obecnie LG), Hyundai, czy KIA stały się znane na całym świecie, także z niezawodności, często przewyższającej produkty firm niemieckich i amerykańskich.
I o zgrozo, wszystko to Korea Południowa osiągnęła bez pomocy Związku Sowieckiego i unijnych dotacji!
Żurek Janusz
Z urodzenia (1949) optymista, z wykształcenia inżynier elektryk (AGH), z zawodu elektronik, z poglądów liberalny (wolnościowy) konserwatysta.
Jeden komentarz