3 maja 1946 roku oddział VII okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. Bartek dokonał spektakularnego czynu. Około 200 w pełni uzbrojonych i umundurowanych partyzantów na dwie godziny zajęło miasto Wisła. To był jedyny taki przypadek w całym kraju, kiedy to na oczach komunistycznych okupantów oraz wojska sowieckiego stacjonującego w mieście urządzono przemarsz wojsk podziemnych. W 67 rocznicę wydarzenia można było swobodnie zrekonstruować defiladę. O godzinie 9 rano grupy rekonstrukcji historycznej NSZ w zwartym szyku przeszły ulicą 1 maja w Wiśle do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Mszę Świętą. Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali złożyć wieńce pod pomnikiem, następnie na rynek na dalszą część uroczystości. Tam odbyły się przemówienia przedstawicieli organizacji narodowych, grup […]
3 maja 1946 roku oddział VII okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. Bartek dokonał spektakularnego czynu. Około 200 w pełni uzbrojonych i umundurowanych partyzantów na dwie godziny zajęło miasto Wisła. To był jedyny taki przypadek w całym kraju, kiedy to na oczach komunistycznych okupantów oraz wojska sowieckiego stacjonującego w mieście urządzono przemarsz wojsk podziemnych.
W 67 rocznicę wydarzenia można było swobodnie zrekonstruować defiladę. O godzinie 9 rano grupy rekonstrukcji historycznej NSZ w zwartym szyku przeszły ulicą 1 maja w Wiśle do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Mszę Świętą. Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali złożyć wieńce pod pomnikiem, następnie na rynek na dalszą część uroczystości. Tam odbyły się przemówienia przedstawicieli organizacji narodowych, grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszenia Dzieci Serc i innych. Przemawiał także porucznik Stanisław Turski. Organizatorzy przybliżyli przebieg wydarzeń sprzed 67 lat oraz ideę jaka przyświecała Narodowym Siłom Zbrojnym. Dowódca zgrupowania NSZ odebrał raport od poszczególnych grup, następnie złożył raport z zajęcia Wisły Panu por. Stanisławowi Turskiemu.
Po uroczystościach w Wiśle przedstawiciel NSZ Podbeskidzie udał się do Pana por. Władysława Foksy ps. Rodzynka, który niestety nie mógł wziąć udziału w uroczystości. Został mu złożony raport z zajęcia miasta Wisła. Por. Foksa był żołnierzem zgrupowania kpt. „Bartka”, w czasie defilady dowodził 18 żołnierzami w oddziale Antoniego Bieguna ps. Sztubak. Żołnierze oddziału Rodzynka rozmieszczeni zostali w Cieszynie, Bielsku, Białej i Żywcu przy koszarach wojskowych, Urzędach Bezpieczeństwa, Komendach MO i ORMO, gdzie w razie jakichkolwiek większych przegrupowań mieli natychmiast o tym meldować.
Obchody 67 rocznicy defilady odbyły się dzięki Panu por. Foksie i dla Pana porucznika „Rodzynka”. /przypis Redakcji 3obieg.pl/
Organizatorami uroczystości był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Podbeskidzie oraz okręg Górny Śląsk. Wydarzenie współorganizowała Młodzież Wszechpolska oraz Obóz Narodowo Radykalny. Gościnnie wspomagali nas rekonstruktorzy z grup rekonstrukcyjnych NSZ Warszawa, okręgu zachodniopomorskiego NSZ, GRH Borujsko Szczecin, Historyczny Kobiecy Oddział Bojowy DiSK (Dywersja i Sabotaż Kobiet) z Warszawy, oraz stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów.
Z 2 i 3 maja miał miejsce IX Rajd Bartka. Młodzież bielskich szkół wraz ze Związkiem Strzeleckim przemaszerowała szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych.
Szanownym kombatantom, rekonstruktorom, młodzieży narodowej, współorganizatorom i wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za wsparcie i przybycie. Do zobaczenia w przyszłym roku!
tekst ukazał się pod tytułem – „67 rocznica defilady NSZ w Wiśle” autor; Marta Ociepka
foto; Andrzej Słonawski – 3obieg.pl
Moje działania dziennikarskie poświęcone są ludzkim sprawom w myśl zasady - "razem z Wami, wspólnie dla Was", oparte na dewizie - "jeśli uważasz, że zrobiłeś już wszystko, znaczy to - że masz wiele spraw do załatwienia". Mam tez wspaniałą Rodzinę, oraz sprawdzonych przyjaciół
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Pingback: wyszperane 05/05/13