Artykuły redakcyjne
Like

Kiedy owce swym pędem szły w góry, …

05/05/2013
1604 Wyświetlenia
12 Komentarze
3 minut czytania
Kiedy owce swym pędem szły w góry, …

3 maja 1946 roku oddział VII okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. Bartek dokonał spektakularnego czynu. Około 200 w pełni uzbrojonych i umundurowanych partyzantów na dwie godziny zajęło miasto Wisła. To był jedyny taki przypadek w całym kraju, kiedy to na oczach komunistycznych okupantów oraz wojska sowieckiego stacjonującego w mieście urządzono przemarsz wojsk podziemnych. W 67 rocznicę wydarzenia można było swobodnie zrekonstruować defiladę. O godzinie 9 rano grupy rekonstrukcji historycznej NSZ w zwartym szyku przeszły ulicą 1 maja w Wiśle do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Mszę Świętą. Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali złożyć wieńce pod pomnikiem, następnie na rynek na dalszą część uroczystości. Tam odbyły się przemówienia przedstawicieli organizacji narodowych, grup […]

0


Wis_a

3 maja 1946 roku oddział VII okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. Bartek dokonał spektakularnego czynu. Około 200 w pełni uzbrojonych i umundurowanych partyzantów na dwie godziny zajęło miasto Wisła. To był jedyny taki przypadek w całym kraju, kiedy to na oczach komunistycznych okupantów oraz wojska sowieckiego stacjonującego w mieście urządzono przemarsz wojsk podziemnych.

W 67 rocznicę wydarzenia można było swobodnie zrekonstruować defiladę. O godzinie 9 rano grupy rekonstrukcji historycznej NSZ w zwartym szyku przeszły ulicą 1 maja w Wiśle do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Mszę Świętą. Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali złożyć wieńce pod pomnikiem, następnie na rynek na dalszą część uroczystości. Tam odbyły się przemówienia przedstawicieli organizacji narodowych, grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszenia Dzieci Serc i innych. Przemawiał także porucznik Stanisław Turski. Organizatorzy przybliżyli przebieg wydarzeń sprzed 67 lat oraz ideę jaka przyświecała Narodowym Siłom Zbrojnym. Dowódca zgrupowania NSZ odebrał raport od poszczególnych grup, następnie złożył raport z zajęcia Wisły Panu por. Stanisławowi Turskiemu.

Po uroczystościach w Wiśle przedstawiciel NSZ Podbeskidzie udał się do Pana por. Władysława Foksy ps. Rodzynka, który niestety nie mógł wziąć udziału w uroczystości. Został mu złożony raport z zajęcia miasta Wisła. Por. Foksa był żołnierzem zgrupowania kpt. „Bartka”, w czasie defilady dowodził 18 żołnierzami w oddziale Antoniego Bieguna ps. Sztubak. Żołnierze oddziału Rodzynka rozmieszczeni zostali w Cieszynie, Bielsku, Białej i Żywcu przy koszarach wojskowych, Urzędach Bezpieczeństwa, Komendach MO i ORMO, gdzie w razie jakichkolwiek większych przegrupowań mieli natychmiast o tym meldować.

Obchody 67 rocznicy defilady odbyły się dzięki Panu por. Foksie i dla Pana porucznika “Rodzynka”. /przypis Redakcji 3obieg.pl/

 

Organizatorami uroczystości był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Podbeskidzie oraz okręg Górny Śląsk. Wydarzenie współorganizowała Młodzież Wszechpolska oraz Obóz Narodowo Radykalny. Gościnnie wspomagali nas rekonstruktorzy z grup rekonstrukcyjnych NSZ Warszawa, okręgu zachodniopomorskiego NSZ, GRH Borujsko Szczecin, Historyczny Kobiecy Oddział Bojowy DiSK (Dywersja i Sabotaż Kobiet) z Warszawy, oraz stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów.

 

Z 2 i 3 maja miał miejsce IX Rajd Bartka. Młodzież bielskich szkół wraz ze Związkiem Strzeleckim przemaszerowała szlakiem Narodowych Sił Zbrojnych.

SAM_2080 SAM_2081 SAM_2082 SAM_2083 SAM_2084 SAM_2085

 

 

 

 

 

 

Szanownym kombatantom, rekonstruktorom, młodzieży narodowej, współorganizatorom i wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za wsparcie i przybycie. Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

tekst  ukazał się pod tytułem – “67 rocznica defilady NSZ w Wiśle” autor;  Marta Ociepka

foto;  Andrzej Słonawski – 3obieg.pl

Inne zapisy autora:

0

Andrzej Slonawski
Andrzej Slonawski

Moje działania dziennikarskie poświęcone są ludzkim sprawom w myśl zasady - "razem z Wami, wspólnie dla Was", oparte na dewizie - "jeśli uważasz, że zrobiłeś już wszystko, znaczy to - że masz wiele spraw do załatwienia". Mam tez wspaniałą Rodzinę, oraz sprawdzonych przyjaciół

190 publikacje
123 komentarze
 

 1. Andrzej, gratuluję działania. NSZ wydało taki komunikat:

  3 maja 2013 po raz pierwszy odbyła się rekonstrukcja spektakularnej defilady oddziału kpt. Henryka Flame ps. Bartek w Wiśle z 1946 roku!

  Dziękujemy za obecność w dzisiejszych i wczorajszych uroczystościach panu por. Stanisławowi Turskiemu – kombatantowi Brygady Świętokrzyskiej NSZ, prezesowi ZŻ NSZ Górny Śląsk; Grupom Rekonstrukcji Historycznej NSZ okręg Podbeskidzie oraz Górny Śląsk, rekonstruktorom ze Szczecina z zachodnio-pomorskiego okręgu NSZ oraz GRH Borujsko Szczecin, grupie rekonstrukcyjnej NSZ Warszawa, Stowarzyszeniu Historycznemu Kobiecego Oddziału Bojowego DiSK (Dywersja i Sabotaż Kobiet) z Warszawy, młodzieży z Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej, wszystkim przemawiającym podczas uroczystości. Dziękujemy również za obecność panu Andrzejowi Słonawskiemu oraz panu Bogdanowi Ścibutowi. Serdecznie podziękowania dla pani Jadwigi i umundurowanych dzieci ze Stowarzyszenia “Dzieci Serc” z Radziechów. Dziękujemy Miastu Wisła za przychylność i pomoc podczas organizacji uroczystości.

  Jednakże największe podziękowania należą się Panu por. Władysławowi Foksie ps. Rodzynka, żołnierzowi zgrupowania “Bartka”, który, choć bardzo tego chciał, niestety nie mógł być dzisiaj z nami. Ta uroczystość była właśnie dzięki Panu i dla Pana porucznika! Dziękujemy!
  Mariusz Warachim

  0
  • Avatar krzyś

   Ja chciałbym podziękować wszystkim tym LUDZIOM którzy zorganizowali marsz BARTKA BYŁO TO DLA MNIE I MOJEGO SYNA wielkie przeżycie którego na pewno nie zapomnimy .A osobne i osobiste WIELKIE DZIĘKI DLA CIEBIE MARIUSZ mam nadzieję że będę potrafił ci się odwdzięczyć!!!-STARY GABOR

   0
   • Cóż, trzy dni spędzone w wybornym towarzystwie skutkowało nowymi znajomościami, przyjaźniami i pozwoliło na zgłębienie historii zwykłych ludzi – Wielkich Bohaterów.Dla większości bezimiennych. Bohaterów przede wszystkim lokalnych, a zatem tych najbardziej wiarygodnych – których historię przekazuje się z ojca na syna. Wiecznie żywa historia to przyczynek do chluby całego Narodu.Podobnie jak u Starego Gabora, tak i dla mojego syna to wielka Historyczna Przygoda – przekaz Wartości nadrzędnych – Bóg , Honor, Polska, Naród, Godło i Barwa.
    Z braterskim uściskiem dłoni. Andrzej Słonawski.

    0
  • nie ma czego gratulować. to zaszczyt być wśród nich. Wśród grobów, miejsc kaźni,, żyjących weteranów, młodych spadkobierców tradycji życia i walki żołnierzy NSZ, organizujących się na czterech najprostszych zasadach – Bóg, Honor, Ojczyzna i ciężka praca dla Narodu.
   Chwała Bohaterom.r

   0
 2. Avatar AS

  Młodość Wańkowicza przypadała na czasy, kiedy podobne uroczystości odbywały się z okazji kolejnych rocznic Powstania Styczniowego. Nie będę cytował szczegółów, ale nie mógł na to patrzeć. Ja też nie mogę patrzeć na dzisiejsze rocznice kolejnych klęsk. Zdobyli Wisłę i co? Wygrali w ten sposób II Wojnę Światową? Nie. Przegrali. To niech schowają się do mysiej norki. Byłoby dużo bardziej interesujące, pokazanie udziału NSZ w walkach o Bieszczady. Jaki był ich udział w tłumieniu ukraińskiego powstania w Bieszczadach? Ono było antypolskie a nie antykomunistyczne. Bieszczadcy Ukraińcy nie mówili “wyrżnąć komunistów”. Mówili “wyrżnąć Lachów”. Obrona kraju przed zbrojnymi mniejszościami narodowymi, powinna być statutową działalnością NSZ. Zajęcie Wisły taką nie była. To nie o tę Wisłę chodziło! Wisłę zajęli ale o Bieszczadach już nie pamiętali. To Narodowcy z PPR zrobili akcję Wisła.W końcu po jej przeprowadzeniu jesteśmy państwem jednonarodowym, o co Prawicy zawsze przecież chodziło. Przesiedlono Ukraińców na Żuławy i Warmię. Nie mamy już w zasadzie zapalnych ognisk narodowościowych (a byłoby w Bieszczadach w latach 90-tych jak powstawało państwo ukraińskie). O tym zawsze marzyła przedwojenna Prawica. Państwo jednonarodowe to miało być to! Mamy takie państwo. A jaki jest w tym udział NSZ, czyli organu zbrojnego Prawicy przedwojennej? Proszę się wypowiedzieć. Uprzejmie czekam.

  0
 3. Pingback: wyszperane 05/05/13

 4. Avatar Bogdan

  AS, odpowiedz krótko, czy jesteś tym samym AS-em, który co najmniej od dwóch lat wali z NIEMIEC, na różnych portalach w to wszystko, co polskie, patriotyczne, prawicowe….
  Tak, czy nie?

  0
  • Avatar AS

   Nie. Ani ja lewica ani ja prawica. Najbliżej mi do przedwojennego PPS. Bardzo nie lubię jeżdżenia na patriotyźmie jak szkapie.

   0
   • czy uważasz za naganną postawę patriotycznie zaangażowanej części społeczeństwa ?. A,zwłaszcza tej lokalnej, która poprzez rodzinną, przekazywaną z dziada pradziada następnym pokoleniom, z pominięciem jedynie słusznych, ideologicznie potrzebnych instytucji, mediów czy ugrupowań politycznych, mikro społecznosci

    0
 5. Avatar pasmail

  Czytałem ostatnio “Operacja Lawina” polecam.

  ps. Dobry pomysł z linkiem odpowiedz brakowało tego pozdrawiam

  0
 6. Gratulacje i szacunek dla uczestników manifestacji patriotycznej.
  Marzy mi się rekonstrukcja wieszania zdrajców wg obrazów Norblina…

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816