Internet powinien zostać sferą wolności i wolnego komunikowania się. Każdy powinien mieć prawo dostępu do zasobów Internetu dla własnego użytku. W tym celu powinno się wypracować nowe modle regulujące korzystanie z niego.
Tak uważaJan A.G.M. van Dijk – profesor socjologii zajmujący się tematyką komunikacji. Profesor Van Dijk pracuje na Uniwersytecie w Twente (Holandia).Był on gościem specjalnymkonferencji naukowej na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Zdaniem prof. Jan A.G.M. van Dijka,dzisiejsze nowoczesne społeczeństwo coraz bardziej się indywidualizuje. Mamy mniejsze niż kiedyś oparcie w innych grupach społecznych. Coraz częściej musimy polegać na samych sobie. Zmiany te powodowane są rozwojem nowoczesnych mediów.
– Dzięki nowym mediom ludzie mają większe możliwości komunikowania się. Dotyczy to osób, które generalnie są nieśmiałe w nawiązywaniu kontaktów. Internet pozwala na szybkie nawiązanie kontaktu i podtrzymywanie ich. Jest to widoczne na portalach społecznościowych. Jednak mimo rosnącego dostępu do nowoczesnych mediów nie zmniejsza się liczba samotnych ludzi. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest powierzchowność relacji – uważa prof. Jan A.G.M. van Dijk.
Profesor Jan A.G.M. van Dijk pełni również funkcję doradcy Komisji Europejskiej, eksperta rządu holenderskiego ds. ICT oraz wiceprzewodniczącego sekcji komunikacji i technologii International Communication Association. Jest także dyrektorem the Center for eGovernment Studies. Specjalizuje się w zagadnieniach społeczno-politycznych związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego oraz z wykluczeniem cyfrowym. Profesor Jan A.G.M. van Dijk jest autorem i współautorem wielu publikacji dotyczących technologii informacyjno-komunikacyjnych i ich wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy. W 2010 r. ukazało się w Polsce tłumaczenie książki „The Network Society. Social Aspects of New Media”, pt. „Społeczne aspekty nowych mediów – Analiza społeczeństwa sieci”.
Więcej na: www.gazetaparlamentarna.pl.
Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna