Bez kategorii
Like

MSZ publikuje nieznaną rozmowę z 10.04.2010 r.

28/03/2012
221 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

„Chciałbym wiedzieć, dlaczego minister spraw zagranicznych Polski już niewiele po 9 wiedział, że wszyscy zginęli. Skąd wiedział? – pytał dzisiaj Jarosław Kaczyński. Informację podaje portal rmf24.pl.

0


W odpowiedzi na to pytanie MSZ opublikowało na swoich stronach zapis rozmowy z 10 kwietnia między Centrum Operacyjnym MSZ a ambasadorem Polski w Rosji Jerzym Bahrem.

Nagranie, opublikowane w odpowiedzi na wątpliwości, które poruszył dziś szef PiS, to zapis rozmowy z godziny 9:07 z 10 kwietnia 2010 roku. Pracownik Centrum Operacyjnego MSZ łączy się z Jerzym Bahrem, polskim ambasadorem w Rosji. Urzędnik pyta, co w tej chwili dzieje się na miejscu katastrofy i próbuje się upewnić, czy na pewno chodzi o polski samolot z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie. Ambasador Bahr potwierdza, że rozbita maszyna to rządowy tupolew. Dyplomata relacjonuje, że stoi w odległości 150 metrów od wraku. Dodaje, że samolot jest całkowicie zniszczony, a na miejscu nie widać oznak życia.

Opublikowany przez MSZ fragment rozmowy urywa się w momencie, kiedy pracownikowi Centrum Operacyjnego udaje się połączyć ambasadora Jerzego Bahra z ministrem Radosławem Sikorskim.
Oto stenogram opublikowanej rozmowy:

Ambasador Jerzy Bahr: Tak słucham

Pracownik CO: Dzień dobry Panie Ambasadorze, Centrum Operacyjne MSZ z tej strony

AJB: Tak

P.CO: Coś wiemy więcej w tej chwili?

AJB: No w tej chwili ja stoję, samolot jest całkowicie rozbity, stoimy w odległości 150 metrów, nie ma żadnego śladu życia, ugasili pożar, który był w przedniej części i to jest wszystko. Otoczone to jest już przez straż pożarną i..

P.CO: A czy to jest pewne, że to był ten samolot?

AJB: Proszę?

P.CO: Czy to jest pewne, że to był ten nasz samolot?

AJB: Nie no naturalnie, że to jest ten samolot.. (w tle P.CO: wiadomo) ..tak

P.CO: Panie Ambasadorze czy rozmawiał Pan z Ministrem?

AJB: Jeszcze nic nie rozmawiałem

P.CO: Dobrze. Proszę bardzo zaczekać moment przy telefonie, spróbuję przełączyć

próba przełączenia rozmowy do MRS

P.CO: Zajęty jest niestety telefon u Ministra

AJB: Tak

P.CO: Rozmawia najwyraźniej z kimś innym. Czyli tak. Panowie jesteście.. ja podsumuję Panowie jesteście 150 metrów od samolotu, pożar został ugaszony, nie widać śladów życia

AJB: Tak, samolot został całkowicie zniszczony

P.CO: Czy to wiadomo było.. czy widać było katastrofę?

AJB: Myśmy słyszeli tylko jak przelatywał nad lotniskiem nisko, potem wszystkie samochody zaczęły jechać w tamtym kierunku..

P.CO: Przepraszam Panie Ambasadorze, mam Ministra na linii

AJB: Dobrze

P.CO: (w tle – przez drugi telefon) Panie Ministrze, Mam Ambasadora, mogę przełączyć z drugiego telefonu? To już rozłączamy się i za chwilę dzwonię

łączenie rozmowy

Minister Radosław Sikorski: Halo

P.CO: Już, już łączę z Ambasadorem
 

W Polsce trwa "proces wymuszonej amnezji" ws. katastrofy smoleńskiej, która – "coraz bardziej wygląda na zamach" – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreślił Jarosław Kaczyński, Polska ma święty obowiązek uczynić wszystko, aby prawda o katastrofie smoleńskiej została ujawniona -… czytaj więcej

Eurodeputowani PiS i część bliskich ofiar katastrofy 10 kwietnia apelowali o międzynarodowe śledztwo ws. Smoleńska. Polscy naukowcy z uczelni w USA podważali oficjalne przyczyny wypadku, wskazując na możliwość wybuchu na pokładzie. Jesteśmy członkiem UE i to jest nasze prawo – korzystania z wysłuchania (w PE) w celu podzielenia się informacjami o katastrofie, ale także zaapelowania o zainteresowanie przyczynami katastrofy i powołanie międzynarodowej komisji, która rzetelnie i obiektywnie przyczyni się do wyjaśnienia jej przyczyn – powiedziała dziennikarzom w Brukseli córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska. Zadeklarowała, że w tej sprawie "nigdy się nie podda".

Zaproszenie na publiczne wysłuchanie ws. Smoleńska dostali również eksperci z zespołu Antoniego Macierewicza (PiS), którzy zaprezentowali swoje ekspertyzy i symulacje komputerowe. Przez kilka ostatnich miesięcy zajmowali się weryfikacją oficjalnych przyczyn katastrofy, głównie uderzeniem samolotu w brzozę. Ekspertyzy te potwierdzają, że do katastrofy doszło w powietrzu na skutek świadomego działania osób trzecich – powiedział Macierewicz.
 

(www.rmf24.pl)

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758