Red. Mokrosińskiej gratulujemy, to oczywiste. Co do oświadczenia, podpisanego przez prezesa i wiceprezesów ZG SDP, to: po pierwsze: Rada Etyki Mediów skupia środowiska zdecydowanie szersze, niż SDP i stwierdzenie, iż „nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce”, należy włożyć do szuflady z napisem NSF (non-science fiction). Po drugie: SDP nikogo nie musi do pracy w REM delegować. Skoro powołuje się w jej skład członków Stowarzyszenia, w dodatku z takim dorobkiem jak red. Mokrosińska, to należy przyjąć fakt poszerzenia Rady do wiadomości, a nie odcinać się od części własnego, SDP-owskiego dorobku. Po trzecie: informując o oświadczeniu red. Gadowskiego & Co. żurnaliści z Olsztyna celnie zauważyli, iż podpisała je ekipa Prezydium ZG SDP, nie cały Zarząd Główny. Dowcip polega na tym, iżsygnatariusze […]
Red. Mokrosińskiej gratulujemy, to oczywiste.
Co do oświadczenia, podpisanego przez prezesa i wiceprezesów ZG SDP, to:
po pierwsze:
Rada Etyki Mediów skupia środowiska zdecydowanie szersze, niż SDP i stwierdzenie, iż „nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce”, należy włożyć do szuflady z napisem NSF (non-science fiction).
Po drugie:
SDP nikogo nie musi do pracy w REM delegować. Skoro powołuje się w jej skład członków Stowarzyszenia, w dodatku z takim dorobkiem jak red. Mokrosińska, to należy przyjąć fakt poszerzenia Rady do wiadomości, a nie odcinać się od części własnego, SDP-owskiego dorobku.
Po trzecie:
informując o oświadczeniu red. Gadowskiego & Co. żurnaliści z Olsztyna celnie zauważyli, iż podpisała je ekipa Prezydium ZG SDP, nie cały Zarząd Główny. Dowcip polega na tym, iżsygnatariusze pisma z dn. 25. czerwca br. dziwnym trafem powiadomili o nim wszystkich członków Zarządu Głównego SDP (dla niektórych odcięcie się od nominacji red. Mokrosińskiej było niemiłą niespodzianką), ale nie poczekali, aż wyrażą swoje zdanie.
Po czwarte:
jeśli pisze się o REM, jako tworze upolitycznionym, to jak nazwać obecne wcielenie SDP???
PS: By the way, czołówko polskiej żurnalistyki, „w latach 90-tych” od dłuższego już czasu pisze się tak: „w latach 90.”.
Z dziennikarskim pozdrowieniem
Bogusław Sarat,
Prezes Oddziału na Wychodźstwie SDP-Lublin
***
Posted on June 25, 2019
Prezes Krystyna Mokrosińska członkiem REM
Honorowa prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Krystyna Mokrosińska, weszła w skład Rady Etyki Mediów VIII kadencji na lata 2019-2022.
Przewodniczącym Rady wybrano Ryszarda Bańkowicza, wiceprezesami Helenę Ciemińską-Kowalik i Krzysztofa Bobińskiego, sekretarzem zaś Barbarę Markowską-Wójcik. Rada liczy 13 osób. W jej składzie znaleźli się dziennikarze należący do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Związku Zawodowego Dziennikarzy, Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych TVP S. A. Wizja oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.
Celem Rady Etyki Mediów, powołanej w 1995 roku, jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do wydawania opinii są zasad y ujęte w Karcie Etycznej Mediów opracowanej w 1995 roku przez członków Konferencji.
Rada poprzedniej kadencji, w roku 2018, rozpatrzyła i wydała oświadczenia w 518 sprawach, a już w ciągu pięciu miesięcy 2019 roku – wpłynęło ponad 270 doniesień. Wśród rozpatrywanych spraw była m.in. sprawa listu prezydentów pięciu polskich miast, którzy po śmierci Pawła Adamowicza apelowali o analizę materiałów TVP na temat tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.
Skład Rady Etyki Mediów (2019-2022)
P r e z y d i u m
Ryszard Bańkowicz – przewodniczący
Helena Kowalik-Ciemińska – wiceprzewodniczący
Krzysztof Bobiński – wiceprzewodniczący
Barbara Markowska-Wójcik – sekretarz
C z ł o n k o w i e R a d y
Ryszard Bańkowicz
Helena Kowalik-Ciemińska
Krzysztof Bobiński
Urszula Dembińska-Nowakowska
Wojciech Dorosz
Hanna Kordalska-Rosiek
Andrzej Krajewski
Barbara Markowska-Wójcik
Krystyna Mokrosińska
Nina Nowakowska
Marek Nowicki
Tomasz Obertyn
Ernest Zozuń
Oficjalna strona REM: http://www.radaetykimediow.pl/
SDP-Olsztyn nt. oświadczenia Prezydium ZG SDP
W związku z wyborem nowej Rady Etyki Mediów, prezydium Zarządu Głównego SDP wydało oświadczenie, w którym „protestuje przeciwko używaniu szyldu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przez obecnie działającą Radę Etyki Mediów”, ponieważ – jak zaznaczają autorzy „Oświadczenia” – Rada „nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce, a głoszone przez nią stanowiska są prezentacją subiektywnych ocen wąskiej grupy osób związanych ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP, utworzonym w 1982 w miejsce zlikwidowanego dekretem o stanie wojennym SDP oraz współpracujących z SDRP organizacji”.
Sygnatariusze „Oświadczenia” podkreślają: „Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, największa i najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce przypomina, iż nie uczestniczy w pracach tej Rady ani z nią nie współpracuje”.
Za: https://sdpolsztynpl.wordpress.com/2019/06/25/prezes-krystyna-mokrosinska-czlonkiem-rem/
Oświadczenie ZG SDP w sprawie „Rady Etyki Mediów”
Zarząd Główny SDP stanowczo protestuje przeciwko używaniu szyldu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przez obecnie działającą „Radę Etyki Mediów”, ponieważ Rada ta nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce, a głoszone przez nią „stanowiska” są prezentacją subiektywnych ocen wąskiej grupy osób związanych z Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP, utworzonym w 1982 w miejsce zlikwidowanego dekretem o stanie wojennym SDP oraz współpracujących z SDRP organizacji.
Tymczasem w komunikacie opublikowanym 25 czerwca 2019 r. przez press.pl poinformowano, iż w składzie „Rady Etyki Mediów” wybranym na bieżącą kadencję znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, co jest niezgodne ze stanem faktycznym, ponieważ SDP nikogo nie delegowało i nie deleguje do pracy w tej „Radzie Etyki Mediów”.
SDP nie bierze udziału w pracach Rady od czasu jej likwidacji w 2013 r. przez tworzące ją podmioty.
Konferencja Mediów Polskich reprezentująca w latach 90-tych najważniejsze i największe instytucje funkcjonujące na rynku mediów w Polsce, która w 1995 r. powołała do życia Radę Etyki Mediów, została zlikwidowana w 2013 r. Zdaniem większości z podmiotów powołujących Radę, wyczerpała ona wówczas swoją formułę działania. Postulat rozwiązania Rady zgłosił 29 sierpnia 2013 r. ówczesny prezes TVP Juliusz Braun. Współtworzące Radę Etyki Mediów, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wystąpiło z Konferencji 7 kwietnia 2011 r. w proteście przeciwko stałemu ignorowaniu głosu stowarzyszenia w Radzie, a w proteście przeciwko upolitycznieniu działań Rady Etyki Mediów występowali z niej kolejni jej członkowie, m.in. red. Anna Pietraszek, red. Teresa Bochwic, red. Tomasz Bieszczad i red. Maciej Iłowiecki. Red. Maciej Iłowiecki uzasadniał swoją decyzję o opuszczeniu Rady w październiku 2011 r. tym, że Rada Etyki Mediów nie chciała potępiać donosicielstwa, agresji, stronniczości dziennikarzy oraz tym, iż „usprawiedliwiała wszelkie ich zachowania”.
Obecna „Rada Etyki Mediów” powołana jest w 2015 r. przez stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich utworzone z organizacji, które pozostały w Konferencji Mediów Polskich (w kształcie z 1995 r.) po opuszczeniu jej przez największe tworzące ją podmioty, m.in. Polskie Radio, TVP , KSD i SDP. W niczym nie przypomina Rady, która była tworzona przez całe środowisko dziennikarskie. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, największa i najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce przypomina, iż nie uczestniczy w pracach tej Rady ani z nią nie współpracuje.
W imieniu Zarządu Głównego SDP
Krzysztof Skowroński, prezes SDP
Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP
Witold Gadowski, wiceprezes SDP
25. czerwca 2019 r.