Jony ujemne (aniony) to atomy obdarzone ujemnym ładunkiem elektrycznym. Powstają na skutek włączenia do atomu jednego lub więcej elektronów. Analogicznie jony dodatnie (kationy) to atomy, które utraciwszy jeden lub więcej elektronów przejmują dodatni ładunek swego jądra stając się atomami naładowanymi dodatnio.
Badania przeprowadzone na początku naszego wieku wykazały, że powietrze, w którego składzie zdecydowanie przeważają kationy (jony dodatnie) w widoczny i niekorzystny sposób odbija się na stanie naszego życia i zdrowia. Jeżeli zaś w powietrzu zachowana jest względna równowaga jonów ujemnych i dodatnich jesteśmy zrelaksowani i nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.
http://www.qs-polska.pl/
Doktor Felix Gadé Sulman, kierownik Wydziału Farmakologii Stosowanej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie twierdzi, że “Chociaż przewaga jonów dodatnich w powietrzu wpływa na nas wszystkich, mniej więcej, co czwarta osoba jest na nią niezwykle wrażliwa. Jony dodatnie oddziaływają niekorzystnie zwłaszcza na układ oddechowy, nerwowy i hormonalny”.
Zaś Doktor Albert Krueger, patolog i bakteriolog z Uniwersytetu w Berkeley, w Kalifornii, po przeprowadzonych badaniach na roślinach i zwierzętach doszedł z kolei do wniosku, że jony ujemne mają takie samo działanie uspokajające i regulujące poziom serotoniny w organizmie jak chemiczne środki uspokajające, lecz bez ich szkodliwych konsekwencji.
Jony ujemne mają nieocenioną wartość dla naszego życia, ale najsilniej wpływają na nasz organizm za pośrednictwem układu oddechowego poprzez skonsolidowane działanie trzech podstawowych czynników:
1. Podniesienie jakości wdychanego tlenu poprzez:
Zwiększenie częstotliwości wibracji rzęsek wyściełających krtań odpowiedzialnych za zatrzymanie kurzu, pyłu i pozostałych szkodliwych substancji i tym samym dostarczanie do płuc znacznie czystszego powietrza.
Poprawę elektrochemiczną powietrza – powietrze nadmiernie zjonizowane dodatnio jest trudno przyswajalne, jedynie tlen zjonizowany ujemnie ma możliwość przedostania się przez błonę płucną i zostaje wchłonięty przez krew, z kolei CO2 produkt uboczny powstały w procesie oddychania zostaje łatwiej usunięty z krwi żylnej dzięki zwiększonemu ciśnieniu pęcherzykowemu tlenu wywołanemu obecnością jonów ujemnych.
2. Wzmożenie procesu osiadania pyłu i smogu
Maleńkie, naładowane dodatnio cząsteczki pyłu i smogu chcąc przeciwstawić się przyciągnięciu przez ujemnie naładowane jony tworzą skupiska (klastry). Ich waga staje sie jednak na tyle duża, że nie są w stanie utrzymać sie dłużej w stanie lotnym i opadają, więc na ziemię oczyszczając tym samym powietrze na poziomie, na którym oddychamy.
3. Działanie bakteriobójcze
Jony ujemne wytrącając pył i kurz z wdychanego powietrza, wytrącają także mikroorganizmy, które się w nich znajdują.
Mimo ewidentnych korzyści płynących z oddychania powietrzem bogatym w jony ujemne stopień ich redukcji w naszym otoczeniu jest alarmująco mały.
Obrazuje to doskonale opracowanie R. Tocquet na temat zawartości jonów ujemnych na centymetr sześcienny powietrza:
Po burzy
W górach Na polu W małym mieście W zanieczyszczonym mieście W pomieszczeniu |
Ok 2000 jonów ujemnych/cm3
Ok 1500 jonów ujemnych/cm3 Ok 750 jonów ujemnych/cm3 Ok 250 jonów ujemnych/cm3 Ok 30 jonów ujemnych/cm3 Ok 10 jonów ujemnych/cm3 |
Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, wśród nich należy przede wszystkim podkreślić dużą liczbę sprzętów elektrycznych, które w obecnie znajdują się w naszym domu czy miejscu pracy (odbiorniki radiowe, telefony, routery, komputery itd.) a także zanieczyszczenie dymem tytoniowym.
Powinniśmy być świadomi tej sytuacji i zdawać sobie sprawę, że zwykły odświeżacz do oczyszczania powietrza na niewiele się zda, gdyż w pomieszczeniu w którym znajduje się dużo urządzeń elektrycznych ma miejsce tak zwany efekt „klatki Faraday’a”, która izoluje elektrycznie wnętrze pomieszczenia naładowując je jonami dodatnimi (jednocześnie eliminując jony ujemne, tak korzystne dla człowieka).
Technologia QS, poprawiając jonizację powietrza, usuwa codzienne zmęczenie, redukuje stres, rozjaśnia umysł, pomaga się zrelaksować, poprawia stan cierpiących na choroby układu oddechowego, zwiększa zdolność reakcji wzrokowych, zmniejsza poziom agresji i nerwowości, reguluje ciśnienie tętnicze, działa przeciwbólowo, redukuje alergie, odmładza ciało i umysł, poprawia pamięć, poprawia pracę układu trawiennego, oczyszcza powietrze z bakterii, dymu, pyłu i kurzu.
Dlaczego Technologia QS
Często zastanawiamy się, w jaki sposób możemy chronić się przed ogromem szkód, jakie mogą wyrządzić naszemu zdrowiu fale elektromagnetyczne.
W dzisiejszych czasach coraz więcej badań łączy tego typu promieniowanie z problemami związanymi ze zdrowiem, takimi jak bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi, stymulacja wzrostu nowotworów, choroby Alzheimera, Parkinsona i inne. Wiele z tych chorób przechodzi okres utajony i mogą minąć lata zanim choroba zostanie wykryta. Ponieważ efekty kumulują się, należy podjąć środki ostrożności zanim będzie za późno.
Celem zaspokojenia potrzeb naszych klientów dotyczących zdrowia, wprowadziliśmy na rynek Produkty QS. W naszej ofercie znajdują się bransoletki, wisiorki, nadruki na odzież, naklejki na telefony komórkowe, wkładki do butów QS.
Wszystkie te wyroby to produkty najonizowane ujemnie, które pomagają chronić organizm przed szkodliwym wpływem promieniowania o wysokiej częstotliwości, chronią krążenie bioelektryczne, chronią system nerwowy od zakłóceń wywołanych zewnętrznym promieniowaniem elektromagnetycznym.
Każdy, kto wypróbował nasze produkty odczuwa ich dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne należy jednak pamiętać, że nie jest to artykuł medyczny i nie powinien być stosowany, jako substytut leczenia farmakologicznego.
TURMALIN a JONY
XXI wiek to czas nieprzerwanego rozwoju cywilizacji i technologii. To również okres ścisłego współistnienia człowieka z osiągnięciami nauki i techniki, bez których obecna złożona rzeczywistość nie miałaby racji bytu. XXI wiek to zarazem czas rosnącej świadomości człowieka w zakresie ekologii i ochrony zdrowia – ewidentnych ofiar industrializacji.
Ukierunkowanie na rozwój przemysłowy koegzystuje dziś z licznymi inicjatywami proekologicznym, a codzienne wykorzystywanie w życiu zawodowym i prywatnym zdobyczy techniki z jednoczesnym pragnieniem powrotu do natury.
Firma Quality-Strength wyszła naprzeciw potrzebom świadomych konsumentów podsuwając rozwiązanie niwelujące negatywny wpływ wszechobecnej elektroniki na organizm ludzki. Dostarczane przez nas produkty są swoistym parasolem ochronnym przed zanieczyszczonym i przepełnionym jonami dodatnimi powietrzem miast, biur, a nawet naszych mieszkań. Wszędzie tam gdzie natura występuje w mniejszości zdominowana przez asfalt, wielką płytę, radary, anteny telefoniczne, zanieczyszczenia oraz sieci energetyczne występuje zjawisko tzw. elektrosmogu, czyli miażdżącej przewagi jonów dodatnich nad ujemnymi w powietrzu atmosferycznym.
Idealny stosunek jonów dodatnich do ujemnych w środowisku to 5 do 4 na korzyść jonów dodatnich. Infrastruktura miejska jak również sprzęty elektryczne obecne w naszych domach takie jak: pralki, zmywarki, suszarki, kuchenki mikrofalowe, WIFI, telefony komórkowe i bezprzewodowe, zakłócają ten idealny stosunek w kierunku zatrważającej przewagi szkodliwych w nadmiarze jonów dodatnich. Jest to dla nas ludzi sytuacja wysoce niekorzystna i nie pozostaje bez wpływu na stale pogarszający się stan naszego zdrowia. Coraz częściej cierpimy, więc z powodu złego samopoczucia, stresu, bezsenności, chronicznego zmęczenia, bólu i różnego rodzaju chorób i patologii.
Firma Quality – Strendth znalazła jednak rozwiązanie łagodzące destrukcyjne działanie elektrosmogu na organizm ludzki w postaci Technologii Jonowej. Proponowane przez nas Produkty QS zawierające TURMALIN (rzadki, półszlachetny kamień emitujący w sposób trwały jony ujemne) pozwalają zrównoważyć „dodatnie” przeciążenie elektryczne organizmu a tym samym pomagają w szybki i prosty sposób poprawić stan naszego zdrowia. |
Turmalin zawarty w produktach QS wzmacnia, uzdrawia i oczyszcza zarówno ciało jak i umysł, przynosząc uczucie wewnętrznego spokoju i relaksu. Pomaga w zasypianiu i rozwiewa stany lękowe. Ponad to regeneruje serce, oczyszcza drogi oddechowe oraz uaktywnia system immunologiczny. Działa także odmładzająco, normalizuje ciśnienie krwi, zapobiega wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu.
Produkty QS zawierające w swym składzie różne rodzaje sproszkowanego turmalinu są naturalnym jonizatorem naszego najbliższego otoczenia efektywnie podnosząc poziom jonów ujemnych, a zarazem naszego komfortu życia i zdrowia.
Naturalnymi generatorami jonów ujemnych są także wybrane rośliny – takie jak: paproć, sosna, brzoza, klon, jałowiec, jarzębina oraz zwierzęta – w szczególności koty.
Przewagą naszych produktów nad wyżej wymienionymi jest to, że możesz je mieć przy sobie stale! |
Quality – Strengthto hiszpańska firma zajmująca się badaniem jonów ujemnych, ich wpływem na ludzi i zwierzęta oraz możliwościami zastosowania tych atomów w życiu codziennym.
Dzięki kilkuletnim studiom nad tematem jonów ujemnych udało nam się odkryć i zastosować technologię ich użycia w produktach codziennego użytku. W wyniku tego możemy się dziś pochwalić szerokim wachlarzem ogólnodostępnych produktów jonowych chroniących naszych klientów przed zanieczyszczeniem elektromagnetycznym i dających im możliwość czerpania licznych pozytywnych dla zdrowia efektów oddziaływania tych jonów.
Unikalność naszych produktów wynika z zawartego w nich minerału – turmalinu – największego naturalnego emitenta jonów ujemnych. |
Idea wykorzystania turmalinu w produktach QS jako źródła dobroczynnych jonów zainicjowana została przez jednego z techników pracujących dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA). Postanowił on wykorzystać niezwykłe właściwości tego minerału i wspólnie z naszą firmą w 2010 roku opracował i sfinalizował ten zamysł na szeroką skalę.
Wtedy powstały oryginalne produkty jonowe na bazie naturalnego turmalinu zawierające ładunki od 400 do 6000 jonów ujemnych każdy. |
Występowanie oraz konkretną liczbę jonów weryfikujemy każdorazowo przy użyciu elektronicznego testera jonów – identycznych używamy w naszych kopalniach lokalizując złoża turmalinu.
Artykuły zawierające jony ujemne cieszą się zasłużenie coraz większym uznaniem. Wśród licznych użytkowników produktów Quality-Strength znajdują się zarówno gwiazdy sportu, przedsiębiorcy, piosenkarze oraz aktorzy. Wszyscy, którzy wypróbowali artykuły QS wspierają naszą inicjatywę i stosują nasze produkty w życiu codziennym.
QS Polska
00-159 Warszawa, ul. Andersa 31
0.661/650 600, 0.661/650 700; F 22 617 35 73; e-mail: info@qs-polska.pl
Jonizacja powietrza
Wśród czynników, które znacząco wpływają na jakość powietrza są jony. Jony są to atomy lub cząsteczki, które zdobyły lub zgubiły elektronów. Jony, które straciły elektron są naładowane dodatnio, jony, które uzyskały elektronów są ujemne.
Powietrze jest zawsze przynajmniej częściowo zjonizowane w wyniku działania promieniowania kosmicznego i promieniowania skorupy ziemskiej. Często pojawia się w cm3 powietrza na sekundę, około 10 jonów dodatnich i elektronów S produkowanych przez bombardowania elektronami można łączyć z neutralnymi cząsteczkami, tworząc jony ujemne. Wraz z jonizacją powietrza jest przeciwieństwem opowiadanie rekombinacji. Nieodpowiednio naładowane cząstki przyciągają się i tworzą ponownie neutralne cząsteczki.
Jonizacji powietrza można osiągnąć w następujący sposób:
Otwarta przestrzeń jest znacznie dotowana przez zjonizowane cząstki powietrza okresowo. W miastach i źle wentylowanych pomieszczeniach zamkniętych, sytuacja jest gorsza. Apartamenty w mieście, stężenie jonów ujemnych jest bardzo niskie.
W celu zachowania naturalnych jonizacji powietrza nie jest konieczne zakłócenie pola elektrycznego, położone między powierzchnią i jonosferą. Tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak kamień, cegła i drewno zakłóca powiedział pola elektrycznego ze względu na jego niską przewodność tylko nieznacznie. Inaczej jest, gdy za pomocą metalowych, stali lub betonu. Materiały te wytwarzają pole elektryczne w osłonie Ziemi, zwane klatką Faradaya, co poważnie zakłócają pola elektrycznego. Tym samym do obniżenia stężenia jonów ujemnych dalszym ciągu się zmniejsza nadmierne używanie klimatyzacji, co oznacza, że powietrze jest ” martwe „lub wolnych jonów.
Oto stężenie jonów ujemnych znajdujących się w różnych miejscach.
Nazwa okolicy | Stężenie jonów ujemnych |
Powietrze w mieszkaniach w mieście | 50-100 jonów/cm3 |
Powietrze na ulicy w mieście | 100-500 jonów/cm3 |
Powietrze w lesie lub przy morzu | 1 000-5 000 jonów/cm3 |
Powietrze przy wodospadach | 10 000-50 000 jonów/cm3 |
Powietrze po burzy | 10 000-50 000 jonów/cm3 |
Dodatnie i ujemne jony
W czystym powietrzu są dodatnie i ujemne jony około równowagi – stosunek pozytywny 750 do 650 jonów ujemnych w 1 cm3 (tzw. współczynnik unipolarność = 750/650 = 1,15), co jest bardzo ważne dla ludzi. Nadmiernego użycia syntetycznych materiałów (zasłony, tapicerka, dywany, tworzywa sztuczne okładziny ścienne, wykładziny z PCV) z syntetycznych filtrów klimatyzacji, wpływ dodatni naładowania na ekranie telewizora lub monitora komputerowego za pomocą drukarek laserowych i kopiarek, ale także spowoduje smog, palenie papierosów, nadmiar jonów dodatnich i późniejszy wzrost współczynnika unipolarności do wartości 6, które mogą być szkodliwe.
PW wysokim stężeniu jonów dodatnich prowadzi do ich wprowadzania do płuc. Wdychaniem, cząstki dostaje się do krwi i do ciała, gdzie może powodować działania niepożądane, takie jak zwiększone wydzielanie serotoniny i histaminy. Zwiększenie stężenia poziom serotoniny może zmniejszyć wydajność płuc i zdolność organizmu do wchłaniania tlenu. Serotoniny powoduje również mięśnie gładkie o wycofaniu, co może powodować ból głowy, reakcje alergiczne, drażliwość, gorąco, ból gardła, kaszel pochodzący z klatki piersiowej, nudności i skurcze jamy brzusznej. Podwyższony poziom histaminy może wystąpić bóle serca, alergie, katar sienny, złe samopoczucie i bezsenność.
Tablica zawiera stężenie jonów dodatnich i ujemnych w powietrzu, pod warunkiem, że normy sanitarno-rosyjski SanPin.
Norma | Ilość jonów w cm3 | |
Dodatnie jony | Ujemne jony | |
Min. Ilość | p+ > 400 | p- > 600 |
Max ilość | p+ < 50 000 | p- < 50 000 |
Źródło: ing. Alena Knoblochová – praca dyplomowa, MZLU Brno – lipiec 2004
Ponieważ do tej pory jasne kategoryzacje elementów ryzyka powietrza, są podane bez określenia priorytetów w następujący sposób: tlenek siarki – SO2, tlenek azotu – NOx, tlenek węgla – CO, dwutlenek węgla – CO2, ozon – O3, formaldehyd, innych związków organicznych, azbestu i innych włókien mineralnych, radonu, dodatnie negatywne jony, kurz, pyły, ale i bakterie, wirusy, pleśni i odbyty roztoczy.
Dwutlenek siarki stanowił w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, główny składnik powietrza (kwaśne deszcze). Od 1997 r. stężenia maleją dzięki poprawie technologii odsiarczania spalin dużych źródeł zanieczyszczenia powietrza, wśród które należą elektrociepłownie, ciepłownie i kotłownie przemysłowe.
Źródłem dwutlenku siarki jest także piec domowy – piec opalany węglem, naftą i olejem napędowym, choć dominujący element jej podwyższone stężenie w domach jest powietrze na zewnątrz w typowych obszarach elektrowni cieplnych. Związki siarki jako siarki i dwusiarczku węgla tylko w mieszkaniach może również wystąpić ze źle wykonanej instalacji odpadów.
Główny wpływ na zdrowie dwutlenku siarki ma podrażnienie górnych dróg oddechowych przejawiające się kaszlem i zwiększonej zachorowalności na choroby układu oddechowego, górnych dróg oddechowych.
Spośród ośmiu tlenków azotu, które mogą być obecne w pomieszczeniach, tylko dwa mogą być obecne w stężeniach mających istotny wpływ na zdrowie – dwutlenek azotu (NO2) i tlenek azotu (NO).
Podstawowym źródłem tlenku azotu jest emisja ruchu samochodowego i ze źródeł stacjonarnych spalania paliw kopalnych w wysokiej temperaturze.
Te same źródła zanieczyszczenia w odniesieniu do środowiska wewnętrznego jest wykorzystanie gazu jako źródła energii do gotowania i ogrzewania lub ciepłej wody. Polska wykorzystuje gaz do gotowania lub pieczenia, około 80% gospodarstw domowych, energii elektrycznej, około 18%, a pozostałe 2% przygotowania posiłków dla innych źródeł, w tym spalania paliw stałych. Badania epidemiologiczne sugerują, że mieszkańcy gospodarstw domowych korzystających z gotowania zasobów gazu są w niewielkim ryzyku częstszego występowania chorób układu oddechowego.
Tlenek azotu działa przede wszystkim, jako drażniące dolnych dróg oddechowych i płuc. Jego wysokie stężenie może prowadzić do śmierci z powodu obrzęku płuc. Podtlenek azotu zmniejsza ilość hemoglobiny we krwi. Zaburzenia utleniania tkanek jest często wynikiem zarówno podtlenek azotu i tlenku węgla, ponieważ większość urządzeń w pomieszczeniach w tym samym czasie produkuje zarówno gazów.
Tlenek węgla w dużym stężeniu powoduje objawy ostrego zatrucia i nadal jest przyczyną przedwczesnych zgonów w użyciu technicznie nieprzydatne do grzejników na paliwo stałe. Jest to bezbarwny gaz bez przysmaku i zapachu i tym samym zagrożenie dla życia wzrost jego stężenia jest niedostrzegalny dla ludzkich zmysłów.
Głównym źródłem tego gazu w pomieszczeniach jest brak tlenu zużytego do spalania – piece na paliwo stałe, urządzenia gazowe bez spalin, kominki, wentylowana kuchnia z kuchenka gazowa, ale również garaż wybudowany w pobliżu obszarów mieszkalnych. Gazu ziemnego wykorzystywanego w większości gospodarstw domowych w tym kraju do gotowania, ogrzewania lub ciepłej wody, zawierające 5% źródła węglowego. Ważnym źródłem CO jest również palenie.
Negatywne skutki dla zdrowia tlenku węgla są spowodowane przez jego zdolność do wiązania się z hemoglobiną, a tym samym zmniejszenie utlenowania krwi. Ilość wchłanianego gazu, zależy od wielkości wentylacji płuc, aktywności fizycznej i ilości hemoglobiny we krwi.
Dwutlenek węgla jest najczęstszym zanieczyszczeniem powietrza, których stężenia są zawsze wyższe wewnątrz niż na zewnątrz.
Źródłem tego gazu jest przede wszystkim człowiek, jego metabolizmu, oddychania i procesów termoregulacji. Liczba osób przebywających w pomieszczeniu, wielkość pomieszczenia i wentylacja niewystarczająca są główną przyczyną wzrostu stężenia dwutlenku węgla powyżej wartości prawidłowych. Również spalania paliw stałych jest źródłem dwutlenku węgla i pary wodnej. Jednocześnie z wzrastającym stężeniu dwutlenku węgla wzrosła ilość pary wodnej w powietrzu, a tym samym wilgotności względnej.
Wyższe stężenie CO2 wpływało niekorzystnie przede wszystkim na oddychanie, może powodować bóle głowy, zawroty głowy i nudności.
Ozon został odkryty w 1840 roku Fredericem Schönbeinem, który zauważył w eksperymentach z elektrolizy iskry elektryczne, które powstały w określonym zapachu. Nazwał go po grecku „ozein” – wąchać. Gdy wyładowanie elektryczne generowane z trzech cząsteczek O2 dwie molekuły O3. Ozon jest to niestabilny gaz spontanicznie rozpada się z powrotem w tlen bez pozostałości szkodliwych substancji. Zanim dojdzie do rozpadu jest silnym utleniaczem do bakterii, wirusów, grzybów i nieprzyjemnych zapachów, z którymi się spotyka. Jego właściwości utleniające są prawdopodobnie silniejsze niż 3500 razy od klasycznych form tlenu. Nawet na małym i nieszkodliwym poziomie ozonu może rozporządzać niepożądane substancje. Na przykład, CO, jako jeden z najbardziej toksycznych gazów, wiąże się z krwią 600 razy szybciej niż tlen. Ozon przeniesieniem jednej cząsteczki tlenu zmienia CO do CO2, które dalej przetwarza przez rośliny w procesie fotosyntezy.
Ozon jest naturalnym gazem składającym się z atomów tlenu. Ozon w opinii publicznej postrzegany jest sprzecznie . W pierwszym przypadku, ochronnej warstwy ozonowej w stratosferze żądany i spada, głównie z powodu negatywnych skutków freonu, powodujący, dziurę ozonową. W tym ostatnim przypadku, zwiększając jego stężenie w warstwie ziemi troposfery, niepożądane, ponieważ przyczynia się do powstawania smogu LosAngeleskiego. Wreszcie, ozon jest używany jako gaz z wyjątkowo silnymi utleniaczami i dezynfekcyjnymi właściwościami. Na ich specyficzne właściwości są wykorzystywane do ozonowania wody, neutralizacji zapachów, bakterii, wirusów i różnych form grzybów. Jest także w stanie niszczyć wirusy takie jak HIV. Ozon jest drugim najpotężniejszym sterylizatorem, który jest dostępny dla ludzkości. Niszczy on 99,9% wszystkich znanych bakterii, co czyni go idealnym do dezynfekcji.
Ozon stratosferyczny. W stratosferze ozon tworzy cząsteczek tlenu podczas fotolizy (reakcji chemicznej w toku tylko wtedy, gdy udział ma promieniowanie słoneczne). Ozon występuje w sposób naturalny i nie wygasa. Te procesy są w równowadze a warstwa ochronna zmienia się tylko w pewnym zakresie w zależności od warunków zewnętrznych. Zakłóceń powodowanych przez działalność ludzką. Węglowodory zawierające fluor, które są wykorzystywane, jako urządzenia chłodzące lub gazy nośne natryskowe do pakowania różnych produktów, tą równowagę z opóźnieniem około piętnastu lat nie przestrzega, w wyniku ochrony ozonu w stratosferze filtry stopniowo zanikają. To powoduje wzrost wpływu promieniowania kosmicznego na powierzchni Ziemi. Zjawisko to nazywane jest „dziura ozonowa”. To powoduje globalne ocieplenie, że ludzkość może stać się dużym problemem w najbliższej przyszłości. Jeśli nie było istotne naruszenie lub zniszczenie ozonosphere, jest śmiertelność z planktonu morskiego, a tym samym do zakłóceń w całym łańcuchu żywnościowym wyższych organizmów, na końcu, której stoi człowiek.
Troposferyczny (podłożu) ozon. Pionowym przepływem ozonu ze stratosfery może dostać się do przyziemnych warstw. Te zjawiska przyrodnicze ozonu są szkodliwe dla biosfery. Warstwa ziemi z fotolizy ozonu troposferze składa się głównie z dwutlenku azotu NO2. Jest usuwany głównie przez reakcję z tlenkiem azotu NO. Podwyższone stężenie trwa kilka godzin, towarzyszy mu szereg innych reakcji, w której znajduje się zróżnicowana mieszanka utleniaczy ze znacznie negatywnym wpływem na środowisko naturalne i nie powstaje smogu fotochemicznego. Ozon atmosferyczny, stworzony naturalnie, odgrywa istotną rolę w kontroli zanieczyszczeń środowiska. Obszary o wysokim poziomie zanieczyszczenia, takie jak miasta, brakuje im naturalnie wytwarzanego ozonu, ponieważ są wykorzystywane nadmierne substancje utleniające, które wyrzucają w powietrze samochody, fabryki i ludzie.
Formaldehyd, którego obecność jest zauważalna jego ostrym zapachem, jest uważany za najniebezpieczniejszy szkodliwy składnik w mieszkaniach. Jego wpływ na zdrowie nie można lekceważyć, ale należy pamiętać, że istnieją inne chemikalia, które mogą być ryzykowne, nawet, jeśli nie towarzyszy im zwiększenie stężenia zapachu. Dlatego irytujący zapach, który występuje w niskich stężeniach, jest formaldehyd źródłem częstych skarg i obaw.
Głównym źródłem formaldehydu w pomieszczeniach może być już sam materiał budowlany stosowany w budownictwie, wyposażenie takie jak meble, podłogi, dywany, tapety, jak również kosmetyki, detergenty i środki dezynfikujące stosowane w gospodarstwach domowych, ale także niektóre nie jakościowe zabawki pluszowe. Źródłem formaldehydu jest również spalanie węgla, gaz i palenie. Zewnętrzne zanieczyszczenia, zwłaszcza w transporcie nie ma w końcowym stężeniu w pomieszczeniach, nie mają wpływu. Wynikające stężenie formaldehydu we wnętrzu zależy w znacznym stopniu na innych warunkach wewnętrznego środowiska, w szczególności temperatury i wilgotności.
Stężenie formaldehydu w domach jest wysokie, zwłaszcza tam, gdzie były używane do budowy płyty domu lub mocznikowo-formaldehydowej izolacji. Pomiary w domach mieszkań wybudowanych z cegły lub płyt wykazały, że stężenie formaldehydu zależy głównie od wieku i ilości mebli.
Formaldehyd powoduje podrażnienie błon śluzowych i górnych dróg oddechowych i spojówek, subiektywnie postrzegane jako suchość, podrażniony kaszel, pieczenie oczu i łzawienie, również przyczynia się do osłabienia lokalnych mechanizmów obronnych. Ból głowy, nudności, zmęczenie i pragnienie podczas wprowadzania długotrwałego narażenia na stężenia wysokiej koncentracji. W kręgach zawodowych, mówiąc o formaldehydu, jako jeden z określonych przyczyn możliwego atopowego zapalenia skóry, przewlekłe zapalenie ucha środkowego i alergie z różnych pozycji wyjściowych.
Tymi substancjami są myślone tzw. lotnych związków organicznych o nazwie ze skrótem VOC. Są to związki zdolne do produkowania utleniaczy fotochemicznych w reakcjach z tlenkami azotu w obecności światła słonecznego. Toksykologiczne i mechaniczne działania u ludzi różnią się od siebie. Większość środowisk nieprzemysłowych występują w izolacji, lecz jako suma związków podprogowych koncentracji nieodpowiadających opisanemu toksykologicznym czynnikiem .
W gospodarstwach domowych można zidentyfikować około 2000 różnych związków chemicznych, ale tylko około pięćdziesięciu z nich występuje bardzo często i prawdopodobnie tylko dziesięć lub dorozumianych, ma na swoim koncie poważne skutki dla zdrowia.
Głównym źródłem lotnych związków organicznych we wnętrzu są palenie, środki czyszczące, dezodoranty, kosmetyki, odświeżacze powietrza, pachnące oleje, farby, lakiery i farby, dywany, podłogi. Powietrze na zewnątrz, zwłaszcza w apartamentach znajduje się w pobliżu dużego natężenia ruchu, ma znaczący udział w koncentracji, wynikający z lotnych związków organicznych w pomieszczeniach.
Ostre skutki oddziaływania na lotne związki objawia się ostre zatrucie, a zwłaszcza grupy substancji, których źródła znajdują się farby, lakiery, rozpuszczalniki i kleje podczas remontu pomieszczeń lub budynków.
Toluen, ksylen, styren i etylbenzen powodują w odniesieniu do ich stężenia w pomieszczeniach bóle głowy, zaburzenia koncentracji, zaburzenia ruchowe, zawroty głowy, nudności i wymioty. Po ekspozycji na wysokie stężenia tych substancji, objawy mogą utrzymywać się przez kilka dni i kilka dni powoli ustępują.
Inne substancje, które w sposób oczywisty związane z nadreaktywnością dróg oddechowych lub objawami alergicznymi są etylbenzen, chlorowanych węglowodorów, ftalany. Związki te mogą powodować alergię.
Chloroformw pomieszczeniach stworzony przez odparowanie wody chronioną chlorem. Narażenie występuje wtedy, gdy pranie, zmywanie i wdrożenie zasad higieny osobistej, zwłaszcza ciepłej wody prysznicem.
Inne związki chloru – do chlorowanych węglowodorów należy tetrachloretylen, który jest używany do czyszczenia na sucho odzieży, chlorek metylenu, który jest jego częścią i trichloroetan zawarty w rozpuszczalnikach w chemii gospodarstwa domowego. Wszystkie związki chloru mogą powodować reakcje nadwrażliwości w płucach.
Terpeny powszechnie uznaje związków w pomieszczeniach, ponieważ są one częścią odświeżacza powietrza, dezodorantu. Nawet w niskich stężeniach może powodować reakcje alergiczne dróg oddechowych.
Pestycydy (Dzielimy je dalej na insektycydy, herbicydy i zoocidy) Dezynsekcja zawarte w środkach używanych w domu, aby zabić niechcianych owadów, chwastów i szkodników zwierzęcych, a także substancje używane do ochrony drewna, jedna z substancji, które wyciekają powoli gromadzą się w kurzu i są źródłem długotrwałej ekspozycji, po czym są podejrzewane o działanie rakotwórcze lub przewlekłego uszkodzenia wątroby i nerek.
Mimo obecności potencjalnych substancji rakotwórczych jest bardzo prawdopodobne, że lotne związki organiczne w stężeniach, które zwykle znajdują się wewnętrz, nie są źródłem ryzyka niekorzystnego wpływu na zdrowie. Ich stężenie wpływa na środowisko wewnętrzne, a komfort w zależności od charakteru ich wrażliwości na zapachy.
Azbest oznacza kilka rodzajów włókien mineralnych różniących się kształtem, długością i elastycznością, a także agresywnością ich aktywności biologicznej w organizmie. Azbest był używany i jest wykorzystywany dzięki jego zalecie przeciw pożarowej i właściwości izolacji cieplnej w szerokiej gamie produktów w gospodarstwach domowych: elektrycznej i cieplnej izolacji, w budowie ścian w azbestowo-cementowe płyty lub winylow-azbestowe i części sufitu. We wszystkich tych aplikacjach mogą pojawić się podczas korzystania z produktów mechanicznych uszkodzenia powierzchni i uwalnianie się włókien azbestu do powietrza, które są uważane za ryzyko choroby nowotworowej.
Główne objawy długookresowych działaniem włókien azbestu w powietrzu przez ponad dwadzieścia lat, należy azbeztoza i rak płuc. Choroby te występują częściej u osób palących niż niepalących, podczas długotrwałego narażenia na działanie włókien azbestowych. Ryzyko choroby z narażeniem na działanie azbestu w nie pracującym środowiska, np. w budownictwie mieszkaniowym, jest uważany za bardzo małe i mało prawdopodobne.
Radon jest bezbarwnym gazem, cięższym od powietrza, bezwonny i bez smaku. do domu dostaje sie od podłoża, od materiałów budowlanych, wody i gazu ziemnego. Skutki zdrowotne narażenia na wdychanie radonu były znane znacznie wcześniej, niż została wskazana jako rak płuc, i znacznie szybciej niż został radon odkryty i mechanizm działania wyjaśniony. To była „choroba górników”. Po wyjaśnieniu przyczyn początkiem 50tych lat ubiegłego wieku, wystarczało porządnej wentylacji kopalni.
Radon w domach działa podobnie jak w kopalniach uranu, jego produkty dostają się do płuc przyczepione do mniejszych cząstek pyłu. W konwencjonalnych budynkach radon nie osiąga wartości, którymi byli narażeni górnicy, i do jego usuwania można z powodzeniem stosować wysokiej jakości oczyszczacze powietrza, żeby pozbyć się małych cząstek pyłu z powietrza.
Źródło: ing. Alena Knoblochová – praca dyplomowa, MZLU Brno – lipiec 2004
NAUKA a JONY
Rola i znaczenie jonów ujemnych w świetle prac naukowych Alberta Kruegera, profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Wstęp.
Ubogie w jony powietrze naszych biur i mieszkań może wywołać u nas uczucie niepokoju, złego samopoczucia, może spowodować, że będziemy mniej wydajni w pracy, a nawet wywołać infekcję dróg oddechowych.
W otaczającym nas powietrzu jony istnieją nieprzerwanie, lecz zmiany w ich koncentracji lub stosunek molekuł naładowanych ujemnie do naładowanych dodatnio może mieć istotny wpływ na organizmy żywe. Niedostatek jonów ujemnych może być przyczyną wielu nieprawidłowości w życiu ludzi np. infekcji dróg oddechowych, złego samopoczucia ( tj. stres), zaburzeń rytmu snu analogicznie do zaburzeń wywoływanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Tworzenie się jonu powietrza rozpoczyna się wtedy, gdy wystarczająca ilość energii działa na cząsteczkę gazu, wyzwalając elektron. Większość tej energii pochodzi z substancji radioaktywnych znajdujących się w skorupie ziemskiej, część z promieni kosmicznych. Wyparty z atomu elektron dołącza do przyległej cząsteczki, która staje się jonem ujemnym, wskutek tego pierwotna cząsteczka stała się jonem dodatnim. Zderzenia cząsteczek prowadzą do przemieszczania się ładunku. W ten sposób ładunki dodatnie gromadzą się na cząsteczkach o najmniejszym potencjale jonizacyjnym, podczas gdy elektrony przyciągane są przez cząsteczki o największej stabilności (największym potencjale jonizacyjnym).
Z kolei cząstki gazu obojętnego lub wody gromadzą się (zlepiają w grupy) wokół jonów tworząc małe aero-jony czterech typów: H+(H2O)n, H3O+(H2O)n, O2-(H2O)n i OH-(H2O)n (gdzie n jest małą liczbą). Normalnie w czystym powietrzu, ponad ziemią jest od 1500 do 4000 jonów/cm3, przy czym prawidłowy stosunek jonów dodatnich do ujemnych wynosi od 1 do 1,5 – 2,0. Zazwyczaj występuje bardzo mała koncentracja jonów w powietrzu, zwłaszcza w powietrzu współczesnych miast jony dodatnie znacznie przeważają nad ujemnymi. Czterdziestodniowe badania przeprowadzone przez Mączyńskiego (Int. J. Biometeor, vol 15 p. 11) w biurze, w którym znajdowało się czterech pracowników wykazały, że już i tak mała koncentracja jonów powietrza spadała w ciągu dnia średnio do 34 jonów dodatnich i 20 jonów ujemnych na cm3. Badania przeprowadzone na obszarze, gdzie znajduje się przemysł lekki (w San Francisco) przez I. C. Becketl’a (J. Amer. Soc. Heatling, Refrig and Air Cond. Vol 1, p. 47), wykazały również mniejszą niż 80 jonów/cm3 koncentrację jonów w powietrzu.
W obu przypadkach liczba fizjologicznie obojętnych dużych jonów znacznie wzrosła a małe jony reagując z kurzem i innymi zanieczyszczeniami powietrza tworzyły duże jony (z małych – lekkich jonów powstają jony średnie, duże i ultraduże).
Ludzie jadąc do pracy w zanieczyszczonym powietrzu, przebywając 8 godzin dziennie w biurach lub fabrykach a następnie spędzając swój wolny czas w miejscu zamieszkania w mieście nieuchronnie wdychają powietrze ubogie w jony przez większą część swojego życia. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że pozbawione jonów powietrze jest przyczyną złego samopoczucia, osłabienia, znużenia, zmniejszenia wydajności fizycznej i odporności psychicznej. Objawy te rozwijają się zupełnie niezależnie od bezpośrednich wpływów toksycznych normalnych zanieczyszczeń atmosferycznych. Występują one nawet w wolnym od zanieczyszczeń powietrzu – w tzw. „czystym” powietrzu wiejskich szkół lub bibliotek, których powietrze zostało pozbawione jonów na skutek różnych czynników usuwających jony (np. pola elektryczne wytwarzane przez sprzęt elektroniczny).
Przykładowe stężenia ujemnych (jonów/cm3).
Miejsca | Jony ujemne |
Biura/urzędy | 68 |
Regiony przemysłowe | 52 |
Galerie handlowe | 210 |
Mieszkania | 190 |
Lasy | 2400 |
Właściwości zdrowotne jonów ujemnych.
Bardzo ciekawe są wyniki licznych badań laboratoryjnych, przeprowadzonych na zwierzętach. Ustalono, że jony ujemne w powietrzu przedłużają życie małych zwierząt, u których uprzednio wywołano choroby dróg oddechowych. Jony dodatnie znamiennie zwiększyły śmiertelność myszy zakażonych odmierzoną dawką grzybów (Coccidoides immitis) albo bakteriami (Klebsielle pneumoniae) lub odmianą wirusa grypy. Powietrze pozbawione jonów zwiększyło śmiertelność myszy zakażonych uprzednio grypą, natomiast duża koncentracja jonów ujemnych w powietrzu wpłynęła na zmniejszenie się śmiertelności. Może się to wiązać z faktem, że jony dodatnie wywołują przykurczenie mięśni gładkich w drogach oddechowych (skurcz oskrzeli), a jony ujemne dają skutek odwrotny.
W ciągu ostatnich lat pięć oddzielnych grup eksperymentatorów badało wpływ jonów na uczenie się i warunkowe odpowiedzi emocjonalne u szczurów. Wszyscy doszli do wniosku, że jony ujemne istotnie ułatwiają uczenie się i zmniejszają napięcie. Inne badania wykazały, że jony dodatnie wywołują agresywność u królików a myszy, którym zostawi się wolny wybór wyraźnie wolą powietrze zjonizowane ujemnie. Wykazano również, że jony ujemne zmniejszają drażniący wpływ kurzu-pyłu krzemionkowego na świnki morskie. Najważniejsze jest jednak to, że jony powietrza wywołują zmiany w tkankach – znane jako wymagane związki dla pośredniczących funkcji organizmu – i odpowiednie fizjologiczne zmiany faktycznie zachodzą.
Naukowcy, przedstawili zmiany histologiczne wywołane przez jony w gruczołach nadnercza, przysadkowych i tarczycowym wraz ze związanymi z tym przesunięciami funkcji w równowadze wodnej, pragnienia, apetycie, zachowaniu seksualnym, podatności na ból, zachowaniu psychosomatycznym i adaptacji w sytuacjach stresowych.
Jaki jest zatem wpływ jonów na organizm ludzki ?
Jednym z ważniejszych wyników jest naukowe potwierdzenie tradycyjnych przekonań, że chorobotwórcze wiatry, takie jak sharow, fen, halny mogą być przyczyną złego samopoczucia ludzi. Złe samopoczucie powstaje, dlatego, że zachwianie równowagi jonów w powietrzu wpływa u niektórych osobników na produkcję 5-HT (serotonina – hormon wydzielany do mózgu i mięśni gładkich). W dniu poprzedzającym wystąpienie suchego, gorącego wiatru sharow, niektórzy ludzie zaczynają cierpieć na to, co trzech izraelskich naukowców (A. Danon, C. P. Weller i F. G. Sulman) nazywa „objawami nadczynności serotoniny” lub „objawami rozdrażnienia”. Objawy te charakteryzują się brakiem snu, nerwowością, napięciem nerwowym, migreną, nudnościami, obrzękami, przyspieszonym biciem serca, dusznościami, przypływami gorąca, poceniem się, przypływami uczucia chłodu, biegunką, drżeniem i zawrotami głowy. Starsi ludzie wpadają w stan depresji, apatii i całkowitego wyczerpania. Stwierdzono dwie tego przyczyny. Po pierwsze N. Robinson i F. S. Dirufield zmierzyli promieniowanie słoneczne, temperaturę, wilgotność, siłę wiatru i stan elektryczny atmosfery przed, podczas i po sharow. Stwierdzili oni, że na 10 do 12 godzin przed atakami wiatru zmieniła się wilgotność i temperatura powietrza, ilość jonów wzrasta z 1500 jonów/cm3 do 2600 jonów/cm3 a stosunek jonów ujemnych do dodatnich z 1:2 zmienił się na 1:33. Ten gwałtowny przeskok we wzajemnym stosunku jonów zbiegł się z początkiem objawów nerwowych i fizycznych u ludzi czułych na zmiany atmosferyczne. Danon, Weller, Sulman stwierdzili następnie, że ofiary zespołów rozdrażnienia odczuwały ulgę, gdy podawano im jony ujemne lub gdy zażywały tabletki, które integrowały produkcję 5-HT w organizmie. Istnieje również poważny dowód na to, że pozbawione jonów powietrze, jak to ma miejsce w biurach lub zatłoczonych pokojach, daje w efekcie złe samopoczucie, senność, zmęczenie, zmniejszenie wydolności fizycznej i psychicznej. Wprowadzenie do atmosfery tych pomieszczeń jonów ujemnych lub obu rodzajów jonów przywraca dobre samopoczucie i sprawność fizyczną.
Już w 1939 roku trzej japońscy uczeni S. Kimura, M. Tshiba i L. Matushima wykazali, że jeżeli temperatura, wilgotność i poziom dwutlenku węgla zostaną utrzymane na tym samym poziomie a zmieniony zostanie tylko poziom jonów, niektórzy ludzie będą cierpieli z powodu pocenia się i stanów depresyjnych. Wyniki doświadczeń z chorobami dróg oddechowych u myszy pozwalają oczekiwać, że pozbawione jonów powietrze naszych biur i fabryk zmniejszy odporność na grypę i może też na inne infekcje, natomiast wdychanie mieszaniny powietrza z np. 4000 jonów w 1 cm3, przy dominacji jonów ujemnych powinno zwiększyć odporność.
Jedno z badań przeprowadzono w pewnym szwajcarskim banku. Uczestniczyło w nim 309 ochotników, którzy pracowali przez 30 tygodni w pomieszczeniu gdzie powietrze było dozowane w ten sposób, aby uzyskać wysoki stosunek jonów ujemnych do dodatnich.
Druga grupa 362 osób pracowała w pomieszczeniach z tradycyjnie kontrolowanym powietrzem.
Zachorowalność na choroby dróg oddechowych w drugiej grupie była 8-krotnie większa niż w pierwszej i wyrażała się niewiarygodnym stosunkiem 2:16. Wnioski z powyższych badań są jednoznaczne. Właściwa jonizacja powietrza jest tak samo ważna jak utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności czy stężenia dwutlenku węgla. Urządzenia jonizujące (jonizatory) powinno się stosować do ustalania normalnych warunków w pomieszczeniach zwykłych i roboczych.
*Trion: Z oraz Colantotte, ani żaden jego dystrybutor nie gwarantują, że ich produkty zapobiegają, leczą, łagodzą oraz diagnozują konkretne choroby.
**Prezentowane materiały nie stanowią własności Trion: Z dlatego Trion: Z nie ponosi odpowiedzialności za informacje w nich zawarte. Informacje te pochodzą z ogólnie dostępnych źródeł takich jak Internet.
JONY UJEMNE
Ujemna jonizacja wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia, na nasze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Jest to powszechnie uznane i wyjaśnione zjawisko przez naukowców. Nie będę tu definiował czym są jony, a raczej skupmy się na ich roli, jaką odgrywają w poprawie naszego zdrowia.
Co znajdziesz w tym artykule? Naukowe spojrzenie na rolę jonów ujemnych, źródła szkodliwych jonów dodatnich, rośliny, jako źródło jonów ujemnych, skąd brać jony, naturalne sposoby jonizacji.
Na początek, ilość jonów w naszym otoczeniu:
– przy wodospadach 1 000 000/cm3
– w górach, nad morzem 2000- 5000/cm3
– w lesie 2000-3000/cm3
– na łąkach około 1000/cm3
– w pomieszczeniach 100-200/cm3
– w biurach 40-60/cm3
Wpływ jonów na człowieka – podejście naukowe
Część z udowodnionych naukowo skutków przebywania w zjonizowanym powietrzu, zostały zaprezentowane przez wybitnego naukowca, profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berley – A.Krugera. Jego zdaniem, działalność jonów ujemnych jest bezsprzecznym faktem:
3. Udowodniono, że dolegliwości, które występują u osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach, takie jak: senność, apatia, bóle głowy, które przypisuje się „martwemu powietrzu” można bardzo skutecznie zwalczyć przy użyciu jonów ujemnych.
4. Amerykańskie i rosyjskie badania wojskowe dowodzą pozytywnej funkcji aerojonoterapii w leczeniu oparzeń i astmy
5. Wyczuwalność jonów w powietrzu obserwuje, wykazuje 25-30% populacji. Nie zależnie od tego, czy czujemy zjonizowane powietrze, czy też taka zmiana jest przez nas trudna do zauważenia, jony ujemne działają pozytywnie na stan naszego organizmu
6. Jony ujemne idealnie pomagają w leczeniu, terapii wrzodów przewodu pokarmowego, migreny, psychoneuroz
7. Jonizacja jest jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania zanieczyszczeń z powietrza
Od jonów ujemnych może zależeć nasze samopoczucie. Ich głównym dawcą są rośliny. Dlatego powinniśmy ich hodować jak najwięcej.
Betonowa szkodliwość
Najkorzystniejszy dla człowieka stosunek jonów dodatnich do ujemnych powinien wynosić 5 do 4, na korzyść ujemnych. W miastach, gdzie dominują bloki z wielkiej płyty i ceglaste kamienice mamy przewagę jonów dodatnich. Generują je spaliny, asfalt, beton oraz zanieczyszczenia z fabryk. Bliskość jonów dodatnich powoduje pogorszenie się nastroju, bóle głowy, zatrucia organizmu toksynami.
Jony dodatnie pochodzą także z:
Sieci wysokiego napięcia, urządzeń grzewczych, silników elektrycznych
Szczególnie niesprzyjające dla naszego zdrowia są:
Kuchenki mikrofalowe, pralki, zmywarki, kuchnie elektryczne, suszarki, lodówki
Zielone płuca
Rośliny nie tylko upiększają nasze balkony czy parapety, ale mają też pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Osoby mieszkające blisko lasu, parku czy zielonego ogrodu, rzadziej cierpią na choroby związane z układem oddechowym czy krążenia. Bliskość drzew wokół domu podnosi odporność naszego organizmu.
Szczególnie dobrze wpływają na nas:
Sosna, klon, jałowiec, brzoza, jarzębina. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy alergikami, sąsiedztwo powyższych gatunków drzew doda nam codziennej porcji energii i wzmocni układ immunologiczny
Hodowla na parapecie
W domu warto posadzić wiele roślin szczególnie sprzyjających naszemu zdrowiu. Jeśli chcemy poczuć dobroczynne działanie z domowej uprawy doniczkowej powinniśmy zasadzić szczególnie te odmiany, których zdrowotny wpływ został udowodniony naukowo:paproć, geranium, agawa, begonia, grubosz, kroton, fiołek
Najlepiej, jeśli wyhodowane rośliny umieścimy w glinianych lub kamionkowych doniczkach. Naczynia wykonane z naturalnych składników dodatkowo sprzyjają emisji jonów ujemnych do otoczenia.
DOBROCZYNNE GATUNKI:
Paproć – świetnie neutralizuje formaldehydy zawarte w toksycznych farbach, wykładzinach czy kuchenkach gazowych. Polecana jest szczególnie na parapet w kuchni czy salonie ze sztucznym dywanem czy wykładziną
Orchidea – inaczej storczyk, niweluje niebezpieczny ksylen. Substancję tę zawierają telewizory oraz monitory komputerowe. Roślina polecana do biura, pracowni, salonu
Fikus – inaczej figowiec nadaje się do salonu oraz sypialni. Wychwytuje niebezpieczny formaldehyd zawarty w firankach, lakierach oraz w pomalowanych drewnianych elementach. Bardzo przydatny w przypadku mebli wykonanych z płyt wiórowych!
Skrzydłokwiat – pomocny w neutralizowaniu benzenu zawartego w zasłonach, dywanach czy obrazach. Równie skuteczny w walce z formaldehydami. Zapewnia bardzo dużą naturalną wilgotność w pomieszczeniach, w których jest ustawiony
Skąd brać jony?
Życie w mieście zaburza właściwe proporcje jonów ujemnych i dodatnich. Najgorsze, że proces tworzenia i zanikania jonów ujemnych jest ciągły i przebiega bardzo szybko.
Najlepszymi naturalnymi generatorami „pozytywnej energii” są:
– promieniowanie kosmiczne
– promieniowanie ultrafioletowe
– promieniowanie radioaktywne pierwiastków i substancji ze skorupy ziemskiej
Szczególnie intensywnie powietrze jonizuje się podczas deszczu, burzy, śniegu, a także podczas procesu oszraniania drzew, dużą ilość jonów ujemnych znajdziemy również przy wodospadach czy fontannach.
Naturalne sposoby jonizacji
Jony ujemne wytwarza w potężnych ilościach turmalin, nie sposób nie wymienić tu również bursztynu. Aby najonizować mieszkanie lub pomieszczenie można użyć naturalnych turmalinów czy bursztynu. Pomocne będą korale z takiego surowca. Wieszajmy je w okolicy urządzeń elektrycznych wytwarzających dodatnią jonizację. Szczególnie warto koniecznie ułożyć w okolicy telewizora, monitora komputerowego czy kuchenki mikrofalowej.
Jeśli często w mieszkaniu boli nas głowa warto… przygarnąć kota. Te zwierzęta są naturalnymi „elektrowniami” jonów ujemnych. Wystarczy głaskać futrzaka przez 5 minut, aby zmniejszył się ból głowy i polepszyło samopoczucie.
Powietrze możemy też najonizować ustawiając w pobliżu miejsca pracy lampę solną. Zneutralizuje ona promieniowanie monitora komputerowego, telewizora czy mikrofalówki.
Jony ujemne jednym słowem mają bardzo pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia.
Bardzo wydajnym „producentem” jonów ujemnych oraz promieniowania podczerwonego są właśnie turmaliny. I te właściwości zdecydowały, że turmaliny znalazły zastosowanie w wielu produktach m.in. w produktach oczyszczających organizm z toksyn. A dzięki precyzyjnemu dobraniu odpowiednich ziół i wykorzystaniu substancji w nich zawartych, produkty oczyszczające na bazie turmalinów działają zadziwiająco skutecznie.
Jony ujemne mają jeszcze jedną bardzo cenną właściwość; nie tylko wspomagają leczenie wielu chorób, ale również bardzo skutecznie przynoszą w naturalny sposób ulgę w różnego rodzaju bólach. I w tychproduktach przeciwbólowych, działanie turmalinów wspomagają odpowiednio dobrane zioła.
Multi YON Jonizator powietrza 9.000.000 jonów.
Producent: Import. Cena: 64,99 zł. 9 milionów jonów ujemnych/cm3
Jonizator Multi YON posiada niezwykle wydajny generator jonizujący ujemnie o emisji ponad 9 milionów ujemnych jonów na 1 cm³ powietrza, oraz towarzyszącą jonizacji emisję ozonu do 5 ppm.
http://www.medycynanaturalna.pl/2,19,315,multi_yon_jonizator_powietrza_9.000.000_jonow.html
Ozonatory, Jonizatory, Aromatoterapia, Magnetoterapia.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Pingback: Paprotka i jej wpływ na powietrze w naszym otoczeniu