Jesteś tłumaczem i zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności freelencerskiej w swojej branży? Dowiedz się, jak zacząć i gdzie szukać intratnych zleceń, by praca wolnego strzelca stała się przyjemnością, a nawet alternatywą dla etatu. Na jakich tłumaczeniach można zarabiać jako freelancer? Utalentowani tłumacze języków obcych są nieustannie poszukiwani na rynku pracy. Niestety ich praca na etacie nie jest zwykle zadowalająco wyceniania, dlatego wielu z nich próbuje swoich sił we freelancingu. Wolni strzelcy zajmują się najczęściej pisemnymi (rzadziej ustnymi): tłumaczeniami specjalistycznymi, tłumaczeniami technicznymi, tłumaczeniami umów i dokumentacji, tłumaczeniami przysięgłymi, tłumaczeniami medycznymi. W zależności od specjalizacji i języka obcego, którym władają, tłumacze mogą uzyskiwać różne wynagrodzenia za swoją pracę (przykładowe stawki możesz znaleźć na stronie https://odfreelancera.pl/kategoria-zlecenia/tlumaczenia/). To, ile ostatecznie udaje im się zarobić, […]
Jesteś tłumaczem i zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności freelencerskiej w swojej branży? Dowiedz się, jak zacząć i gdzie szukać intratnych zleceń, by praca wolnego strzelca stała się przyjemnością, a nawet alternatywą dla etatu.
Utalentowani tłumacze języków obcych są nieustannie poszukiwani na rynku pracy. Niestety ich praca na etacie nie jest zwykle zadowalająco wyceniania, dlatego wielu z nich próbuje swoich sił we freelancingu. Wolni strzelcy zajmują się najczęściej pisemnymi (rzadziej ustnymi):
W zależności od specjalizacji i języka obcego, którym władają, tłumacze mogą uzyskiwać różne wynagrodzenia za swoją pracę (przykładowe stawki możesz znaleźć na stronie https://odfreelancera.pl/kategoria-zlecenia/tlumaczenia/). To, ile ostatecznie udaje im się zarobić, zależy również od ich doświadczenia zawodowego, liczby zleceń i zasobności portfeli klientów. Najlepsi freelancerzy zajmujący się tłumaczeniami są w stanie zyskać nawet kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, mając jednocześnie czas na życie prywatne.
By jednak dojść do zarobków na wspomnianym poziomie, trzeba zacząć swoją przygodę z freelancingiem. Dobrą praktyką jest szukanie zleceń jeszcze wtedy, gdy pracuje się na etacie. Dzięki temu ma się poczucie stabilizacji, a jednocześnie buduje się swoje portfolio i bazę klientów. Dla osób zdyscyplinowanych, którym zależy na rozwoju, początkowe lub stałe godzenie etatu z freelancingiem nie stanowi większego problemu (więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://odfreelancera.pl/jak-pogodzic-freelancing-i-prace-na-etacie/). Oczywiście możliwe jest również rzucenie się na głęboką wodę i wybranie statutu wolnego strzelca już od samego początku. Ta opcja, choć wymaga determinacji i odpowiedniego zarządzania swoim czasem, również może okazać się świetnym rozwiązaniem – zwłaszcza, że zleceń dla tłumaczy w internecie nie brakuje. By zacząć skutecznie budować swoją pozycję na rynku tłumaczeń, warto pokusić się o założenie i aktywne prowadzenie własnej strony lub wizytówki internetowej oraz profili w mediach społecznościowych, na których znajdzie się przestrzeń do zaprezentowania własnej oferty i umiejętności.
Sposoby na szukanie zleceń są takie same, bez względu na to, czy chcesz łączyć pracę tłumacza – etatowca z pracą tłumacza – wolnego strzelca, czy całkowicie oddać się freelancingowi. Po pierwsze, możesz skorzystać z grup w mediach społecznościowych, które zrzeszają tłumaczy i klientów poszukujących tłumaczeń. To jednak wiąże się z koniecznością monitorowania pojawiających się na nich ogłoszeń i sprawnego reagowania na nie. Inaczej Twoja oferta może zostać poprzedzona propozycjami konkurentów, wśród których klient zdążył już wybrać wykonawcę. Po drugie, możesz pozyskiwać klientów na własną rękę, odzywając się do biur tłumaczeń, wydawnictw i innych firm, które mogą mieć zapotrzebowanie na Twoje usługi. To rozwiązanie jest jednak dość żmudną pracą i może nie przynieść zbyt szybko pożądanych przez Ciebie skutków. Po trzecie, możesz skorzystać z profesjonalnych serwisów oferujących usługi freelancerów – odfreelancera.pl jest świetnym przykładem tego typu portalu. Wybór tej opcji jest wygodny i bezpieczny. Po czwarte, współpraca z najlepszymi zleceniodawcami może spowodować, że Twoje usługi zaczną być polecane przez aktualnych klientów tym potencjalnym. By zacząć otrzymywać zlecenia z polecania najczęściej musi upłynąć przynajmniej kilka lat, a Twoje portfolio musi puchnąć od genialnych realizacji. Dlatego na początku swojej kariery wolnego strzelca warto łączyć wspomniane sposoby na szukanie zleceń, by z czasem pozyskać kilku stałych klientów i regularnie realizować dla nich swoje usługi tłumaczeniowe.