Brak lub niedostatek ruchu powoduje osłabienie całego organizmu. Z czasem obserwuje się zanik mięsni.
Z osłabieniem mięśni wiążą się zaburzenia postawy. Osłabione mięśnie posturalne nie są w stanie utrzymać prawidłowej postawy ciała. Dochodzi do zaburzeń układu krążenia i w czynnościach oddechowych klatki piersiowej. Osłabione tkanki, zmniejszenie naczyń włosowatych powoduje zmniejszenie wysycenie krwi tlenem, co prowadzi do niedotlenienia tkanek. Niedostatek ruchu powoduje zmniejszenie serca, które pracuje nieekonomicznie.
Z niedostatku ruchu rozwijają się zaburzenia regulacyjne układu krążenia, nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność wieńcowa, otyłość, wady postawy.
Aby zapobiegać powstaniu powyższych chorób powinniśmy szukać aktywności w codziennym życiu. W zabieganych czasach gdzie do pracy podjeżdżamy samochodem , autobusem lub tramwajem nie ma miejsca na ruch. Siadamy potem przeważnie za biurkiem.
Staramy się kilka przystanków przechodzić pieszo. Początkowo jeden przestanek i stopniowo zwiększajmy odległość. Może obok pracy jest klub fitness z siłownią i można po pracy wygospodarować co najmniej pół godziny aby wysiłek był efektywny np. na bieżni. A może ranne wstawanie nie jest dla nas takie straszne i skorzystamy z pływalni, które ok. 7 rano są puste i możemy aktywnie rozpocząć dzień? A może szybki marsz lub bieganie z samego rana. Udowodniono, że podczas wysiłku fizycznego uwalniane są endorfiny czyli hormony szczęścia, które dają nam pozytywnego kopa na cały dzień. Uprawiajmy ruch systematycznie 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny a nasze samopoczucie i zdrowie wzrośnie.
Jest dużo różnych form aktywności i na pewno każdy znalazł by coś dla siebie.
A Państwo jakie sporty na co dzień uprawiają?