Bez kategorii
Like

MON realizuje dyrektywę Kremla – “Po co uczyć wojaczki wrogów ?”

23/07/2011
381 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

“zabraknie żołnierzy, którzy w razie zagrożenia będą walczyć”

0


Dwie informacje z jednego dnia.

Pierwsza:

Od 1 stycznia do 30 czerwca tego roku liczba złożonych przez żołnierzy wypowiedzeń stosunku służbowego skutkujących zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej wyniosła  2720 wniosków – […] Janusz Sejmej, rzecznik MON.

O ile jednak w 2010 r. przedstawiciele Ministerstwa Obrony bagatelizowali problem, o tyle w tym roku […] prowadzona jest szeroko zakrojona akcja, by w armii żołnierzy zatrzymać. Trudno się dziwić, bo zdaniem ekspertów, jeśli ta tendencja się utrzyma, może pojawić się kłopot, m.in. z wypełnieniem limitu liczebności wojska. […]

Problem jest nawet nie z tym, że będą wakaty. Ale zabraknie żołnierzy, którzy w razie zagrożenia będą walczyć. Będziemy mieć armię generałów, bo tych nigdy nie zabraknie, i żółtodziobów – uważa Janusz Walczak, ekspert wojskowy.

Druga:

Pełnowymiarowego poboru nie było w Czeczenii od rozpadu ZSRR. […] kilkakrotnie niewielki odsetek poborowych powoływano do stacjonujących w granicach republiki batalionów wojsk wewnętrznych.

Teraz zrezygnowano i z tego. Według „Moskiewskiego Komsomolca" nie powołano ani jednego żołnierza, choć zgłosiło się 7 tys. poborowych. Rozkaz z Moskwy nie przyszedł. I nie przyjdzie. Oficer w Sztabie Generalnym powiedział dziennikarzowi wprost: – Dlaczego mamy uczyć wojaczki ludzi, co do których istnieją obawy, że będziemy z nimi walczyć? Choćby wilka karmić i tak zerka w stronę lasu.

Rosja i Czeczenia, a Polska to jakby odległe kwestie. Obie jednak coś łączy – i w Czeczenii i w Polsce realizuje się scenariusz wpisujący się w polityczne i strategiczne zapotrzebowanie Kremla.

Czas chyba kupić wiatrówkę żeby obyć się z bronią – model szwajcarski w wersji light. Czasy ponoć takie, że konflikty zbrojne rzekomo odeszły do lamusa. Przynajmniej w tej części Europy. Tak mówią.

Mnie jednak to nie przekonuje. Historia może się powtórzyć, zaś wedle filozofów nastąpi to obowiązkowo w konwencji farsy. Elementy tego gatunku zaczynają być już faktem – armia prawie nie istnieje, a karłowate ambicje tzw. polskich władz nie sięgają dalej niż horyzont kalendarza wyborczego.


RP – Z armii uciekają specjaliści

RP – Moskwa: Po co uczyć wojaczki wrogów

Inne zapisy autora:

0

Avatar
AdamDee

Jeszcze Polska nie zginela / Isten, áldd meg a magyart

100 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758