Korzystanie przez przedsiębiorców ze split payment jest na razie dobrowolne, ale korzyści płynących ze stosowania mechanizmu podzielonej płatności jest wiele. Jednym z najważniejszych jest możliwość skutecznej ochrony przed oszustami VAT.
Przedsiębiorcy współpracują z różnymi kontrahentami. Nie można wykluczyć, że jedna strona transakcji wykorzysta sytuację, aby dokonać oszustwa w zakresie podatku VAT. Wówczas uczciwy przedsiębiorca nieświadomie bierze udział w karuzeli podatkowej i może to dla niego oznaczać poważne problemy – mowa o zakwestionowaniu przez organy skarbowe prawa do odliczenia podatku VAT.
Aby uniknąć problemów z odliczaniem podatku VAT, przedsiębiorcy mogą skorzystać z rozwiązania w postaci split payment. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wraz z dochowaniem należytej staranności, czyli pewnych dobrych praktyk, pozwala skutecznie bronić się przed organami podatkowi. Gdy bowiem urzędnicy dokonają odkrycia karuzeli podatkowej, sprawdzają, czy strona transakcji dokonała należytej staranności.
Ministerstwo Finansów opracowało dokument – „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”, w którym zostały określone okoliczności, jakie należy brać pod uwagę w sytuacji, gdy przedsiębiorca nieświadomie wziął udział w karuzeli podatkowej. W sytuacji, gdy podatnik nie wykaże się ostrożnością podczas zawierania transakcji handlowej, urząd skarbowy będzie mógł kwestionować jego prawo do odliczenia podatku VAT.
Aby zachować należytą staranność, przedsiębiorca, który nawiązuje współpracę z nowym podmiotem, powinien dokładnie sprawdzić jego formalny status. Może to zrobić, korzystając z następujących narzędzi:
Dodatkowo przedsiębiorca powinien zażądać od kontrahenta przedstawienia wymaganych koncesji i zezwoleń oraz sprawdzić, czy osoba dokonująca transakcji, ma umocowanie do działania w imieniu kontrahenta.
Skoro od zachowania przez przedsiębiorcę należytej staranności zależy to, czy będzie on mógł skutecznie ubiegać się o zwrot podatku VAT, w jego interesie leży sprawdzić kontrahenta. Weryfikacja firmy nie musi wcale być uciążliwa i czasochłonna – z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania w postaci oprogramowania. Firma Hogart proponuje program Czynny Podatnik VAT.
Program Hogart Czynny Podatnik VAT jest dostępny w kilku wersjach. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z niego, mają możliwość zautomatyzowania procesu weryfikacji kontrahentów. Co istotne, program można zintegrować z każdym ERP i systemem finansowo-księgowym. Nie ma też przeszkód, aby korzystać z niego jak z samodzielnej aplikacji.
Korzystając z każdej wersji programu Czynny Podatnik VAT, przedsiębiorca może szybko:
Dodatkowe funkcje to np. pobieranie danych rejestrowych kontrahentów z bazy VIES, GUS, czy już wkrótce weryfikacja kartotek w KRD – Krajowym Rejestrze Długów.
Firma Hogart specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań organizacyjno-informatycznych. Proponuje ona zarówno gotowe rozwiązania, jak i dedykowane, tworzone na indywidualne zamówienia. Wszystkie aplikacje dostępne w ofercie Hogart są projektowane i tworzone z myślą o wygodzie użytkowników oraz odpowiedzią na lokalne wymogi prawne – można je zintegrować z większością systemów finansowo-księgowych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. Aby były one funkcjonalne i przydatne dla użytkowników, są one zgodne z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa.
Wśród programów dostępnych w ofercie Hogart znajdują się m.in.: Hogart RODO, Hogart eDeklaracje, Hogart JPK, Hogart PŚT, Hogart ZSMOPL i wiele innych. Więcej o poszczególnych produktach można przeczytać na firmowej stronie internetowej Hogart hba.hogart.com.pl.