Globalnie i Lokalnie
Like

Concerti Barocchi-J.D.Heinichen-Koncerty drezdenskie

17/06/2015
806 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Concerti Barocchi-J.D.Heinichen-Koncerty drezdenskie

Kontynuujac serie Conccerti Barocchi, dzisiaj przedstawiam jednego z moich ulubionych zapomnianych kompozytorow, Johanna Davida Heinichena, a konkretnie jego koncerty drezdenskie. Najlepsza rekomeendacja tworczosci Heinichena nniech bedzie zdanie Johanna Sebastiana Bacha, ktory wyzej cenil tworczosc Heinichena od swojej.

0


 

Oto zyciorys Johanna Davida Heinichena za Wikipedia:

Johann David Heinichen (17 kwietnia 1683 – 16 lipca 1729) – niemiecki kompozytor późnego baroku. Działał w Wenecji, a potem na dworze Augusta II Mocnego. Podobnie jak jego bliski przyjaciel Johann Sebastian Bach był przez długi czas zapomniany.

Johann David Heinichen urodził się w wiosce Crössuln niedaleko Weissenfels. Jego ojciec, Michael Heinichen, studiował muzykę w słynnej Thomasschule w Lipsku, połączonej z Thomaskirche, następnie był kantorem w Pegau i pastorem w wiejskim kościele w Crössuln. Johann David również chodził do Thomasschule. Uczyli go tam Johann Schelle i następnie Johann Kuhnau (lekcje gry na klawesynie). Uczniem w tej szkole był też przyszły kompozytor Christoph Graupner.

Heinichen dostał się w roku 1702 na studia prawnicze w Lipsku i w roku 1705/1706 był już prawnikiem (Kuhnau, Graupner i Georg Philipp Telemann też byli prawnikami). Heinichen praktykował w Weissenfels do roku 1709.

Heinichen również w tym czasie komponował, a w roku 1710 napisał pierwszy traktat muzyczny. W 1717 Heinichen i Johann Sebastian Bach razem pracowali na dworze księcia Leopolda von Anhalt-Cöthen. Obaj serdecznie się przyjaźnili.

Heinichen został wkrótce kapelmistrzem dworu Saksonii. Jego uczniem był Johann Georg Pisendel. W roku 1721 Heinichen ożenił się w Weissenfels i miał jedno dziecko, które urodziło się w styczniu roku 1723. Zmarł na gruźlicę w 1729 roku.

Skomponował wiele mszy, kantat, arii (w tym najbardziej znana Io vorrei saper d’amore z około 1720) i Magnificat.

Bach jak napisalam wyzej bardzo sobie ceniil muzyke Heinichena, jednak uwazal go za lenia.

Oto probka zdolnosci kompozytorskich Heinichena w jego Koncertach Drezdenskich.

https://

0

slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

393 publikacje
51 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758