Banki i firmy pożyczkowe używają najnowszych technologii do analizy wniosków kredytowych i to jest oczywiste, ale ostatnio instytucje finansowe odkryły, że jednym z najlepszych źródeł informacji o potencjalnym kredytobiorcy jest… Facebook.
Rosnącą popularność Facebooka i innych serwisów społecznościowych wykorzystują z powodzeniem również banki i firmy pożyczkowe. Swój profil na Facebooku ma prawie każda licząca się instytucja finansowa. Jednak media społecznościowe dla banków i firm pożyczkowych są nie tylko miejscem prowadzenia dialogu z potencjalnymi i obecnymi klientami. Informacje, które zostawiamy w sieci, mogą być również wykorzystywane do weryfikacji wniosków kredytowych.
Kredito24, które udziela mikropożyczek online, analizę wniosku opiera o Big Data. Autorski algorytm opracowany przez Kredito24 sprawdza ponad 8000 danych. To, czy dostaniemy pożyczkę czy nie, zależy więc m.in. od naszych znajomych na Facebooku.
– Facebook jest nieocenionym źródłem informacji – mówi Sebastian Diemer, prezes Kredito24. – Analizując profil wnioskodawcy i jego znajomych, możemy potwierdzić na przykład informacje o zatrudnieniu.
Facebook nie jest jedynym źródłem informacji dla Kredito24. Sebastian Diemer wyjaśnia, że o szansach na otrzymanie pożyczki może również decydować czas, jaki spędzamy na stronie, oraz sposób, w jaki wypełniamy aplikację. Informacji, które mogą okazać się istotne w przyznaniu – bądź nie – pożyczki, system szuka także na LinkedIn oraz – już wkrótce – na portalach zakupowych typu Amazon, eBay czy Allegro.
Eksperci Kredito24 twierdzą, że systemy scoringowe oparte o Big Data są przyszłością branży bankowej oraz pożyczkowej. Automatycznie weryfikują wnioski kredytowe opierając się o pliki cookies, GPS czy media społecznościowe. I – to również zdanie ekspertów od kredytów – pozwalają określić czy osoba wnioskująca o kredyt mogłaby wpaść w pętlę zadłużenia. Taki system weryfikacji wniosków kredytowych chroni również przed oszustami, którzy chcieliby zaciągnąć pożyczkę, wykorzystując dane innych osób.
(mp)
Źródło: SIZ PAP, Kredito24
Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl
2 komentarz