Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych. I zdumieli się ekonomiści bo liczyli na obniżki.
Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości jest zaskoczony.
– RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co jest decyzją zaskakującą, zarówno w obliczu wyraźnego osłabienia presji inflacyjnej (spadek dynamiki PKB wyraźnie poniżej potencjału, spadek dynamiki płac, wzrost bezrobocia, spadek inflacji bazowej) jak i ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki, który zapowiedział rozpoczęcie cyklu obniżek stóp – komentuje Morawski. – Między październikiem a listopadem nie pojawią się krytyczne dane, które zmienią obraz sytuacji, już jest jasne, że obniżka stóp będzie potrzebna – dlatego oczekiwałem jej teraz. Widać jednak, że RPP szuka „twardych” dowodów na to, że inflacja zacznie się w końcu obniżać. Takiego dowodu ma dostarczyć listopadowa projekcja inflacji i wtedy najprawdopodobniej dojdzie do obniżenia stóp procentowych. Czy będzie to cięcie o 0,5 pkt proc.? Takim ruchem RPP pokazałaby, że na początku października nie doceniała spowolnienia gospodarki, dlatego w tym momencie nie obstawiałbym tak silniej obniżki.
Ignacy Morawski wciąż oczekuje, że w ciągu sześciu-dziewięciu miesięcy stopy procentowe zostaną obniżone o 100 punktów bazowych ponieważ silne hamowanie gospodarki będzie wywierało dużą presję na spadek inflacji. Jego zdaniem, oddalanie momentu pierwszej obniżki może nawet wzmocnić ten efekt.
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbyło się w dniach 2-3 października 2012 r. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, tj.:
· stopa referencyjna 4,75% w skali rocznej;
· stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
· stopa depozytowa 3,25% w skali rocznej;
· stopa redyskonta weksli 5,00% w skali rocznej;
W uzasadnieniu decyzji Rady czytamy:
„Dostępne informacje wskazują, że aktywność gospodarcza na świecie w III kw. br. trzymuje się na niskim poziomie. Recesji w strefie euro towarzyszy jedynie umiarkowany wzrost aktywności w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie w wielu krajach wschodzących ma miejsce dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego. Uwzględniając niekorzystne perspektywy wzrostu gospodarczego, we wrześniu banki centralne największych gospodarek rozwiniętych dokonały dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, głównie poprzez ogłoszenie zwiększenia dotychczasowych lub rozpoczęcia nowych programów tzw. luzowania ilościowego.
Zwiększenie ekspansji monetarnej przez główne banki centralne przyczyniło się do pewnej poprawy nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych, sprzyjając wzrostowi cen niektórych aktywów finansowych. Jednocześnie wobec pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie zahamował wzrost cen surowców na rynkach światowych. Choć niższe tempo wzrostu aktywności gospodarczej na świecie sprzyja obniżeniu się inflacji, to wciąż relatywnie wysoki poziom cen surowców oddziałuje w kierunku utrzymania jej na podwyższonym poziomie w wielu krajach.
Dane o aktywności gospodarczej w Polsce w lipcu i sierpniu, w tym wyhamowywanie wzrostu produkcji przemysłowej, utrzymujący się spadek produkcji budowlano-montażowej oraz dalsze obniżenie dynamiki sprzedaży detalicznej, sygnalizują kontynuację osłabienia koniunktury w III kw. Także dane z rynku pracy, w tym spadek zatrudnienia i niski wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw oraz stopniowo rosnąca stopa bezrobocia, sygnalizują możliwe osłabienie popytu ze strony sektora prywatnego. Wskazuje na to również pogorszenie się większości wskaźników koniunktury.
Spowolnieniu gospodarczemu towarzyszy stopniowe osłabianie się dynamiki akcji kredytowej dla gospodarstw domowych, w tym dalszy spadek wartości kredytów konsumpcyjnych, oraz utrzymanie umiarkowanego wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw.
W sierpniu inflacja CPI ponownie się obniżyła (do 3,8%), pozostając jednak powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Równocześnie obniżyła się inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii. Nastąpił także pewien spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach inflacja będzie się stopniowo obniżać, czemu sprzyjać będzie wygasanie statystycznych efektów bazy w warunkach obniżającej się dynamiki popytu w gospodarce, jednak do końca bieżącego roku pozostanie ona powyżej celu inflacyjnego 2,5%. W średnim okresie spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie sprzyjało powrotowi inflacji do celu, choć ryzykiem dla obniżenia inflacji pozostają wysokie ceny surowców na rynkach światowych.
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
Jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada dokona złagodzenia polityki pieniężne”.
Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.