Po sukcesie najpierw w wyborach parlamentarnych, a później prezydenckich Partia Wolności i Sprawiedliwości stała się dominującą siłą na egipskiej scenie politycznej.
Warto prześledzić jej program polityczny, aby przekonać się czy taka dominacja to zagrożenie dla demokracji i świeckości Egiptu, a może jedyna siła mogąca zapewnić trwały porządek i pokój w państwie?
ając tak duże powiązania z Bractwem Muzułmańskim program Partii Wolności i Sprawiedliwości z samej natury musi być w wielu miejscach zbieżny z programem Braci. Zasadniczą różnicą jest sam charakter organizacji – Bractwo to islamistyczna organizacja religijno-społeczna, zaś FJP to partia polityczna. Wynika zatem z tego fakt, że Bractwo zajmuje się jedynie wychowaniem i ideologizacją ludzi, którzy później mogą zasilić szeregi partii, która w odróżnieniu od Bractwa może mieć bezpośrednią szansę tworzenia Konstytucji i prawa w Egipcie. Należy jednak pamiętać, że ze względu na ideologiczną i organizacyjną bliskość, Bractwo po raz pierwszy w swej długiej historii ma pośrednią możliwość kreowania realiów polityczno-ustrojowych.
Bractwo Muzułmańskie wprost odwołuje się do Koranu jako źródła prawa, jak również systemu konstytucyjnego w ogóle. Centralne znaczenie Koranu wywodzi się z najwcześniejszych tradycji ruchu. Ma odzwierciedlenie chociażby w sloganie Braci Muzułmanów: „Allach jest naszym Bogiem, Prorok jest naszym przywódcą, Koran jest naszą konstytucją, dżihad jest naszą drogą, a śmierć w imię Boga jest naszym pragnieniem”.
Należy jednak pamiętać, że Bractwo jest organizacją dość pragmatyczną i stosunkowo elastyczną. To właśnie trzeźwy osąd przywództwa i umiejętność przystosowania do zmieniających się warunków przesądziły w dużej mierze o przetrwaniu organizacji.
Czytaj wiécej: BliskiWschód.pl