Aktualnie w Starostwie Powiatowym w Lublinie odbywa się z udziałem posłów na Sejm, urzędników i innych osób.Jest to pierwsza po kwietniowych wyborach Sesja.
W chwili obecnej nowo wybrani radni będą odbierać od Przewodniczącej Powiatowej Komisji Wyborczej, sędzi Katarzyny Marzec zaświadczenia o wyborze na radnego.
Rada Powiatu Lubelskiego powołana do życia w r.1999 r., po 24 letnim niebycie obejmuje swoim składem gminy podlubelskie, w większości są to gminy obwarzankowe okalające Lublin. Obrady jej odbywają się w Starostwie Powiatowym. Nadzoruję ona podległe sobie szkoły, szpitale, bibliotekę powiatową, drogi powiatowe i inne instytucje, także Powiatowy Urząd Pracy, gdyż pośrednictwo pracy od roku 1999 jest zadaniem własnym powiatu. Do zadań własnych powiatu należy też rejestracja samochodów oraz rejestracja stowarzyszeń zwykłych, podległych staroście. Powiat prowadzi także przedsiębiorstwa komunikacyjne typu PKS. Widzimy że zadania powiatu są znaczące, ważne i ważkie. Trzeba sobie wyobrazić że szkoły takie jak licea ogólnokształcące, niektóre licea zawodowe i technika są prowadzone właśnie przez powiat, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, stanowiących starostwa grodzkie. W tychże miastach to prezydent jest starostą grodzkim, mającym uprawnienie starosty i wykonujący jego zadania.
Przed momentem radni powiatowi złożyli ślubowanie, które jest immanentnym obowiązkiem każdego nowo wybranego radnego, gdyż odmowa złożenia ślubowania oznacza obligatoryjne pozbawienie mandatu radnego.
Głos zabrał poseł Kazimierz Tułajew, który podsumowywał minione kadencję samorządu powiatowego i życzył nie niniejszego zaangażowania w obecnej kadencji. Sam również zadeklarował współpracę z Radą Powiatu.
W dzisiejszej sesji uczetniczyło 27 radnych powiatowych. Zapowiedziano czwarty punkt posiedzenia dotyczący przyjęcia ewentualnego porządku dalszych obrad. Niewątpliwie zgodnie ze złożonym wnioskiem radni przystąpią do wyboru zarówno przewodniczącego rady powiatu, wiceprzewodniczącego, jak i starosty.
Przed chwilą w głosowaniu tajnym przeprowadzonym za kotarą wybrano przewodniczącego rady powiatu lubelskiego.Został nim Piotr Sawicki. Zaczął on zaraz po wyborze na tą funkcję prowadzić obrady, po ustąpieniu z prezydium przewodniczącej seniorki, najstarszej wiekiem radnej Zofii Ptasznik.
Godnym odnotowania jest fakt że były starosta Zdzisław Antoń zwrócił się do danych z pytaniem ” kto fotografował swoją kartę do głosowania”. Zdzisław Antoń uznał źe pytanie to jest istotne w związku z faktem tajności głosowania. Wzbudziło to wśród niektórych kontrowersje, przewodniczący Sawicki uznał że pytanie to postawiono niejako poza protokołem. Jedna z radnych zaprzeczyła fotografowaniu inny potwierdził że rzeczywiście fotografował.
Aktualnie zarządzono przerwę, przystąpiono do prac związanych z wyborem wiceprzewodniczącego rady powiatu. Na wiceprzewodniczących Rady Powiatu wybrano Katarzynę Sokołowską i Mateusza Winiarskiego.
Po wyborze na wiceprzewodniczących rady powiatu przystąpiono do wyborów na starostę powiatowego, który jest organem zarządzająco -wykonawczym rady powiatu, powoływanym i odwoływanym przez tą radę.
Podobnie jak w poprzednich głosowaniach i tutaj głosowanie jest tajne, każdy z radnych po wywołaniu swojego nazwiska wchodzi z wydaną uprzednio kartą do głosowania za kotarę i oddaje głos.Przewodniczący rady powiatu powiedział, że w związku z tajnością głosowania, nie wolno ujawniać nazwiska kandydata na którego się głosowało.
Jednym z kandydatów na urząd starosty jest członek Prawa i Sprawiedliwości, starostą ubiegłej kadencji, doświadczony samorządowiec, w służbie publicznej od 34 lat. Wcześniej był pracownikiem Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Niedrzwicy Dużej, później wójt tejże gminy, od 1992 do 1994 r. był wicewojewodą lubelskim, później dyrektorem Związku Gmin Wiejskich Lubelszczyzny, dyrektorem regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przez ostatnie 5 lat starostą powiatu lubelskiego.
Jednakże wbrew moim przewidywaniom na starostę powiatu lubelskiego wybrano Sylwię Pisarek -Piotrowską, zaś Zdzisław Antoń zajął drugie miejsce. Zaraz po wyborze głos zabrał Zdzisław Antoń, oczywiście pogratulował wyboru Sylwi Pisarek-Piotrowskiej, ale zwrócił uwagę że nowo wybrana starostą zaczyna nieciekawie wyłamując się z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie rozpoczęto procedowanie związane z wyborem wicestarosty. Trzeba też dodać że były starosta Zdzisław Antoń po wyborze nowego starosty powiedział także że musi obecnie wyjść z sali obrad, gdyż musi sprzątać pokój gdyż przed momentem właśnie przestał być starostą lubelskim.
Przed momentem ogłoszono wyniki wyborów na wicestarostę lubelskiego.Została nim Iwona Pulińska.
Chwilę temu rozpoczęto procedowanie odnośnie wyboru zarządu powiatu. Członkami zarządu powiatu zostali wybrani Konrad Banach, Andrzej Kłapeć i Zenon Mazelan.Członkowie zarządu powiatu wybierani są na wniosek starosty.
Po tym punkcie i podziękowaniach zamknięto obrady. Po zamknięciu obrad podano jeszcze informację o konieczności złożenia przez radnych w terminie 30 dni od Sesji oświadczenia majątkowego oraz oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu.
Jestem aktywnym działaczem społecznym i politycznym, pragnącym zmieniać świat na lepsze. Aktualnie, jako członek Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej realizuję projekt zatytułowany "Aktywny Senior". Dnia 11 grudnia 2013 w restauracji "Nowy Lotos" przy ul.Montażowej 14 w Lublinie odbędzie się moja konferencja w ramach tego projektu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam na to wydarzenie. Początek, godz.10. Wspomnę też, że wcześniej publikowałem artykuły na portalu "Wiadomości24.pl".Zachęcam do zapoznania się z nimi. Wystarczy wpisać w google Grzegorz Gołębiowski Lublin. Poza tym aktualnie jestem uczniem Policealnego Studium Europejskiego "Tebedukacja" o kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy.Niebawem zacznę odbywać staż, na który kieruje mnie Miejski Urząd Pracy.