BIZNES
Like

Cena wojny: konflikt w Donbasie a ukraińska gospodarka

08/08/2016
1020 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Donbas – największy region przemysłowy Ukrainy. Wojna na wschodzie doprowadziła do spadku tempa produkcji przemysłowej i wpłynęła na sytuację gospodarczą kraju.   Katastrofa dla biznesu i infrastruktury   Konflikt zbrojny w Donbasie przyniósł gospodarce regionu Ługańskiego i Donieckiego nadzwyczajne straty. Według danych Narodowego Instytutu Badań Strategicznych, produkcja przemysłowa (bez uwzględnienia części strefy, gdzie przeprowadzane są działania wojenne) spadła o 2,5 razy w porównaniu z rokiem 2014. Największy spadek produkcji odnotowała branża hutnicza – 42,6% oraz budownictwa maszyn – 46,3%. Analitycy określili, że małe i średnie przedsiębiorstwa obniżyły swoją aktywność gospodarczą o 80-90%, a to oznacza, że prawie 40 tys. z nich całkowicie zawiesiło swoją działalność.   W strefie działań wojennych uszkodzonych jest 1610 obiektów infrastruktury kolejowej, których odbudowa, według obliczeń, […]

0


Donbas – największy region przemysłowy Ukrainy. Wojna na wschodzie doprowadziła do spadku tempa produkcji przemysłowej i wpłynęła na sytuację gospodarczą kraju.

 

Katastrofa dla biznesu i infrastruktury

 

Konflikt zbrojny w Donbasie przyniósł gospodarce regionu Ługańskiego i Donieckiego nadzwyczajne straty. Według danych Narodowego Instytutu Badań Strategicznych, produkcja przemysłowa (bez uwzględnienia części strefy, gdzie przeprowadzane są działania wojenne) spadła o 2,5 razy w porównaniu z rokiem 2014. Największy spadek produkcji odnotowała branża hutnicza – 42,6% oraz budownictwa maszyn – 46,3%. Analitycy określili, że małe i średnie przedsiębiorstwa obniżyły swoją aktywność gospodarczą o 80-90%, a to oznacza, że prawie 40 tys. z nich całkowicie zawiesiło swoją działalność.

 

W strefie działań wojennych uszkodzonych jest 1610 obiektów infrastruktury kolejowej, których odbudowa, według obliczeń, kosztować będzie 866 milionów hrywien. Zrujnowane zostało 1561 km dróg ogólnego przeznaczenia, a także lotniska – „Donieck” (na jego przygotowanie do Euro 2012 wydano ponad 1,5 mld USD) oraz „Ługańsk”.

 

Efekt domino

 

Przed 2015 rokiem, Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował spadek PKB Ukrainy o 9% przy wzroście inflacji do 46% i kursie hrywny na poziomie 22 UAH za 1 USD. Nawiasem mówiąc, wartość hrywny spadła w 2014 roku niemal trzykrotnie w stosunku do dolara. Fala przeszła również przez system bankowy – przez bankructwo finansów publicznych państwa poniesiono stratę w wysokości 117 mld. hrywien.

 

Znany szwedzko-amerykański ekonomista Anders Oslund obliczył, że utrata Krymu w marcu 2014 roku zmniejszyła PKB kraju o 4%, wojna w Donbasie o 7% PKB, a dodatkowo 3% PKB Ukraina straciła przez odpływ inwestycji. Ekonomista apeluje – kraj potrzebuje finansowego wsparcia Zachodu. „Europa powinna pomóc Ukrainie w stabilizacji i wesprzeć rozpoczęte przez Kijów reformy. Bez reform organów państwowych Ukraina nie zwalczy korupcji i wpływu oligarchów, którzy opierają się reformom i chcą zachwiać demokracją. Rosja wygra przez to, że Ukraina pozostanie niezreformowana” – napisał ekspert w badaniach dla organizacji Project Syndicate.

 

Większość analityków uważa, że gospodarka może zacząć wychodzić z recesji, jeżeli sytuacja na wschodzie nie pogorszy się znacznie. Poprzedni kryzys wstrząsnął krajem w latach 2008-2009. Wtedy głównym problemem było zmniejszenie zewnętrznego popytu.   

 

Inwestorzy się przestraszyli

 

Biznes boi się inwestować pieniądze w kraju ze spornym terytorium i niestabilną gospodarką. W kwietniu br., na przykład, węgierski przewoźnik WizzAir podjął decyzję o wycofaniu się z Ukrainy z powodu małej atrakcyjności lokalnego rynku.

 

Optymiści spodziewają się, ze po otrzymaniu transzy z MFW i pomocy z UE i USA zagraniczni przedsiębiorcy będą działać aktywniej, a wyjście z kryzysu przewidywane jest już w ciągu dwóch lat.

 

Wspólnik zarządzający kompanii inwestycyjnej Capital Times Eric Neiman uważa, że najpierw na Ukrainę napłyną inwestycje z USA i Kanady. „Coś podobnego było w Polsce po upadku ZSRR. Tam też w pierwszej chwili napłynęły amerykańskie pieniądze i tylko im w zamian, ze znacznie wyższymi cenami, przyszedł niemiecki kapitał. Dla Ukrainy to nie najgorszy wariant” – jest o tym przekonany.

 

Stąd też, inwestorzy widzą potencjał w kraju, ale aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne potrzebna jest makroekonomiczna stabilizacja i efektywna walka z korupcją.

 

Tekst: Olga Konsewicz, partnerzy: www.peopleagencja.pl, www.idmedia.pl, www.chilitraders.com

 

0

hugopl

21 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758