BIZNES
Like

Różnice kulturowe w pracy Polaków i Afrykańczyków

08/08/2016
1049 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Afryka to obecnie coraz popularniejsza destynacja dla inwestorów. Rozwój firmy na tamtejszych rynkach często wiąże się z procesem rekrutacji mieszkańców Afryki. Z drugiej strony, Afrykańczycy coraz chętniej przyjeżdżają do Europy, aby szkolić swoje umiejętności i poszukiwać stałej pracy. Czy w związku z tym istnieją odmienne podejścia w procesach rekrutacji Afrykańczyków i Polaków? O ewentualnych różnicach podczas procesu rekrutacji i różnicach kulturowych rozmawiamy z ekspertami z Chili Traders Recruitment Agency.   Afrykę i jej kraje można zróżnicować na przykład ze względu na religię, kulturę czy stopień rozwoju gospodarki. Nie są to jednak wyznaczniki, które dyskwalifikują którekolwiek państwo i ich obywateli do pracy poza granicami ojczyzny. W szczególności nie są to powody do dyskwalifikacji Afrykańczyków ubiegających się o pracę w Europie.   […]

0


Afryka to obecnie coraz popularniejsza destynacja dla inwestorów. Rozwój firmy na tamtejszych rynkach często wiąże się z procesem rekrutacji mieszkańców Afryki.
Z drugiej strony, Afrykańczycy coraz chętniej przyjeżdżają do Europy, aby szkolić swoje umiejętności i poszukiwać stałej pracy. Czy w związku z tym istnieją odmienne podejścia w procesach rekrutacji Afrykańczyków i Polaków? O ewentualnych różnicach podczas procesu rekrutacji i różnicach kulturowych rozmawiamy z ekspertami z Chili Traders Recruitment Agency.

 

Afrykę i jej kraje można zróżnicować na przykład ze względu na religię, kulturę czy stopień rozwoju gospodarki. Nie są to jednak wyznaczniki, które dyskwalifikują którekolwiek państwo i ich obywateli do pracy poza granicami ojczyzny. W szczególności nie są to powody do dyskwalifikacji Afrykańczyków ubiegających się o pracę w Europie.

 

Według Grzegorza Proboli, dyrektora zarządzającego w Chili Traders Recruitment Agency, Afrykańczycy przyjeżdżają do pracy do Polski i zdają sobie sprawę, że muszą dostosować się do realiów pracy i życia w Polsce. Zazwyczaj zajmuje im to trochę więcej czasu niż Europejczykom, którym bliżej do naszej mentalności, ale są niezwykle zdeterminowani. Ci, którzy zdecydowali się na przyjazd, stawiają przed sobą określony cel w życiu zawodowym lub dokładnie wiedzą, z jakich powodów opuścili swoją ojczyznę.

 

Zapytany o to, na jakie szczególne aspekty rekrutacji Afrykańczyków zwraca się uwagę, Grzegorz Probola odpowiada: Jak w każdej rekrutacji, zwracamy uwagę przede wszystkim na profil kandydata (doświadczenie, umiejętności, ale także możliwości relokacyjne). Ważne jest dla nas to, czy kandydat bierze pod uwagę powrót do swojego rodzimego kraju, gdyby praca tego wymagała albo czy chciałby pracować w jakimś konkretnym miejscu/firmie na świecie. Oczywiście zawsze chcemy wiedzieć w jakich profesjach i zadaniach kandydat dobrze się czuje i chciałby pracować, a w jakich zupełnie nie ma doświadczenia. W związku z tym, że jesteśmy nastawieni na specjalistów sprzedażowych, pytamy o znajomość norm i przepisów, rynku i specyfiki danej branży. Ważne jest dla nas osadzenie kulturowe i znajomość języków. Zazwyczaj w procesach stosujemy elementy Assessement Center, za pomocą których badamy m.in umiejętności sprzedażowe. Staramy się by kandydaci biorący udział w naszych procesach rekrutacyjnych zawsze znali profil firmy, specyfikę stanowiska, narzędzia i warunki przyszłej pracy.

 

Można by się zastanawiać czy są jakieś konkretne wymagania stawiane Afrykańczykom, którzy chcą pracować w Polsce? Okazuje się, że obywatelstwo nikogo nie przekreśla, a wymagania są zależne od danego stanowiska. Jednak zauważamy, że jeszcze nie wszystkie firmy są na Afrykańczyków otwarci – nie widzą w nich potencjału. Wiąże się to z brakiem zainteresowania inwestowania firm w Afryce, a co za tym idzie zauważenia potrzeby zatrudnienia kogoś stamtąd, kogoś osadzonego kulturowo. Jako eksperci w rekrutacji Afrykańczyków, mamy nadzieję, że ta tendencja szybko ulegnie zmianie.

 

Jak widać, specjaliści potwierdzają rozwijający się obecnie w Polsce trend do inwestowania w krajach afrykańskich i docenianie pracowników pochodzących z tamtego rejonu. Wyznanie, religia czy też obywatelstwo nie mają znaczenia w procesie rekrutacji. Liczy się determinacja kandydatów i ich dopasowanie do konkretnego stanowiska pracy.

 

Opracowanie: Chili Traders Recruitment Agency www.chilitraders.com, autor tekstu: Magdalena Patejko, wsparcie merytoryczne: Grzegorz Probola, polub nas na www.facebook.com/chilitraders

 

0

hugopl

21 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758