Siwe włosy to nie tylko oznaka zbliżania się do jesieni życia. W obecnych czasach obserwujemy, że proces ten często „dopada” ludzi coraz młodszych i kiedy już się zacznie to postępuje bardzo szybko. Siwienie takie może być zapowiedzią lub oznaką poważnych problemów zdrowotnych zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy. Jedną z takich chorób jest zespół przewlekłego zmęczenia.
Do syndromu przewlekłego zmęczenia może dojść na skutek silnego i długotrwałego stresu, przepracowania i nadmiaru obowiązków, infekcji wirusowej lub bakteryjnej, zatrucia toksynami, nadużywania alkoholu, cukru, kawy, stymulantów w tym narkotyków, tabletek antykoncepcyjnych, niektórych leków, niedoboru niektórych witamin lub minerałów. Najbardziej narażone osoby są w przedziale 20–30 lat, zwłaszcza kobiety. Osoby pracujące w zawodach takich, jak np. opieka nad osobami chorymi.
W ostatnich czasach liczba osób siwiejących przed trzydziestką wzrosła lawinowo. Siwienie takie często postępuje w dość szybkim tępie. Naturalna siwizna natomiast pojawia się najwcześniej koło czterdziestki i są to pierwsze siwe włosy. Proces naturalnego siwienia jest rozłożony stopniowo w czasie.
Przyczyną siwienia są wolne rodniki powstające w wyniku stresu oksydacyjnego ( tlenowego ). Dużą rolę w procesie siwienia odgrywa enzym katalaza. W mieszku włosowym powstaje nadtlenek wodoru czyli woda utleniona a woda utleniona to powszechnie znany rozjaśniacz do włosów.
Syndrom przewlekłego zmęczenia zbyt często mylony jest z depresją. Często też ludzie latami chodzą po lekarzach i trudno jest czegokolwiek się doszukać. Jakość życia chorego znacznie się pogarsza. Tymczasem zespół przewlekłego zmęczenia może prowadzic do poważnych następstw.
Co to jest zespół przewlekłego zmęczenia, jego objawy oraz jak go odróżnić od depresji?
Jakie jeszcze choroby może sygnalizować siwienie?
Jaki wpływ mają siwe włosy ( zwłaszcza przedwczesne siwienie ) na sukcesy zawodowe?
Pisze, fotografuje, filmuje dslr, interesuję się ekologią i naturalnymi terapiami, kocham piękno przyrody.
4 komentarz