Mimo zakończenia zimnej wojny podział świata jest dalej widoczny. Najlepiej to widać po tym dokąd wędruje produkowana przez obie strony broń. Giermkowie nie opuścili swoich panów, z wyjątkiem kilku, w tym Polska. Zimna wojna, ciepła wojna bez różnicy potrzebuje dostaw broni. Zimna się podobno skończyła, ale Rosja i USA pozostały wiodącymi dostawcami broni do krajów na całym świecie i w dalszym ciągu są głównymi mocarstwami militarnymi. Ostatnio znowu obserwujemy napięcia między tymi krajami . popatrzmy więc kto kogo zbroi i na jakim poziomie. USA dostarcza wiele broni swoim sojusznikom z NAT O i Bliskiego Wschodu, takich jak Turcja, Izrael i Arabia Saudyjska. Rosja dostarcza broń krajom BRIC, a także Iranowi, dla dużej części Azji południowo-wschodniej, oraz do północnej Afryki. Aby uczynić mapę bardziej czytelną proszę użyć przycisków CTRL(+) – potem CTRL […]
Mimo zakończenia zimnej wojny podział świata jest dalej widoczny. Najlepiej to widać po tym dokąd wędruje produkowana przez obie strony broń. Giermkowie nie opuścili swoich panów, z wyjątkiem kilku, w tym Polska.
Zimna wojna, ciepła wojna bez różnicy potrzebuje dostaw broni. Zimna się podobno skończyła, ale Rosja i USA pozostały wiodącymi dostawcami broni do krajów na całym świecie i w dalszym ciągu są głównymi mocarstwami militarnymi. Ostatnio znowu obserwujemy napięcia między tymi krajami . popatrzmy więc kto kogo zbroi i na jakim poziomie.
USA dostarcza wiele broni swoim sojusznikom z NAT O i Bliskiego Wschodu, takich jak Turcja, Izrael i Arabia Saudyjska.
Rosja dostarcza broń krajom BRIC, a także Iranowi, dla dużej części Azji południowo-wschodniej, oraz do północnej Afryki.
Aby uczynić mapę bardziej czytelną proszę użyć przycisków CTRL(+) – potem CTRL (-).
Podane liczby ujawnia ze Sztokholm International Peace Research Institute i obejmują dane za lata 2012-2013 obrazują dla kogo głowni dwaj rywale dostarczali uzbrojenie. USA zaopatruje 59 krajów, którym Rosja nie sprzedaje broni, podczas gdy Rosja eksportuje tylko do 15 krajów, które nie otrzymują broni z USA .
Piętnaście krajów zaopatruje się w broń i w USA i w Rosji: w tym Brazylia, Indie, Afganistan i Irak.
Największym importerem broni z USA są Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zakupiły broni za ponad 3,7 mld $.. Rosja najwięcej eksportuje broni do Indii, wysłała je za ponad 13,6 mld $.
Ogólnie Stany Zjednoczone sprzedały obcym państwom broni za 26,9 mld $ , podczas gdy Rosja wysłała jej za ponad 29,7 miliardów dolarów .
Co ciekawe USA zakupiły od Rosji uzbrojenie za 16 milionów dolarów. Była to część transakcji wartej 1 miliard dolarów, dotyczącej śmigłowców które USA dostarczają siłom bezpieczeństwa Afganistanu , które są już z rosyjską bronią obeznane.
Trzeba pamiętać że Szwedzi nie operują realnymi kosztami transakcji, a kosztem produkcji broni. Kwoty jakie są wymienione w zestawieniu określają wyłącznie wartość produkcji broni sprzedaży a nie kwoty, za jakie jest ona faktycznie sprzedawana. Ponadto SIPRI nie rejestruje eksportu broni określanej jako broń strzelecka.
Dla przykładu. W 2009 roku sześć Eurofighterów wycenionych na 55 milionów dolarów każdy zostało dostarczone przez Niemcy do Austrii. W związku z tym dostawę wyceniono w 330 mln. dolarów, choć prawdopodobnie rzeczywista wartość transakcji była na znacznie wyższą sumę. Także dla porównania. Kiedy New York Times podał że USA sprzedały w 2011 roku broń której wartość określono na 66,3 miliarda dolarów, SIPRI podało w swoich statystykach sumę15,4 mld. dolarów co odzwierciedlało jedynie koszty produkcji.