Komórki mózgowe z bardzo rzadkiego gatunku nowozelandzkich świń zostaną użyty jako próba w zapobieżeniu umierania ludzkich komórek mózgowych pacjentów z chorobą Parkinsona.
Pierwsza na świecie próba na czterech Nowozelandczykach z chorobą Parkinsona będzie polegała na tym, że komórki mózgowe zostaną pobrane od pewnego gatunku świń z wyspy Auckland po czym komórki te zostaną wstrzyknięte do ludzkiego mózgu.
Komórki będą ukierunkowane tam, gdzie została uszkodzona cześć mózgu pacjentów.
Joe Chal vel Chalubowicz
Foto: Dzikie świnie z wyspy Auckland;
Choroba Parkinsona powoduje drżenie, utratę ruchu i upośledzenie funkcji poznawczych i występuje wtedy, gdy komórki nerwowe w mózgu umierają lub są uszkodzone.
Naukowcy mają nadzieję, że czynnik wzrostu hormonów uwalnianych przez świńskie komórki mózgowe spowoduje odnowę umierających ludzkich komórki, które dołączą do istniejących komórek.
Foto: Prymitywna świnia (locha) z wyspy Auckland , Nowa Zelandia;
Gatunek tych zwierząt z wyspy Auckland został wybrany do badania, ponieważ jest wolny od wirusów najczęściej spotykanych u świń.
Neurolog Dr Barry Snow mówi, że badania na zwierzętach wykazały „niezwykły odrost” uszkodzonych komórek.
Próby na ludziach rozpoczną się we wrześniu na pierwszym pacjencie, a pozostałym trzem będą te injekcje zastosowane w późniejszym terminie.
Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona i zabiegi po kilku latach stają się nieskuteczne.
W artykule tym wykorzystano notkę z Uniwersytetu w Auckland oraz źródła własne.
Jeden komentarz