Zachodniopomorscy rolnicy wyjechali 29 maja 2013 roku ciągnikami na drogi krajowe. W ten sposób ponownie zamanifestowali swoje niezadowolenie wobec polityki Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy są oburzeni, że od trzech miesięcy od zakończenia strajku rolników w Szczecinie, nic się nie zmieniło. Rolnicy twierdzą, że wciąż w przetargach na zakup ziemi biorą udział osoby podstawione przez zagraniczne koncerny. – Dlatego 150 traktorów zaczęło blokadę w samo południe – stwierdził Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. Protest odbywał się na drodze krajowej numer 10, między innymi w miejscowościach Krąpiel, Suchań i Recz a także w Pyrzycach i Koszalinie. Edward Kosmal zapewnił, że rolnicy nie złamali prawa. – Jeździliśmy zgodnie z przepisami ruchu drogowego i zgodnie z przepisami chodziliśmy po pasach. Duża, ogólnopolska akcja […]
Zachodniopomorscy rolnicy wyjechali 29 maja 2013 roku ciągnikami na drogi krajowe. W ten sposób ponownie zamanifestowali swoje niezadowolenie wobec polityki Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy są oburzeni, że od trzech miesięcy od zakończenia strajku rolników w Szczecinie, nic się nie zmieniło.
Rolnicy twierdzą, że wciąż w przetargach na zakup ziemi biorą udział osoby podstawione przez zagraniczne koncerny. – Dlatego 150 traktorów zaczęło blokadę w samo południe – stwierdził Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. Protest odbywał się na drodze krajowej numer 10, między innymi w miejscowościach Krąpiel, Suchań i Recz a także w Pyrzycach i Koszalinie.
Edward Kosmal zapewnił, że rolnicy nie złamali prawa. – Jeździliśmy zgodnie z przepisami ruchu drogowego i zgodnie z przepisami chodziliśmy po pasach.
Duża, ogólnopolska akcja protestacyjna planowana jest na 14 czerwca 2013 roku na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Będzie to pierwsza rocznica protestu w Agencji Nieruchomości Rolnych, który zakończył się podpisaniem porozumień z ówczesnym ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.
Dwumiesięczna zimowa blokada ANR w Szczecinie, spotkania z prezesem Agencji Leszkiem Świętochowskim i ministrem Stanisławem Kalembą zakończyły się podpisaniem porozumienia. Jednak dokumenty, który miał okazać się skuteczną bronią w walce z tzw. słupami, według rolników, sytuacji nie uporządkowały.
Trzeba przyznać, że zachodniopomorscy rolnicy wydają się być osamotnieni w swojej walce. Media, w zasadzie, nabrały wody w usta, a o jakichkolwiek akcjach solidarnościowych nic nie słychać.
Drodzy Czytelnicy „Trzeciego Obiegi” ze Szczecina i okolic napiszcie do nas, zdajcie relację z protestu na Wałach Chrobrego 14 czerwca 2013 roku.
Protest zachodniopomorskich rolników powinna wesprzeć cała, nie tylko rolnicza Polska.
(Na podstawie: AgroNews)
Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Jeden komentarz