czyli jednolity sposob myślenia
Aldous Huxley już wiele lat temu w książce „Nowy wspaniały świat” napisał:
„W przyszłych, bardziej skutecznych dyktaturach prawdopodobnie będzie mniej przemocy niż w czasach Hitlera czy Stalina gdyż poddani dyktatora przyszłości będą zniewalani bezboleśnie przez oddziały doskonale wyszkolonych animatorów i inżynierów społecznych(…)
….postawy uczestników są zdeterminowane, nie poprzez jakieś poznanie czy rozsądek, ale przez uczucia i niepohamowane żądze. To właśnie w uczuciach i niepohamowanych pragnieniach tkwią korzenie ich wszelkich decyzji. Aby osiągnąć sukces w programowaniu ludzi, trzeba nauczyć się manipulacji ludzkimi emocjami i instynktami. Ktokolwiek pragnie kontrolować tłum musi znać klucz otwierający jego serce. To poprzez manipulacje „ukrytymi siłami” sztukmistrze reklamy powodują, że kupujemy tą, a nie inną pastę do zębów, rodzaj papierosów czy kandydata politycznego.
Hitler już wiele lat temu wiedział, że wszelka skuteczna propaganda powinna być ograniczona do kilku podstawowych potrzeb, a następnie wyrażona w kilku stereotypowych hasłach, które muszą być nieustannie powtarzane, gdyż tylko ich ciągłe powtarzanie ostatecznie daje sukces przez zapis danej koncepcji w pamięci tłumu.
Pierwsze badania Ricka Warrena w okolicy jego zboru dotyczyły pragnień i oczekiwań ludzi.
Okazuje się że już siedemdziesiąt lat przed pojawieniem się Ricka Warrena, Adolf Hitler nakreślając wizje i cele narodowi niemieckiemu, systematycznie badał i kontrolował ukryte lęki, nadzieje i podniety niemieckich mas. Kilkadziesiąt lat później „Ludzie Organizacji” po raz kolejny stają się rzeczywistością, a samodzielne myślenie ustępuje myśleniu kolektywnemu pod kontrolą wyszkolonych liderów. Metody te zostały wypróbowane już wiele lat temu w socjotechnicznych laboratoriach Stalina, Hitlera i Mao, a dzisiaj stosowane są na szkoleniach i treningach w przedsiębiorstwach na całym świecie, pod szyldem „Systemu Całościowego Zarządzania Jakością”.
„System Całościowego Zarządzania Jakością” to proces służacy do wykształcenia w uczestnikach, kontrolowanego, jednolitego sposobu myślenia, podporządkowanego interesom organizacji, a odgórnie zaplanowanego przez prowadzącego animatora. Oparty jest on na tzw „dialektyce heglowskiej”, wymyślonej przez psychologa Georga Wilhelma Friedricha Hegla, twórcę marksistowskich przemian społecznych i działa on na zasadzie: