Zrób to sam – czyli mój bożonarodzeniowy prezent dla społeczności Nowego Ekranu
Zrób to sam – czyli mój bożonarodzeniowy prezent dla społeczności Nowego Ekranu
Kilka dni temu kolega trybeus podrzucił temat "NINJA NA NOWYM EKRANIE"
Który następnie został podchwycony przez kolegę Ewidentnego Oszusta w jego wątku "Rozwiązanie problemu anonimowych ocen wpisów na Nowym Ekranie", w którym rozwinął wątek i wywołał dyskusję dotyczącą kilku pomysłów dotyczących udoskonalenia serwisu Nowego Ekranu.
Tym razem przyszła kolej na mnie, tyle że ja posunę się krok dalej, ponieważ nie tyle przedstawię różne propozycje, co zaprezentuję swój autorski i już działający dodatek do oprogramowania tej witryny, który każdy z Was będzie mógł w prosty sposób przetestować. Stwierdziłem, że trochę się pobawię, poeksperymentuję sobie, no i… coś z tego wyszło 🙂 Mało kto wie, że na działanie strony internetowej można w pewnym zakresie wpłynąć samodzielnie bez potrzeby angażowania właściciela serwisu. Oczywiście ten sposób działania w niczym nie ingeruje w funkcjonowanie serwerów, witryny, a jedynie zmienia wygląd i zachowanie tego, co wyświetla się u nas na przeglądarce.
Niemal każdy z nas widział, jak skype swoimi dodatkami modyfikuje strony internetowe w ten sposób, że wyszukuje na nich numery telefonów, a następnie pod nie podkłada odpowiednie tło i pewne przyciski umożliwiające nawiązanie połączenia. Podobnie i dodatek do przeglądarki firefox – downloadhelper, który umożliwia ściąganie filmów z youtube na dysk lokalny – również obok kontrolki do oglądania tego filmu na youtube umieszcza swoją ikonkę, dzięki której w sposób łatwy możemy ten film zapisać sobie na dysk.
Ja do tego wykorzystałem inną technologię – javascript. Ma ona swoje wady i zalety – z zaletą to jest to, że nie trzeba jej instalować, działa pod wieloma przeglądarkami, a jak się spodoba, to redakcja NE będzie miała możliwość umieszczenia jej na serwerze, aby te dodatki zawsze działały. Również w łatwy sposób można to przetestować. Wystarczy tylko utworzyć odpowiednią zakładkę i umieścić w jej polu url następujący kod:
javascript:void((function(){var%20e=document.createElement(’script’);e.setAttribute(’type’,’text/javascript’);e.setAttribute(’charset’,’UTF-8′);e.setAttribute(’src’,’http://trotylus.com/misc/ne/plugin/ne_gz_plugin.min.js?r=’+Math.random()*99999999);document.body.appendChild(e)})());
Ten kod wczytuje z zewnętrznego serwera odpowiedni skrypt mojego autorstwa, który modyfikuje działanie witryny NE.
Można również ten kod ulokować w zakładce, dzięki czemu jednym kliknięciem pojawią się pewne dodatki na stronie (o tym jak to zrobić, powiem pod koniec).
Wada tego rozwiązania to taka, że jak się nie spodoba redakcji, a spodoba się użytkownikom, to za każdym razem po odświeżeniu strony trzeba będzie kliknąć w tę zakładkę, aby te funkcjonalności uruchomić.
A więc przejdźmy do rzeczy – jakie zmiany ten dodatek wprowadza:
1. szybki podgląd komentarza, którego dotyczy dana odpowiedź. Skrypt odszukuje tego na podstawie tematu domyślnego – jeśli nie został zmieniony, to będziemy mieli szybki podgląd po najechaniu na temat odpowiedzi:
2. Dodawanie bloggerów i komentatorów do czarnej listy (dzięki czemu ich komentarze będą zwijane i nie trzeba będzie się przedzierać przez treści tych komentatorów, którzy nas nie interesują). Na zdjęciu widać, że ukryte zostały komentarze Łażącego Łazarza i prezydenta RzBiK-a (ich dla celów testowych umieściłem w swojej czarnej liście):
Danego użytkownika umieszcza się w czarnej liście dzięki specjalnemu podmenu, które pojawia się przy najechaniu na danego autora komentarza:
Jak widzimy, w tym menu mamy:
Jeśli dodamy użytkowników do tej czarnej listy, to zostaną oni zapisani u nas w cookiesach (na 100 dni od daty ostatniej modyfikacji tejże listy) i następnym razem przy uruchomieniu tego dodatku ich komentarze zostaną automatycznie zwinięte. Wówczas na górze pojawi nam się dodatkowa pozycja "zablokowani":
A po najechaniu na to kursorem otworzy nam się lista tych zablokowanych osób, które można odblokować:
3. Modyfikacja formularza dla komentarzy:
Jak widzimy, pojawiły się tam 4 dodatkowe przyciski – 'i’, 'b’, 'u’ i 'quote’. Po zaznaczeniu danego tekstu i wciśnięciu przycisku on oznakuje ten fragment tekstu, który który bez dodatku będzie wyglądał tak:
a z dodatkiem tak:
Dodawanie zakładki dla firefoxa:
Klikamy na pasek zakładek, a następnie na "Nowa zakładka".
W polu nazwa piszemy cokolwiek, a do pola Adres wklejamy ten kod:
javascript:void((function(){var%20e=document.createElement(’script’);e.setAttribute(’type’,’text/javascript’);e.setAttribute(’charset’,’UTF-8′);e.setAttribute(’src’,’http://trotylus.com/misc/ne/plugin/ne_gz_plugin.min.js?r=’+Math.random()*99999999);document.body.appendChild(e)})());
następnie zatwierdzamy przyciskiem dodaj. Po dodaniu, jak będziemy na stronie danego postu, możemy te funkcjonalności uruchomić zwykłym kliknięciem na tę zakładkę.
W Internet Explorerze robimy podobnie. Dodajemy na początek jakąkolwiek nową zakładkę, a następnie modyfikujemy jej ustawienia:
Możliwości rozwoju:
Wszelkie błędy prosiłbym oznaczać słowem "Błąd" w temacie komentarza, a propozycje słowem "propozycja" – ta na wypadek, gdyby tych komentarzy było bardzo dużo i miałbym trudności w przedzieraniu się przez nie.
Komentarze nie na temat będą usuwane.