21 lutego zmarło dwóch obrońców życia: dr Bernard Nathanson i o. Andrzej Rębacz CSsR. Wklejam ze strony Human Life International Polska, bo chciałam, żeby ta informacja zaistniała na Ekranie. Bernard Nathanson, amerykański lekarz ginekolog-położnik, profesor nauk medycznych Cornell University, były aborcjonista, a następnie wielki obrońca życia i działacz ruchów pro-life zmarł 21 lutego 2011 r. w swoim domu w Nowym Jorku. Przyczyną zgonu była choroba nowotworowa. Dr Nathanson miał 84 lata. Nathanson ukończył studia medyczne na University of Medicine Facility w Montrealu. Specjalizował się w ginekologii i położnictwie. Zawód lekarza wykonywał w stanie Nowy Jork od 1952 r. Przez wiele lat dr Nathanson, współzałożyciel National Abortion Rights Action League (organizacja działająca na rzecz powszechnego prawa do aborcji), był jednym z […]
21 lutego zmarło dwóch obrońców życia: dr Bernard Nathanson i o. Andrzej Rębacz CSsR.
Wklejam ze strony Human Life International Polska, bo chciałam, żeby ta informacja zaistniała na Ekranie.
Bernard Nathanson, amerykański lekarz ginekolog-położnik, profesor nauk medycznych Cornell University, były aborcjonista, a następnie wielki obrońca życia i działacz ruchów pro-life zmarł 21 lutego 2011 r. w swoim domu w Nowym Jorku. Przyczyną zgonu była choroba nowotworowa. Dr Nathanson miał 84 lata.
Nathanson ukończył studia medyczne na University of Medicine Facility w Montrealu. Specjalizował się w ginekologii i położnictwie. Zawód lekarza wykonywał w stanie Nowy Jork od 1952 r.
Przez wiele lat dr Nathanson, współzałożyciel National Abortion Rights Action League (organizacja działająca na rzecz powszechnego prawa do aborcji), był jednym z największych na świecie zwolenników przerywania ciąży i działał aktywnie na rzecz jej legalizacji. Uśmiercił nawet własne dziecko. W artykule opublikowanym w prestiżowym „New England Journal of Medicine” (1974 r.). publicznie przyznał, że jest odpowiedzialny za ponad 60 tys. aborcji. Później mówił o 75 tys. dzieci. Osobiście wykonał 5 tys. aborcji, za inne wziął odpowiedzialność jako ordynator i dyrektor abortarium.
Nathanson ściśle współpracował z Betty Friedan w słynnej sprawie Roe przeciwko Wade, która była sądową batalią o zalegalizowanie aborcji w Stanach Zjednoczonych. Wygrali.
Po legalizacji w 1970 r. możliwości aborcji w stanie Nowy Jork, dr Nathanson otrzymał nominację na dyrektora największej kliniki aborcyjnej w świecie, Center for Reproductive and Sexual Health (CRASH). Nathanson dokonywał także wielu doświadczeń na ludzkich embrionach.
W 1973 r. dr Nathanson został ordynatorem wydziału położniczego w szpitalu św. Łukasza w Nowym Jorku. Po raz pierwszy zainstalowano tam ultrasonograf, najnowocześniejszą wtedy aparaturę, za pomocą której można było obserwować płód. Po kilku latach dr Nathanson publicznie oświadczył, że zmienił swoje poglądy odnośnie do aborcji i jest za całkowitą ochroną życia nienarodzonych.
Dr Bernard Nathanson stał się zagorzałym przeciwnikiem przerywania ciąży i stosowania eutanazji. W 1984 r. nakręcił dokumentalny film pt. „Niemy krzyk”, pokazujący bez ogródek brutalną prawdę o aborcji. W 1987 r. w filmie „Zaćmienie rozumu” (Eclipse of Reason) pokazał aborcję pięciomiesięcznego dziecka. Widzowie mogli zobaczyć, jak pokazywany w filmie płód, stara się uciec przed narzędziami medycznymi abortera i walczy o życie. Dokument zdobył nagrody na pięciu festiwalach filmów dokumentalnych.
Nathanson ujawnił kulisy polityki aborcjonistów oraz stosowaną przez nich socjotechnikę. Podkreślał, że zwolennicy aborcji celowo podają fałszywe dane dotyczące wielkości podziemia aborcyjnego oraz liczby zgonów w wyniku nielegalnych zabiegów – „To była taktyka samonapędzającego się kłamstwa, które odpowiednio często powtarzane potrafi przekonać opinię publiczną”.
Dr Bernard Nathanson wielokrotnie mówił, że jako aborcjonista był pojętnym uczniem nazistowskiego ministra propagandy Josepha Goebbelsa, który twierdził, iż kłamstwo powtarzane tysiąc razy za tysiąc pierwszym razem staje się prawdą.
W 1996 r. dr Nathanson uzyskał dyplom w dziedzinie bioetyki na Vanderbilt University w Nashville.
Przez wiele lat Nathanson był ateistą. Nawrócił się na katolicyzm. W grudniu 1996 r. został ochrzczony przez kardynała Johna O’Connor w katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Matką chrzestną została Joan Andrews Bell, która ponad rok spędziła w więzieniu za blokowanie wejścia do kliniki aborcyjnej.
Dr Nathanson jest autorem trzech książęk: „Aborting America” (1979 r.), “The Abortion Papers: Inside the Abortion Mentality” (1984 r. wspólnie z Adele Nathanson) i “The Hand of God: A Journey from Death to Life by the Abortion Doctor Who Changed His Mind” (1996 r., autobiografia).
Dr Bernard Nathanson, jako obrońca życia, był twórcą wielu głośnych kampanii antyaborcyjnych. Był również autorem apelu do Baracka Obamy, w którym skrytykował prezydenta USA za proaborcyjną postawę.
Ostatnie lata życia Bernard Nathanson spędził przykuty do łóżka. Ciężko chory nie zaprzestawał jednak działać na rzecz obrony życia. Do końca swoich dni mówił o złu aborcji. W pamiętniku zanotował: "Znam każdy aspekt aborcji". Dlatego jego świadectwo jest tak owocne.
Uroczystości pogrzebowe dr. Bernarda Nathansona odbędą się w Nowym Jorku. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w Katedrze św. Patryka. Głównym celebransem będzie abp Timothy M. Dolan, ordynariusz archidiecezji nowojorskiej.
***
"Uciekam się do Twego miłosierdzia, Boże łaskawy, któryś sam jeden jest tylko dobry. Choć nędza moja wielka i przewinienia liczne, jednak ufam miłosierdziu Twemu, boś jest Bóg miłosierdzia i od wieków nie słyszano ani nie pamięta ziemia, ani niebo, by dusza ufająca miłosierdziu Twemu została zawiedziona.” („Dzienniczek” św. Siostry Faustyny – 1730).
W nocy 20/21 lutego w Warszawie, zmarł o. Andrzej Rębacz CSsR, redemptorysta, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Odszedł do Pana po kilkumiesięcznych zmaganiach z chorobą nowotworową. Miał 74 lata. Przeżył 50 lat w kapłaństwie i 56 lat w Zgromadzeniu Redemptorystów.
zdjęcie www.redemptor.pl
Ojciec Rębacz jasno i wyraźnie głosił prawdę o wymaganiach Ewangelii. Serwisy informacyjne przypominają, jak podczas uroczystej Mszy św. z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa, sprawowanej we wrześniu ub.r. na Jasnej Górze, ubolewał nad przemianami w ojczyźnie, które odbiegają od Bożego wzorca.
„Co my robimy z wolnością i z Ojczyzną? Dałeś nam wolność, a w naszym Kraju z roku na rok przybywa par mieszkających bez ślubu. Wydobyliśmy się z zawisłości od drapieżnego sąsiada, a bezkrytycznie, bezmyślnie oddajemy się w szpony liberalnej mody, narzucanej celowo przez media, która niszczy sumienia, rujnuje małżeństwa i rozbija rodziny” – mówił. Zachęcał duszpasterzy rodzin i odpowiedzialnych za poradnictwo rodzinne do wzmożonej troski o rodziny.
„Był wierny doktrynie Kościoła, ale nie brakowało mu cierpliwości w wysłuchiwaniu tych, którzy mieli odmienne pomysły dotyczące spraw moralnych” – wspomina Zmarłego bp Stanisław Stefanek z Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny.
O. Andrzej Rębacz urodził się 21 października 1936 r. w Rdzuchowie Kolonia k. Radomia. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Redemptorystów w Tuchowie oraz fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Śluby wieczyste złożył w 1958 r. w Tuchowie. Tamże w 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1962-1976 był duszpasterzem akademickim w Krakowie. W latach 1971-1990 wykładał w WSD Redemptorystów w Tuchowie, w latach 1975-1981 pełnił tam funkcję dyrektora ds. studiów. W latach 1972-1975 był proboszczem w Krakowie. Od 1981 do 1987 r. był prowincjałem redemptorystów, a w latach 1987-1990 sprawował funkcję rektora WSD w Tuchowie. Następnie do 1993 r. był rekolekcjonistą i duszpasterzem małżeństw niesakramentalnych w Toruniu oraz kapelanem tamtejszego hospicjum.
W latach 1993-1995 o. Rębacz był wikariuszem prowincjała Zgromadzenia Redemptorystów, a następnie przełożonym klasztoru redemptorystów w Warszawie. Od 1997 r. pełnił funkcję dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Radzie Episkopatu Polski ds. Rodziny.
Do końca żywo interesował się sprawami Kościoła, Zgromadzenia Redemptorystów oraz duchową kondycją Polaków. Cechowała go duża wrażliwość na drugiego człowieka.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 24 lutego, Mszą św. o godz. 12.00 w kościele pw. św. Klemensa Hofbauera w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny, a homilię wygłosi prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok CSsR. Doczesne szczątki o. Rębacza zostaną złożone w grobowcu redemptorystów na Cmentarzu Wolskim. Modlitwom i konduktowi pogrzebowemu będzie przewodniczył bp Stanisław Stefanek, wieloletni przewodniczący, a obecnie członek Rady ds. Rodziny.
[Za: CSsR, BPKEP, eKAI – 21.02.2011 r.]