Matka która umieściła na Facebooku zdjęcie swojej trzyletniej córki otrzymała odzew jakiego się nie mogła spodziewać. Uczestnicy tego społecznościowego medium zaobserwowali w oku dziewczynki coś co okazało się nie odbiciem światła a groźną chorobą.
Większość ludzi zakłada że poświata w lewym oku dziewczynki jest wynikiem odbijającego się światła. Jednak niektórzy z przyjaciół pani Taylor, która umieściła zdjęcie na Facebooku oraz wielu pośród uczestników wiedziało lepiej i pilnie kontaktowało się z matką dziewczynki.
Delikatnie wyjaśniano tak :” Hej, jestem pewien, że to jest nic. Prawdopodobnie jest to tylko efekt świetlny, ale oko twojej córki sugeruje że może być problem z jej wzrokiem. Należałoby to jednak sprawdzić u lekarza.
Matka posłuchala i poszła z dziewczynką do okulisty.
Jak informuje New York Post u dziewczynki, Rylee Tylor, zdiagnozowano chorobę Coatsa.
Choroba Coatsa (łac. teleangiectasis retinae, morbus Coats, ang. Coats’ disease, exudative retinitis, retinal telangiectasis) – wrodzone, niedziedziczne, postępujące uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki. Choroba może przypominać przebiegiem siatkówczaka. Schorzenie opisał jako pierwszy szkocki okulista George Coats w 1908 roku. Choroba ujawnia się na ogół w pierwszych dziesięciu latach życia; jest częstsza u chłopców (69% dotyczy płci męskiej.
Przyczyna choroby nie jest obecnie znana. Opisano jednak przypadek choroby Coatsa jako pierwszej manifestacji dystrofii twarzowo-łopatkowo-ramieniowej, której przyczyną są mutacje typu delecji w locus 4q35.
W ciężkich postaciach choroba objawia się masywnymi wysiękami z wtórnym odwarstwieniem siatkówki. Może wystąpić biały refleks źreniczny (leukokoria), zez i niedowidzenie. W lżejszych postaciach objawem jest obniżenie ostrości wzroku.
Leczenie polega na obliterowaniu nieprawidłowych naczyń przy pomocy fotokoagulacji lub kriokoagulacji. W ciężkich przypadkach stosuje się drenaż płynu podsiatkówkowego i endolaserokoagulację. Niekiedy zachodzi konieczność witrektomii. (Wikipedia).
Choroba Coats’a jest bardzo rzadką chorobą, która może powodować ślepotę lub częściową utratę wzroku w jednym lub obu oczach. Na szczęście jeśli zostanie wykryta wcześnie, można jej zapobiegać.
Lekarze twierdzą, że głównym problemem z Coats jest to, że jej objawy są trudne do wykrycia, nawet dla osoby na nią cierpiącej.
Wizja pogarsza się stopniowo w jednym oku, a następnie przenosi się na drugie oko. Ponieważ ofiary tej choroby są zazwyczaj bardzo młode, nie zawsze są świadome co się dzieje, dopóki nie jest za późno.
Istotny problem z dziećmi polega na tym, że dziecko nie jest skłonne powiedzieć, „Mamusiu, nie widzę na moje prawe oko.” Zwykle przypadek choroby jest wyłapany w nieoczekiwany sposób. Gdy dziecko dochodzi do wniosku że nie widzi lub rodzice orientują się że dziecko nie widzi, to najczęściej zdarza się wówczas gdy utrata wzroku dotyczy już obydwu oczu.
Dzięki pomocy uczestników Facebooka Rylee Taylor otrzymała konieczną opiekę medyczną oraz niezbędne leczenie.
2 komentarz