Bez kategorii
Like

„Żądamy, by państwo wychowywało patriotów”

27/03/2012
388 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Wolność to stan, do którego człowiek dociera poprzez zasób wiedzy dotyczący kultury narodowej, relacji osobowej z dziedzictwem, w którym wyrasta. Chcemy, by miłość do ojczyzny nie została zadeptana przez rządzących.

0


 Ilustracja: Husaria podczas parady w 1605 roku w Krakowie przedstawiona na Rulonie polskim.

 

"Żądamy, by państwo wychowywało patriotów"

 

"Występujemy w obronie młodego pokolenia, które jest dopiero w drodze swojego rozwoju" — o apelu 28 organizacji społecznych ws. nauczania historii mówi prof. Jan Żaryn dla portalu Stefczyk.info

Stefczyk.info: Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza podpisał Pan apel do MEN ws. obrony nauczania historii. 28 organizacji społecznych wydało oświadczenie, solidaryzując się z ludźmi protestującymi w Krakowie. Dlaczego Państwo postanowiliście wydać takie oświadczenie?

Prof. Jan Żaryn: Na wstępie warto zaznaczyć, że organizacje, które podpisały się pod apelem, organizowały w Warszawie 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To nie jest przypadek, że łączę te dwa wydarzenia. Obie te inicjatywy wynikają bowiem z tej samej potrzeby – dania świadectwa, że jesteśmy patriotami. Obrona historii w szkołach – przedmiotu, który powinien być traktowany w sposób nadzwyczajny, to nie jest przysługa dla członków  korporacji nauczycieli historyków. To jest potrzeba wynikająca z tego, że chcemy, żądamy, by państwo polskie wychowywało polskich patriotów, dawało na to szansę młodemu pokoleniu. Chcemy, by miłość do ojczyzny nie została zadeptana przez rządzących.

W Apelu piszecie Państwo, że to młodzież traci na zmianach w programie nauczania

Występujemy w obronie młodego pokolenia, które jest dopiero w drodze swojego rozwoju. Jest więc również na drodze odkrywania prawdy, która jest już dla nas dostępna. To prawda o wolności. Wolność to stan, do którego człowiek dociera poprzez zasób wiedzy dotyczący kultury narodowej, relacji osobowej z dziedzictwem, w którym wyrasta. Im więcej zdobędzie przestrzeni bezpośredniego związku między sobą a wiedzą i dziedzictwem, tym mocniej będzie się potrafił obronić przed bieżącymi atakami mediów, atakami życia politycznego, atakami wypływającymi z relacji między osobami, które będą chciały skrócić sferę wolności, a nimi.

Występujemy w imię tych młodych ludzi. Oni nie do końca muszą sobie zdawać sprawę, że wolność to trud, że osiąga się ją dzięki pracy, dzięki rozpoznaniu reguł gry, które są na świecie. To wszystko jest rozpoznawalne najlepiej poprzez historię, poprzez wiedzę o przeszłości narodów oraz tę wiedzę, którą nazywamy kulturą narodów.

To pewien paradoks, że młodzież coraz częściej angażuje się w promocję historii, organizuje oddolnie obchody różnych rocznic, a rządzący marginalizują w tym samym czasie nauczanie historii

Rzeczywiście młodzi ludzie coraz chętniej biorą udział w obchodach ważnych rocznic. Młodzież szczęśliwie z pokolenia na pokolenie jest taka sama. Bardzo dużo jest wśród niej osób, które poszukują, które w sposób naturalny chcą rozpoznawać, a nie tylko interesować się narzucanymi ofertami, dominującym światem. Są, jak orzeł wylatujący z klatki. Chcą się wyrywać i pokazywać, że jest w nich chęć poszukiwania.

Postawa młodych ludzi wynikająca z ideowości, która powoduje, że uczestniczą oni w obchodach, czy nawet sami je organizują, to świadectwo, że potrzebują autentycznych autorytetów, postaci z przeszłości, które wykonały w swoim życiu wielkie zadania. To również sygnał, że oni chcą iść w ślady wielkich patriotów, żeby nie marnować swojego własnego życia. To rodzaj krzyku, że młodzież nie da się zamknąć w pseudowartościach, pseudoświecie, dającym ofertę, która nie jest niczym poza konsumpcyjnymi propozycjami. Młodzież chce więcej, chce wolności, która jest zdobywaniem życia i wypełnianiem zadań, które stoją przed każdym. One nie są łatwe, są równie trudne, lub choćby porównywalne do tych zadań, jakie stały przez przodkami, których honorujemy.

Rozmawiał Konrad Ignaciak

Cytowane za: Stefczyk.info

0

Andy-aandy http://blogmedia24.pl/blog/3727

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...

823 publikacje
236 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758