W najbliższych tygodniach, transakcja przejęcia 70 proc. akcji Polbanku przez Raiffeisena powinna zakończyć się podpisaniem umowy. Banki czekają jeszcze na zgody nadzorów finansowych. Operacyjne połączenie nastąpi za kilka miesięcy.
Porozumienie między właścicielem Polbanku, grecką grupą EFG Eurobank a austriacką centralą Raiffeisena zostało podpisane ponad rok temu. Początkowo planowano przeprowadzić transakcję do końca 2012 roku.
– Ta transakcja powinna zakończyć się finalnym podpisaniem umowy. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni uda nam się to zrealizować, bo w końcu wchodzi wiele podmiotów, m.in. nasz nadzór, nadzór europejski, nadzór austriacki, grecki. Te wszystkie strony muszą wydać zgody na nasze połączenie, najpierw na zakup przez Raiffeisen Bank International Polbanku, a później, po kilku miesiącach na finalną fuzję – mówi Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank.
Austriacki RBI odkupi większościowy pakiet Polbanku za 490 mln euro. Po połączeniu powstanie 6. pod względem wartości aktywów bank komercyjny w Polsce. Przejęcie Polbanku ma umożliwić Raiffeisenowi, dotąd obecnemu głównie w segmencie firm, rozwój na rynku detalicznym.
– Cała istota biznesowa tego połączenia wynika z komplementarności obydwu banków. Raiffeisen to bank korporacyjny, małych i średnich firm, bank klasy średniej i wyższej, a Polbank od początku był budowany jako bank detaliczny. Po połączeniu dwa banki stworzą potężny bank uniwersalny – zapewnia Piotr Czarnecki podczas Forum Bankowego 2012. I dodaje, że również w kwestii rozmieszczenia placówek oba banki dobrze się uzupełniają.
– Raiffeisen ze swoimi prawie 100 oddziałami jest w największych centrach biznesowych oraz w miastach, które gromadzą najwięcej klasy średniej i wyższej. Polbank dogęszcza naszą penetrację rynku w największych miastach, ale jest też w miastach powiatowych. Tylko w nielicznych przypadkach jest tak, że te oddziały są zbyt blisko – wyjaśnia prezes Raiffeisen Banku.
newseria.pl
Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.