„Niedokończone Msze Wołyńskie” – taki tytuł nosi wystawa przybliżająca martyrologium duchowieństwa wołyńskiego, ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.
„Niedokończone Msze Wołyńskie” – taki tytuł nosi wystawa przybliżająca martyrologium duchowieństwa wołyńskiego, ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Jej uroczyste otwarcie zaplanowano na 7 listopada 2011 r. o godz. 10.00 w Atrium Collegium Norwidianum KUL w Lublinie (Al. Racławickie 14).
„Nie chcemy rozdrapywać ran, które i tak wciąż krwawią, nie chcemy też powstania nowych, ale jednocześnie zapominać też nie można. To jest niedopuszczalne, to jest nie do pomyślenia. Chcemy się modlić za tych, którzy zginęli. Będę zawsze to powtarzał: chcemy dokończyć sprawowanie tych mszy świętych, które niegdyś zostały przerwane i pozostają niedokończone. Ginęli ludzie w kościołach i ginęli księża przy ołtarzach. Czy mamy prawo o tym zapomnieć? Mówiąc słowami psalmu: „Czy mogę zapomnieć o tobie Jeruzalem? Gdybym zapomniał o tobie, to niech uschnie moja prawica i język przyschnie do podniebienia!” – tak o tamtych tragicznych i okrutnych czasach mówi ks. bp Marcjan Trofimiak, ordynariusz Łucki (cytat pochodzi z książki W. Osadczego „Władyka Markijan. Wywiad rzeka z księdzem biskupem Marcjanem Trofimiakiem ordynariuszem diecezji łuckiej na Ukrainie”, Lublin-Łuck 2009, s.152).
Podczas otwarcia wystawy referat „Losy Kapłanów diecezji łuckiej w czasie II wojny światowej” wygłosi dr Leon Popek (IPN, Lublin). Odbędzie się także wystawa książek o tematyce wołyńskiej oraz promocja książki dr. Leona Popka „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo” – książka nominowana do nagrody Książka Historyczna Roku.
Organizatorami wystawy są: Centrum UCRAINICUM KUL, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Lublinie, Instytut Badań Kościelnych w Łucku.
Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna