Bez kategorii
Like

Wyniki sondażu: Dekalog najważniejszy. Większość za krzyżem i przeciw aborcji

05/06/2011
522 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Socjologowie z CBOS i Centrum Myśli Jana Pawła II postanowili spytać naszych rodaków, jak w roku 2011 oceniają wybrane elementy papieskiego przesłania do Polaków sprzed dwudziestu lat –

0


– na ile wypowiedziane wówczas papieskie diagnozy są bliskie temu, co dziś myślą.

 Ponad połowa (52%) Polaków skłonna jest widzieć w Dekalogu nie tylko podstawę ludzkiej moralności, ale również kanon zasad, na którym należałoby oprzeć obowiązujące w państwie prawo. Przeciwnego zdania jest 24% badanych.
 
Zdecydowana większość Polaków zgadza się też ze zdaniem, że „Kościół jest naszym wspólnym dobrem". Odsetek ten rośnie (z 69% do 87%).
 
Wiara religijna, Kościół i symbol krzyża pozostają zatem dla większości Polaków ważnym elementem zbiorowej tożsamości, zaś Dekalog – źródłem zasad życia zbiorowego.
 
Z licznych badań (szczególnie prowadzonych przez wiele lat przez CBOS, a także badań CMJPII z 2007 oraz innych) wiemy, że w ciągu ostatnich dwóch dekad polskich zwolenników opcji „pro-choice" wyraźnie ubyło, zaś „pro-life" – przybyło. Najbardziej (z 47% w roku 1992 do 26% w 2010) spadło poparcie opinii publicznej dla prawa do przerywania ciąży, gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji materialnej.
 
Społeczeństwo polskie w znakomitej większości odrzuca dziś motywowane ekonomicznie argumenty przeciw życiu (85% wyraża sprzeciw wobec zdania, że „można przyspieszyć zgon nieuleczalnie chorej osoby, gdy jej leczenie jest zbyt kosztowne", a 91% sprzeciw wobec zdania, że „ciążę można usunąć, gdy urodzenie dziecka przeszkodzi kobiecie w karierze zawodowej"). Znacznie bardziej podzieleni jesteśmy wtedy, gdy osobie, o której życie chodzi, grozi nieuleczalna choroba i cierpienie (zdania, że „ciążę można usunąć, gdy lekarz stwierdzi, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami" jest 55%, sprzeciwia się mu 31%; zdania, że „można pomóc umrzeć osobie nieuleczalnie chorej, gdy nie da się ulżyć jej cierpieniom" jest 40%, sprzeciwia się mu 47%")
 
Pomimo różnych, zależnych od szczególnych okoliczności, opinii w sprawie aborcji i eutanazji, 85% badanych w marcu Polaków uważa, że „zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci". Nie zgadza się z tym zdaniem 9% ankietowanych, 5% nie ma w tej sprawie opinii. W stosunku do ostatniego pomiaru z 2007 roku opinie Polaków znacząco przesunęły się w kierunku pro-life.
 
Badanie w dniach 12-17 marca 2011r. wykonał CBOS na zlecenie CMJPII. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie losowej 1109 dorosłych mieszkańców Polski. 
 
na podstawie materiału wpolityce   
 
 
 
 

 

 

0

antonioiwaldi

KLIKNIJ w nick, potem w slowo 'WIeCEJ', wreszcie w BANNER i DOL¥CZ do nas!

135 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758