Bez kategorii
Like

Wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego o stosunkach polsko-ukraińskich

06/07/2011
391 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Poniżej relacja z dyskusji nt Polsko-ukraińskie współżycie na pograniczu Pani Redaktor Beaty Wolańskiej z TVP Rzeszów. Dyskusja odbyła się w rzeszowskim Ratuszu. Polecam.

0


W stosunkach polsko-ukraińskich wróciliśmy do punktu wyjścia. Jest nawet gorzej bo nacjonalistyczna partia Swoboda gloryfikująca bohaterów UPA zdobywa w zachodniej Ukrainie coraz większe poparcie. Tak uważają wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy dziś zorganizowali spotkanie poświęcone tym ciągle trudnym sprawom. Byli kresowiacy, dziennikarze, ale przede wszystkim naukowcy, którzy na co dzień analizują wydarzenia po obu stronach granicy.

Niedziela 3 lipca, Lwów. Na uroczystości odsłonięcia nowego pomnika polskich profesorów zamordowanych 70 lat temu przez Niemców dochodzi do potężnego zgrzytu. Oleg Pankiewicz– przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej zamiast oddać hołd pomordowanym wygłasza przemówienie pełne nacjonalizmu i zarzutów wobec Polski i Polaków.
”W żadnym mieście Ukrainy nie demontowaliśmy pomników pamięci Polaków jak to miało miejsce w Chryszczatej w miejscu upamiętnienia Ukraińców. Spodziewamy się, że Polacy będą tak samo rozumieć nasze patriotyczne uczucia jak my rozumiemy ich. Spodziewamy się też że Polski Sejm nie uzna UPA za zbrodniczą organizację.”

Nikt nie zareagował. Choć i wcześniej i później padło wiele słów o strategicznym partnerstwie i współpracy. Nawet Polacy ze Lwowa uznali to za zgrzyt. Choć to nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie takie wystąpienie Swobody.
Choć dr Andrzej Zapałowski wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego były wiceprzewodniczący Delegacji parlamentu Europejskiego d.s. Ukrainy uważa podobnie jego zdaniem nie można tego lekceważyć.
”Proszę pamiętać kto wygłasza takie tezy. Przewodniczący administracji obwodowej Wiceszef Swobody – partii, której poparcie pięciu obwodach zachodniej Ukrainy sięga 40 procent, która rządzi we Lwowie Stanisławowie i Łucku. To jest naprawdę poważny problem.”

Podobnie uważa prof. Marian Malikowskiautor książki "Wybrane problemy stosunków polsko-ukraińskich".
”Żeby nie drażnić drugiej strony nie reaguje się w ogóle na to W ten sposób podsyca się te siły, które robią coraz więcej i skutki są odwrotne dokładnie To nie prowadzi do ograniczenia takich rzeczy a wręcz odwrotnie do sprawdzenia ile jeszcze można.”

Właśnie ciągle trudnym polsko-ukraińskim stosunkom i zbyt wielu zdaniem prof. Malikowskiego kompromisom i ustępstwom, poświęcona była konferencja w rzeszowskim ratuszu. Dyskutowali o nich naukowcy, dziennikarze ale też mieszkańcy miasta.

Beata Wolańska

 

Relacja  na stronie:

http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/wykladowcy-uniwersytetu-rzeszowskiego-o-stosunkach——polskoukrainskich/4836361

0

Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758