NEWS
Like

WOLNY CZYN: Prawo do jawnego procesu w Będzinie. Nowy proces A. Słomki

01/09/2015
908 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
WOLNY CZYN: Prawo do jawnego procesu w Będzinie. Nowy proces A. Słomki

W ramach kampanii wyborczej do samorządów jesienią 2014 r. KPN Niezłomni zorganizowali wiec wyborczy w Będzinie. Mówcy krytykowali władze miejskie. W związku z czym, wniosek o ukaranie Adama Słomki złożył prezydent Będzina, Łukasz Komoniewski (SLD). Proces w Sądzie Rejonowym w Będzinie ruszył 25 sierpnia b.r. Sędzia-przewodnicząca odmówiła zgody na nagrywanie przebiegu rozprawy przez dziennikarzy Wolnego Czynu gdyż – jak stwierdziła – w nagrywaniu „nie widzi żadnego interesu społecznego”. Pouczyła o możliwości zwrócenia się w tej sprawie do prezesa sądu. Jednak rozmowa z prezesem (pani Ewa Gradowska) nie zmieniła tego stanu rzeczy. Rozprawę w końcu odroczono na 22 września, godz. 9. Na budynku sądu w Będzinie po dziś dzień, a jest XXI wiek, jawnie wisi tablica gloryfikująca totalitarny ustrój komunistyczny i […]

0



W ramach kampanii wyborczej do samorządów jesienią 2014 r. KPN Niezłomni zorganizowali wiec wyborczy w Będzinie. Mówcy krytykowali władze miejskie. W związku z czym, wniosek o ukaranie Adama Słomki złożył prezydent Będzina, Łukasz Komoniewski (SLD).

Proces w Sądzie Rejonowym w Będzinie ruszył 25 sierpnia b.r. Sędzia-przewodnicząca odmówiła zgody na nagrywanie przebiegu rozprawy przez dziennikarzy Wolnego Czynu gdyż – jak stwierdziła – w nagrywaniu „nie widzi żadnego interesu społecznego”. Pouczyła o możliwości zwrócenia się w tej sprawie do prezesa sądu. Jednak rozmowa z prezesem (pani Ewa Gradowska) nie zmieniła tego stanu rzeczy. Rozprawę w końcu odroczono na 22 września, godz. 9.

Na budynku sądu w Będzinie po dziś dzień, a jest XXI wiek, jawnie wisi tablica gloryfikująca totalitarny ustrój komunistyczny i rosyjską okupację Polski (zob. zdjęcie i film). Sądząc z wyglądu – świeżo po renowacji. Pytanie do mediów „patriotycznych”: czy jest jakaś dżentelmeńska umowa, że również o tej tablicy „nie trzeba głośno mówić”?

Komentarz

Zgodnie z prawem wewnętrznym Polski i wiążącymi nadrzędnymi traktatami międzynarodowymi, rozprawę można utajnić (i) ze względów obyczajowych, (ii) z uwagi na porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwowe w społeczeństwie demokratycznym, (iii) gdy wymaga tego dobro małoletnich lub (iv) gdy służy to ochronie życia prywatnego stron albo też (v) w okolicznościach szczególnych, w granicach uznanych przez sąd za bezwzględnie konieczne, kiedy jawność mogłaby przynieść szkodę interesom wymiaru sprawiedliwości.

W rzeczywistości, prawo do jawnego procesu łamane jest w Polsce niemal zawsze.  Wolny Czyn i red. Mariusz Cysewski osobiście od lat w zakresie prawa Polaków do jawnego procesu postulują nowelizację mętnego i dwuznacznego, arbitralnie też stosowanego prawa karnego tak, by przynajmniej było ono niesprzeczne z obowiązującym nadrzędnym prawem międzynarodowym. Zob. np. petycję z 3 maja 2013 r.: https://sites.google.com/site/wolnyczyn/aktualnosci/3-maja-jawnosc-rozpraw-karnych-1 Na próżno.

Kontakt: tel. 511 060 559
ppraworzadnosc@gmail.com
https://www.facebook.com/groups/517163485099279
https://twitter.com/MariuszCysewsk
https://sites.google.com/site/wolnyczyn
http://www.youtube.com/user/WolnyCzyn
http://mariuszcysewski.blogspot.com
http://www.facebook.com/cysewski1

0

Wolny Czyn https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

W matriksie ""3 RP""... https://sites.google.com/site/wolnyczyn/

644 publikacje
103 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758