Pani Małgorzata Kidawa Błońska spotkała się tam z nauczycielami i widzami w kontekście projekcji filmu o Margaret Thatcher „Iron Lady” („Żelazna Dama”). Spotkanie poprowadził znany i lubiany za swój niepowtarzalny styl prezenter Artur Wolski.
Materiał w całości przygotowany przez portal www.vrota.pl i jego studio fotograficzne Photofanka. Autor: Cola Zinger Photofanka
Pani Kidawa Błońska zdradziła nam, że postać byłej premier Wielkiej Brytanii jest jej autorytetem. Zdaniem Pani przewodniczącej Margaret Thatcher podjęła wiele niepopularnych decyzji, w efekcie których musiała ona ustąpić ze stanowiska, jednak z czasem okazały się one bardzo dobre dla Wielkiej Brytanii. Pani przewodnicząca na spotkaniu z widzami powiedziała również, że pomimo, iż polityka jest grą zespołową to przy podejmowaniu ważnych decyzji polityk z reguły czuje się samotny tak jak tytułowa Żelazna Dama. Pani Przewodnicząca mówiąc o wprowadzaniu niepopularnych reform wspomniała o swoim pradziadku Władysławie Grabskim.
Małgorzata Maria Kidawa-Błońska z domu Grabska (ur. 5 maja 1957 w Warszawie) – polska polityk i producentka filmowa, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji., wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Prawnuczka prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Marii Wojciechowskiej oraz premiera Władysława Grabskiego i Katarzyny Grabskiej. Wnuczka Władysława Jana Grabskiego i Zofii Wojciechowskiej. Córka profesora Macieja Władysława Grabskiego i jego żony Heleny Grabskiej[2] z domu Nowakowskiej. Żona reżysera filmowego Jana Kidawy-Błońskiego, z którym ma syna Jana.
Reforma walutowa Władysława Grabskiego – wprowadzona 1 kwietnia 1924 roku reforma monetarna w Rzeczypospolitej, miała na celu zwalczenie hiperinflacji. W ramach udzielonych pełnomocnictw premier Władysław Grabski dokonał sanacji skarbu przede wszystkim poprzez wprowadzenie jednorazowego podatku majątkowego i radykalne cięcia kosztów administracji państwowej, a także egzekucję danin publicznych. Bez przeprowadzonej reformy skarbu reforma monetarna byłaby nieskuteczna. Rząd ustanowił również nową walutę – złotego (dotychczas obowiązywały marka niemiecka, korona austriacka, rubel carski, marka polska) i powołał jego emitenta – Bank Polski, który zastąpił Polską Krajową Kasę Pożyczkową jako wyłączny emitent waluty państwa polskiego. Przeprowadzono pełną wymianę marek polskich na złote, przy czasowym utrzymaniu w obiegu obu walut.
Nowa waluta została oparta na parytecie złota, wartość 1 złotego ustalono na równoważną 0,1687 grama złota. Reforma walutowa doprowadziła do ustabilizowania sytuacji gospodarczej i pozwoliła na rozwój Polski w latach 20. i 30. XX wieku. Złoty był do 1939 walutą w pełni wymienialną, o stabilnym kursie wymiany.
Więcej zdjęć ze spotkania pod linkiem vrota.pl/2012/03/kidawa-blonska-wnuczka-premiera-grabskiego-w-kinie-atlantic/
Kochani blogerzy i komentatorzy, co o tym myślicie w kontekście obecnej polityki i reform gabinetu Donalda Tuska?
Pisze, fotografuje, filmuje dslr, interesuję się ekologią i naturalnymi terapiami, kocham piękno przyrody.