Bez kategorii
Like

Władeza mało widoczna, a skuteczna

21/09/2012
445 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Władza występuje w różnej postaci, bywa często hierarchiczna, wpływa na ludzkie działanie nieraz w sposób niewidoczny poprzez wpływ na świadomość.

0


 Władza mało widoczna, a skuteczna

W potocznym znaczeniu mówiąc o władzy zdajemy sobie sprawę z jej hierarchizacji. W swym życiu człowiek rodzi się z pewnymi atrybutami władzy, które pozwalają mu na decydowaniu o życiu i losie składników przyrody, zwłaszcza flory i fauny. Władza ta jest obecna w życiu każdego człowieka nie tylko jako jej posiadanie ale i jej odczuwanie w stosunku do siebie. Wpierw jest to władza rodzicielska, potem pedagogów na różnych stopniach nauczania; W życiu zawodowym władzę posiadamy wobec innych lub jesteśmy jej podlegli wobec władzy nad nami zwierzchnika (kierownika, właściciela, lub nieformalnego autorytetu).

W strukturze społeczeństwa, wiele segmentów jego funkcjonowania przyjmuje system hierarchiczny władzy ( zwłaszcza w resortach siłowych), gdzie  zakres władzy i związanej z nią podległości, zbudowany jest na kształt drabiny, w której każdy jej wyższy stopień wyposażony jest w większy zakres władzy.

Społeczeństwa (narody) zorganizowane w państwa rządzą się poprzez władzę ustanowioną na zasadach demokratycznych, różnych form demokracji, gdzie władza pochodzi z wyborów, lub przez  władzę totalitarną, w której władza skupiona jest w rękach jednostki lub nielicznej grupy ludzi.

Najwyższą formą władzy są rządy prawa, czyli w ramach którego nawet władcy podporządkowują się (lub powinni podporządkować się) prawu. Ta najwyższa forma wladztwa (władzy) może być ustanowiona przez odpowiednie gremia (parlamenty), które uchwalają konstytucje, obowiązujące nieraz nawet kilka pokoleń.

Lecz nawet te najwyższej rangi akty prawne podlegają prawom naturalnym (w przypadku zdrowego organizmu społecznego). Czyli są formowane pod wpływem praw naturalnych, w które natura ( Bóg) wyposażyła człowieka. Rozumienie tych praw najwyższych, ich mądrości. Bywa często zniekształcane przez twórców  prawa stanowionego, ze względu na ograniczoność ich rozumu, intuicji i wrażliwości.

Twórcy prawa stanowionego to nie tylko aktualnie funkcjonujący przedstawiciele władzy, lecz także ich zaplecze np. prorocy, kapłani, twórcy ideologii, filozofowie itp. Niektórzy starają się na kształt prawa oddziaływać jawnie (przemówienia, publikacje, ilustracje, głosowania itp.) inni czynią to  poprzez tajne organizacje jak np. masonerię i inne tajne związki. Ów najwyższy szczebel praw stanowionych (konstytucja, ustawy, kodeksy, zarządzenia), zwłaszcza jego kształt będący wynikiem wpływów wspomnianego zaplecza, choć mało widoczny, jest nieraz  bardziej od innych elementów władzy (administracji rządowej i sądownictwa) skuteczny.

Ideologia może nieraz przełamać stojące wyżej w hierarchii prawa naturalne. Np. bolszewicy lub hitlerowcy mordując miliony ludzi gwałcili prawo naturalne (nie zabijaj) stanowiące istotę duszy ludzkiej. Zdarza się także, że istniejąca władza oparta na prawie stanowionym przestaje funkcjonować kiedy naruszy istotne prawa naturalne jak np. odwieczny szacunek ludzi dla Stwórcy, jego symboli i wierzeń. Ośmieszanie Proroka Mohameda spowodowało rozruchy w całym świecie muzułmańskim. Profanacja świątyni w Moskwie przez  kurewki Pussy Riot spotkała się o dziwo z aprobatą środków przekazu Zachodu i protestem wobec nałożonej na nie kary. U nas bezczeszczenie miejsc i symboli świętych jest bezkarne (Kuba Wojewódzki, Doda,  Nergal,  i inni) a osoby znieważające świętości chrześcijan, środki przekazu kreują na bohaterów. Czyżby więc bolszewizm wracał do nas tylnymi drzwiami? Czy wbrew prawu naturalnemu przejął już władzę w postaci niektórych praw stanowionych? Czy już nawet nie wolno ludziom wołać „Polsko obudź się”?, żeby nie narazić się doradcy Prezydenta?

0

redi

doc.dr Rudolf Jaworek,ekonomista,emeryt.Autor wielu publikacji gospodarczo - spolecznych i wierszy satyrycznych.

172 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758