Bez kategorii
Like

Wesele w bawarskim Landshut

28/02/2011
1478 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Miasto Landshut wraz z górującym nad nim zamkiem Trausnitz zostały założone przez księcia bawarskiego Ludwika I. Od 1231 roku miasto było siedzibą rodu Wittelsbachów, a od 1255 także książąt bawarskich.

0


 

 
   

 fot. Landshut

 

  fot. Zamek Trausnitz

 

 

W roku 1475 książę Jerzy Bogaty poślubił Jadwigę Jagiellonkę, córkę Kazimierza Jagiellończyka. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się od 1904 roku tzw. Wesele w Landshut (niem. Landshuter Hochzeit), początkowo organizowane co roku, po II wojnie światowej co 4 lata (następne planowane na czerwiec/lipiec 2013).

Od  końca XIV wieku Landshut był jednym z najważniejszych miast Bawarii, a zarówno szlachta, jak i mieszczaństwo profitowało ze złotego wieku. Czas bogatych książąt minął w 1503 roku po wygaśnięciu męskiej linii Wittelsbachów. Próba obejścia wcześniej określonego systemu dziedziczenia doprowadziła do wojny domowej (zwada landshutska lub landshutska wojna sukcesyjna) i do przyłączenia części landshutskiej do monachijskiej Bawarii. Miasto bezpowrotnie straciło na znaczeniu na rzecz obecnej stolicy kraju związkowego. Dzisiaj Landshut jest stolicą Bawarii Dolnej. Według historyka Marcina Kromera bawarscy wychodźcy z Landshut założyli w średniowieczu miasto Łańcut.

 
 

 

 

Landshut  stoi  w  cieniu najwyższej (130,6 m) ceglanej  wieży świata. Jest  to wieża bazyliki kapitulnej pod wezwaniem św. Marcina i św. Kastulusa. W roku 2004 miasto świętowało 800-lecie powstania.

 

 

   

 fot. Widok na bazylikę od strony rzeki Izary i z zamku Trausnitz

  

Niezliczone ilości osób ze wszystkich stron świata obejrzały już "Landshuter Hochzeit 1475" (landshuckie wesele 1475), festyn historyczny, który należy do największych w Europie. Ponad 2000 uczestników w średniowiecznych kostiumach powołuje znowu do życia pełną świetności uroczystość późnego średniowiecza – wesele Jadwigi, córki króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka, i Jerzego, syna landshuckiego księcia. 

 

 

 fot. Jadwiga Jagiellonka i Jerzy Bogaty (George the Rich of Bavaria)

 

 

 

Małżeństwo z polską królewną zostało wynegocjowane przez posłów w Krakowie w 1474 roku. Jesienią 1475 roku 18-letnia narzeczona wraz z ogromną eskortą wyruszyła w drogę i po dwumiesięcznej podróży dotarła do Landshutu. Tu książęta i biskupi przyjęli pannę młodą, a książę elektor brandenburski mówił o woli boskiej" z pożytkiem dla chrześcijaństwa i państwa".

 

 

  fot. W bazylice pod wezwaniem św. Marcina

 
 

W majestatycznej farze pod wezwaniem św. Marcina arcybiskup salzburski dokonał ceremonii zaślubin, po czym orszak weselny ruszył przez rozległe Stare Miasto (Altstadt).

 

 

 

 


 

 fot. Przemarsz orszaku weselnego przez Stare Miasto

 

 

Z góry, tak jak dziś, witał zamek warowny, "siedziby królewskiej godzien". Z okien domów damy podziwiały rycerzy podczas turnieju. W ratuszu cesarz poprowadził pannę młodą do pierwszego tańca, a dziesięć tysięcy gości bawiło się, tańczyło i ucztowało.

 

 

 

 fot. Zamek Trausnitz

 

 

Dzisiaj goście mogą obejrzeć festyn, który dzięki swej wierności historycznej stał się widowiskiem dokumentalnym. Przedstawienie w ratuszu zapoznaje widzów z emocjonującymi wydarzeniami roku 1475. Koncerty "Muzyka schyłku XV wieku" i "Laudate Dominum" wprowadzają w kulturę muzyczną, zaś burleska sceniczna   "Maskarada nocna" oraz tańce historyczne – w świat muzyki, tańca i gry scenicznej ówczesnej  epoki. W "Karczmie na Steckengasse" goście zanurzają się w życie średniowieczne przy muzyce, jadle i piciu. Widowiska nocne wprowadzają ich w nastrój wielkiego święta, podczas uroczystego przejścia orszaku weselnego pozdrawiają oni pannę młodą, zaś na placu turniejowym mogą podziwiać kunszt rycerski.

  

fot. Miasteczko rycerskie 

 

 

Źródło: materiały własne, landshuter-hochzeit.de, wikipedia

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

0

Hrabia Ups-Gafa

Najwiekszym zlem, na które cierpi swiat, to nie sila zlych, lecz slabosc dobrych - Charles Louis Montesquieu

225 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758