Bez kategorii
Like

Węgiel i słowa

23/05/2012
439 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

Teoria Słowa i chemia organiczna

0


(Poniższa notka ma charakter hipotezy, więc … proszę się rozluźnić i usiąść wygodnie w fotelu – jeśli takowy jest).

Zobacz: człowiek zbudowany jest w większości z węgla i wody … i wydziela węgiel i wodę w różnej postaci: w powietrzu wydychanym jest CO2 i para wodna, w moczu jest 96% wody i mocznik CO(NH2)2 – a tenże powstaje z reakcji CO2 z amoniakiem. W kale jest 75% wody i 15% bakterii – a te zbudowane są w 85% z wody i różnych (w większości) związków węgla.
We wszystkich tych reakcjach istotną rolę pełni również tlen i inne pierwiastki Tablicy Mendelejewa.

Więc to jest tak: organizm ludzki pobiera z przyrody wodę, tlen oraz różne związki węgla w postaci cukrów, białek i tłuszczy, które "przerabia" w organizmie a następnie wydala w zmienionej – a jednak tej samej formie – węgla i wody i związanego w ich związkach tlenu.

Czy nie wydaje się oczywiste, że związki te również uczestniczą w procesie myślenia, a nawet – są jego przyczyną?

1. Człowiek wymyśla tylko to, co ma w sobie

Człowiek nie potrafi wymyśleć niczego innego niż to, co ma w sobie (nie wiem czy to zdanie jest gramatycznie poprawne ale oddaje ono sens twierdzenia). Wszystkie wynalazki człowieka, związane są z mechanizmami istniejącymi w nim samym. Innymi słowy: człowiek nie potrafi wymyśleć czegoś, co nie byłoby elementem jego natury.

Nawet najbardziej wymyślne projekcje scince-fiction są ciągle bardzo "ludzkie". Tzn. mają elementy jego budowy oraz jego zachowań, sposobu reakcji, myślenia itp.

No więc, przejdźmy teraz do mózgu człowieka. To, że człowiek wymyślił komputer, dowodzi że taki "komputer" jest częścią jego – człowieka – struktury. I tu najbardziej logiczną analogią jest porównanie komputera do mózgu (uups!). Tak właśnie – nie mózgu do komputera ale komputera do mózgu – jako efektu i dowodu istnienia takiej struktury wewnątrz człowieka. W ujęciu potocznym zaciera się różnica znaczeń pomiędzy tym co jest skutkiem a tym co jest przyczyną.

Ale jeśli tak, to można sformułować również następujący wniosek:

2. Mózg pełni w organizmie człowieka dokładnie taką funkcję, jaką pełni komputer w życiu człowieka

Co to oznacza? Komuter przerabia dostarczone do niego informacje, natomiast – niezależnie od stopnia jego złożoności – nie jest w stanie myśleć samodzielnlnie (choć niektórzy twierdzą że jest to tylko kwestią czasu!). Podobnie mózg przerabia jedynie sygnały do niego docierające. Owszem wykonuje skomplikowane operacje "obliczeniowe" ale nie jest w stanie myśleć samodzielnie. Hmm … zabrzmiało paradoksalnie, ale konkludując – mózg jest tylko "zwykłym", choć niezwykle wyrafinowanym (specjalizowanym) czytnikiem informacji. Czytnikiem, który odczytuje i przerabia informacje z zewnątrz: świetlne, dźwiękowe, zapachowe, dotykowe i te zawarte w organizmie i dziejących się w nim przemianach tlenu, węgla i wody. No chyba, że to "przerabianie" nazwalibyśmy myśleniem. Ale w tym sensie myśli każdy zwykły komputer. Ktoś powie: no tak, ale człowiek poprzez to "przerabianie" informacji kreuje rzeczywistość. Oczywiście – ale wróciłbym w tym momencie do punktu pierwszego – wymyśla tylko to, co w nim już istnieje.

Pewnego pośredniego dowodu na to, że tak jest dostarczają badania neurochirurgiczne. Człowiek po usunięciu części mózgu nadal może żyć. Ba, zdarzają się wypadki całkowitego obumierania komórek mózgu przy zachowaniu wszystkich czynności fizjologicznych organizmu. Oznacza to, że nawet jeśli usuniemy mózg – człowiek nadal jest organizmem żywym – choć bardziej przypomina wtedy roślinę. 9do roślin wrócimy jeszcze później). Nie można tego powiedzieć o innych organach człowieka, a szczególnie o sercu. Bez serca człowiek żyć nie może.

3. Węgiel i słowa

Kiedyś sformułowałem takie twierdzenie: "Myślenie pochodzi z zewnątrz". W modelu mózgu jako czytnika (komputera) nabiera ono szczególnego znaczenia. Słowa i obrazy które powstają w mózgu mają swoje źródło w świecie zewnętrznym. Obrazy są efektem istnienia światła, a słowa – efektem istnienia węgla. Zobacz: w najprostszym i powszechnym procesie przyrodniczym z CO2, wody i przy udziale światła (fotosynteza) powstaje prosty cukier – glukoza. Glukoza zbudowana jest z sześciu węgli połączonych w pierścień lub ułożonych liniowo. Ta liczba sześciu węgli jest jakby podstawowa w późniejszych procesach przemiany materii w wyniku których – w naszym organizmie – powstają wielocukry (glikol), białka i tłuszcze. Można powiedzieć, że z tych 6 węgli wywodzą się (prawie) wszystkie "późniejsze" elementy naszego organizmu.

Jeżlei mózg jest tylko czytnikiem – to również z tej podstawowej struktury 6. węgli powstają jego myśli. Hmm … i znowu zabrzmiało paradoksalnie, ale – konkludując, ciągle dziejące się przemiany cukrów w naszym organizmie są przyczyną, powstawania myśli o różnej liczbie i różnej długości słów. Badając średnią długość słów w dowolnej wypowiedzi człowieka (proza, poezja itp.), uzyskujemy średnią maksymalną długość słowa – 6, 7, 8. (patrz: http://www.teoriaslowa.com/2009/03/literatura-piekna.html).

Można także powiedzieć, że przyroda nie lubi wyjątków i w tym konteście zauważyć, że wymyślona przez człowieka struktura związków chemicznych odpowiada dokładnie … strukturze naszego myślenia (co dowodzi punktu 1):

Są duże zbiory słów – tak jak są duże struktury makro i wielocząsteczek.
Są słowa w zdaniu – tak jak są cząsteczki w makrostrukturach.
I są wreszcie samogłoski i spółgłoski w słowie – tak jak są atomy w cząsteczkach.

A co z pamięcią? Nasz organizm zapamiętuje struktury powstałe w wyniku oddziaływań zewnętrznych … w każdej swojej komórce, w każdym drgającym łańcuchu węglowym. Częstotliwości drgań cząsteczek organizmu znajdują się w zakresie podczerwonym i mikrofalowym (około 10 do 12 Hz). Nałożenie dowolnego impulsu zewnętrznego np. fali dźwiękowej o częstotliwości 2000 Hz (średnia częstotliwość słyszalności człowieka), powoduje modulację drgań cząsteczek jak na załączonym poniżej obrazku. Jeżeli oddziaływanie powtarza się wielokrotnie kształt tej modulacji (zaburzenia) zostaje zachowany. Tak więc można rzec, że człowiek myśli całym ciałem a nie (tylko) mózgiem. Natomiast mózg pełni jedynie rolę komputera (czytnika) odczytującego myśli zapisane w organizmie.

Rys. Nałożenie oddziaływania cyklicznego niskiej częstotliwości (kolor czarny) na drgania o dużej częstotliwości (kolor czerwony), tworzy cykliczne zaburzenie modulowane (kolor niebieski).

0

vortaro

W poszukiwaniu istoty naszego myslenia.

33 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758