KULTURA
Like

W obliczu wroga

29/04/2013
846 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
W obliczu wroga

Serial „1920. Wojna i miłość” zaczyna się niczym stara seria kawałów – Polak, Rusek i Niemiec…. Przypadkowe spotkanie na froncie I wojny światowej trzech oficerów różnych armii – pruskiej, austro – węgierskiej i rosyjskiej (carskiej) staje się początkiem prawdziwej przyjaźni. No dobrze, zapyta ktoś, ale skąd skojarzenie z kawałami, skoro nie ma Polaka? Ano stąd, że choć różne noszą mundury to wszyscy są oni Polakami. Radość z odzyskanej niepodległości i życiowe plany trójki bohaterów brutalnie przerywa krwawy bolszewicki najazd… Losy trzech przyjaciół stają się pretekstem do ukazania bardzo zróżnicowanych postaw polskiego społeczeństwa w pierwszych latach niepodległości. Zaglądamy do warszawskich kabaretów, ziemiańskich dworków, koszar i na wieś spotykając całą plejadę najróżniejszych charakterów i zachowań. Zarysowane ostrą linią przybliżają jakże zróżnicowaną mentalność […]

0


Serial „1920. Wojna i miłość” zaczyna się niczym stara seria kawałów – Polak, Rusek i Niemiec…. Przypadkowe spotkanie na froncie I wojny światowej trzech oficerów różnych armii – pruskiej, austro – węgierskiej i rosyjskiej (carskiej) staje się początkiem prawdziwej przyjaźni. No dobrze, zapyta ktoś, ale skąd skojarzenie z kawałami, skoro nie ma Polaka? Ano stąd, że choć różne noszą mundury to wszyscy są oni Polakami.

Radość z odzyskanej niepodległości i życiowe plany trójki bohaterów brutalnie przerywa krwawy bolszewicki najazd…

Losy trzech przyjaciół stają się pretekstem do ukazania bardzo zróżnicowanych postaw polskiego społeczeństwa w pierwszych latach niepodległości. Zaglądamy do warszawskich kabaretów, ziemiańskich dworków, koszar i na wieś spotykając całą plejadę najróżniejszych charakterów i zachowań. Zarysowane ostrą linią przybliżają jakże zróżnicowaną mentalność mieszkańców trzech zaborczych dzielnic. Najwyraźniej odbija się to w charakterach właśnie głównych bohaterów. Ale nie tylko. Osobną kwestią jest postawa przedstawicieli narodowości dawnych państw zaborczych, choć w filmie sprowadzona została ona wyłącznie do osoby Rosjanina Lwa Sribielnikowa (Krzysztof Globisz), urzędnika kolejowego.

Zastanawiające, że w tak w sumie skrupulatnie analizującym polskie społeczeństwo porozbiorowe serialu został pominięty aspekt antagonizmów pomiędzy mieszkańcami dawnych dzielnic zaborczych. Doskonale wiadomo, że te antagonizmy nie tylko istniały w społeczeństwie, ale również były silne w polskiej armii, szczególnie wśród oficerów.

Dość istotnym elementem produkcji jest ukazanie zróżnicowanych postaw Polaków wobec ideologii komunizmu i dopiero zetknięcie z bolszewicką armią „leczy” złudzenia przynajmniej części społeczeństwa, jak to ma miejsce w przypadku Zofii Olszyńskiej (Karolina Chapko). Warto też zwrócić uwagę na niechętnie wspominany dziś – a ukazany w filmie fakt, że komunistyczni agitatorzy płacili zwerbowanym przez siebie ludziom, co w wyniszczonym wojną kraju nie pozostawało bynajmniej bez znaczenia.

Niewątpliwymi atutami serialu są zdjęcia Marka Traskowskiego i muzyka Zygmunta Koniecznego, lecz przede wszystkim na uznanie zasługuje znakomita praca aktorów. Szczególnie przekonująco wypadają w swych rolach odtwarzający ewidentne szwarccharaktery Michał Żurawski, jako komisarz polityczny Aleksander Sribielnikow oraz Eryk Lubos jako bolszewicki dowódca Tkaczenko. Obok nich wspaniale wypadają Katarzyna Maciąg jako Lulu Biedrzycka czy Lesław Żurek jako Miecio. Choć to zapewne w dużej mierze wynika ze scenariusza, gdyż aktorsko poprzeczka przez występujących w serialu została wysoko zawieszona.

Serial „1920. Wojna i miłość” można obejrzeć na stronach TVP.

Tytuł: 1920. Wojna i miłość, Polska 2010.

Gatunek: historyczny, wojenny, przygodowy

Reżyseria: Maciej Migas

Scenariusz: Janusz Petelski, Maciej Migas

Muzyka: Zygmunt Konieczny

Zdjęcia: Marek Traskowski

Obsada: Jakub Wesołowski, Wojciech Zieliński, Tomasz Borkowski, Lesław Żurek, Michał Żurawski, Danuta Stenko, Karolina Chapko, Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Eryk Lubos, Katarzyna Maciąg i inni.

0

Michał Nawrocki https://3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758