Artykuły redakcyjne
Like

Tolkien na ostro

29/04/2013
689 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Tolkien na ostro

Rock, a zwłaszcza jego „cięższe” gatunki, jak np. metal, bardzo często kojarzone są z satanizmem. Taka perspektywa jest z gruntu błędna. Po pierwsze pomija fakt, że rock jest formą ekspresji i jako gatunek muzyczny odnosi się do stylistyki – brzmienia, konstruowania frazy itd. Po drugie pomija fakt, że o ile stylistyka rockowa jest, choć wyjątkowo elastyczna, w jakiś sposób określona, o tyle nie ma żadnych wytycznych odnośnie tematyki rockowych tekstów. Przykładów na potwierdzenie powyższej opinii jest wiele. Jednym z ciekawszych w mojej opinii jest płyta Nightfall in Middle – Earth niemieckiej grupy Blind Guardian. Wszystkie teksty na płycie oparte zostały na powieści J. R. R. Tolkiena „Silmarillion” traktującej o wydarzeniach rozgrywających się przed opisanymi we „Władcy pierścieni”. Efekt połączenia brzmień […]

0


Rock, a zwłaszcza jego „cięższe” gatunki, jak np. metal, bardzo często kojarzone są z satanizmem. Taka perspektywa jest z gruntu błędna. Po pierwsze pomija fakt, że rock jest formą ekspresji i jako gatunek muzyczny odnosi się do stylistyki – brzmienia, konstruowania frazy itd. Po drugie pomija fakt, że o ile stylistyka rockowa jest, choć wyjątkowo elastyczna, w jakiś sposób określona, o tyle nie ma żadnych wytycznych odnośnie tematyki rockowych tekstów.

Przykładów na potwierdzenie powyższej opinii jest wiele. Jednym z ciekawszych w mojej opinii jest płyta Nightfall in Middle – Earth niemieckiej grupy Blind Guardian. Wszystkie teksty na płycie oparte zostały na powieści J. R. R. Tolkiena „Silmarillion” traktującej o wydarzeniach rozgrywających się przed opisanymi we „Władcy pierścieni”.

Efekt połączenia brzmień heavy / power metalu z tolkienowskim światem wypada niezwykle interesująco. Przede wszystkim dzięki wymieszaniu środków stylistycznych – od metalu poprzez różne odmiany rocka po muzykę klasyczną. Mówiąc wprost – dla zbudowania „klimatu” współgrającego z tekstami zespół sięgnął w te rejony muzyczne, gdzie mu akurat było potrzeba. Wykorzystując po mistrzowsku polifonię i podkreślając dramatyzm utworów pracą gitary prowadzącej w połączeniu z kapitalnymi aranżami wokalisty, który z równą łatwością śpiewa czystym głosem jak i ostrą, rockową manierą, Blind Guardian osiągnął zamierzony efekt. Słuchając Nightfall… nie da się nie zauważyć, że mamy do czynienia z dziełem głęboko przemyślanym od początku do końca.

Nie można też pominąć milczeniem wspaniałej okładki autorstwa Andreasa Marschalla, którego prace nader często zdobią wydawnictwa zespołów rockowych. W tym przypadku jest to kapitalna ilustracja do jednej z historii zapisanych w Silmarillionie – miłości Berena i Luthien Tinuviel.

Artysta: Blind Guardian

Tytuł: Nightfall in Middle – Earth

Gatunek: power / heavy metal

Wydawca: Virgin Records, 1998.

0

Michał Nawrocki https://3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758