tuskoland
W LUBELSKIM OKRADZIONO CZŁONKÓW KOMISJI WYBORCZEJ
Ktoś ukradł pieniądze. Należały do członków komisji.
Jednak do nieprawdopodobnego skandalu doszło w jednej z komisji wyborczej niedaleko Łęcznej (woj. lubelskie). Przewodnicząca komisji, która chciała wypłacić członkom pieniądze za pracę przy wyborach zobaczyła, że w kopercie, gdzie znajdywały się pieniądze, brakuje 1 tys. 600 zł.
– Na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy zniknęły. Przewodnicząca miała pieniądze od piątku. Najpierw trzymała je w domu, potem leżały w jednym z pomieszczeń lokalu wyborczego – wyjaśniła sierżant sztabowy Izabela Zięba z zespołu prasowego policji w Łęcznej, cytowana przez fakt.pl.
Śledztwo w tej sprawie wszczęła policja. „Trwa wyjaśnianie, kiedy i gdzie zakradł się złodziej. Mogło to się stać zarówno w domu przewodniczącej, jak i w komisji wyborczej” – wskazuje portal.
Wybory 2023. 173 przestępstwa i 312 wykroczeń,
W czasie całego dnia głosowania w wyborach parlamentarnych zgłoszono łącznie 173 przestępstwa. Do nieprawdopodobnego skandalu doszło jednak w jednej z komisji wyborczej niedaleko Łęcznej (woj. lubelskie). Ktoś wykradł pieniądze przeznaczone na wypłaty dla członów komisji.
W poniedziałek członek Państwowej Komisji Wyborczej Arkadiusz Pikulik przekazał meldunek policji na godzinę 21.00 na niedzielę, 15 października na zakończenie wyborów.
Podkreślił, że jeśli chodzi o przestępstwa określone w Kodeksie karnym, to od ostatniego meldunku, który był prezentowany, było ich 52. Jak dodał, najwięcej z nich – 42 czyny – dotyczyły niszczenia dokumentów wyborczych lub referendalnych.
Według Pikulika, jeśli chodzi o przestępstwa określone w Kodeksie wyborczym, to dotyczyły one przede wszystkim wyniesienia karty wyborczej. „W skali kraju były to 23 czyny” – dodał. Pikulik, poinformował też, że nie odnotowano żadnych przestępstw określonych w ustawie o referendum. „Łącznie jeśli chodzi o przestępstwa od początku działań czyli w czasie całego dnia głosowania były to 173 czyny” – powiedział członek PKW.
Pikulik przekazał też dane dotyczące wykroczeń. „Jeśli chodzi o wykroczenia określone w Kodeksie wykroczeń od ostatniego meldunku to jedynie 9 czynów. Było to zakłócanie porządku publicznego, bądź usuwanie, uszkodzenie ogłoszeń” – podkreślił. „Jeśli chodzi o wykroczenia określone w Kodeksie wyborczym – dodał – „to mamy ich od ostatniego meldunku 28 czynów”. Dodał, że najczęściej było to prowadzenie agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej – 24 czyny”.
Pikulik poinformował też, że odnotowano trzy zdarzenia, jeśli chodzi o wykroczenia określone w ustawie o referendum ogólnokrajowym. „Mieliśmy tutaj tylko trzy zdarzenia – prowadzenie kampanii w okresie zabronionym” – podkreślił. „Jeśli chodzi o wykroczenia, to łącznie od początku działań, także w czasie całego dnia objętego głosowaniem, mamy 312 czynów” – poinformował.
W PEWNYM MIASTECZKU…
W pewnym miasteczku
W okrąglej sali
Wszyscy wyborcy
Się porzygali
A jak rzygali
Wszyscy się śmiali
I jedni drugich
W krąg okradali
Rzygali wielcy
Rzygali mali
Rzygali wszyscy
Aż się posrali
Jeden wyborca
Udawał słonia
A nie był słoniem
Bo walił konia
Zachwycił koniem
Swyn wyborczynie
Bo nie był słoniem
W tuska krainie
A w trzeciej drodze
Gdy wiatr zawieje
Się okradają
Sami złodzieje
I kradą wielcy
Gdy kradli mali
Co się na tuska
Powysrywali
Cóż dać na koniec
Tego wierszyka
Udawać słonia
Jest bez ryzyka
Aby złodzieje
Nie byli nahalni
Kiedy już kradli
W wyborczej sralni
Można też znosić
Kukułcze jaja
I się wyrzygać
Pierwszego maja
Aleksander Szumański w dedykacji opozycji totalnej